XVI FESTIWAL WARSZAWA SINGERA
24 sierpnia - 1 września
Pobierz program

09.08 piątek

Festiwal Warszawa Singera w Biłgoraju

Miejsce rozpoczęcia: pod Biłgorajskim Centrum Kultury, ul. Kościuszki 16


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Biłgoraj i Biłgorajskim Centrum Kultury

Czytaj więcej

Festiwal Warszawa Singera w Biłgoraju

Scena letnia Biłgorajskiego Centrum Kultury, ul. Kościuszki 16

Impreza plenerowa, wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Biłgoraj i Biłgorajskim Centrum Kultury

Czytaj więcej

10.08 sobota

Festiwal Warszawa Singera w Biłgoraju

Scena letnia Biłgorajskiego Centrum Kultury, ul. Kościuszki 16

Impreza plenerowa, wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Biłgoraj i Biłgorajskim Centrum Kultury

Czytaj więcej

11.08 niedziela

Festiwal Warszawa Singera w Biłgoraju

Miejsce zbiórki: skwer przy ul. Kościuszki (przy „Ławeczce Singera”)

Wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Biłgoraj i Biłgorajskim Centrum Kultury

Czytaj więcej

Festiwal Warszawa Singera w Biłgoraju

Galeria Biłgorajskiego Centrum Kultury, ul. Kościuszki 16

Wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Biłgoraj i Biłgorajskim Centrum Kultury

Czytaj więcej

Festiwal Warszawa Singera w Biłgoraju

Reżyseria koncertu: Andrzej Głowacki


Scena letnia Biłgorajskiego Centrum Kultury, ul. Kościuszki 16

Impreza plenerowa, wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Biłgoraj i Biłgorajskim Centrum Kultury

Czytaj więcej

18.08 niedziela

Festiwal Warszawa Singera w Biłgoraju


Świetlica Wiejska w Leoncinie, ul. Partyzantów 3

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z Urzędem Gminy Leoncin

Czytaj więcej

21.08 środa

Scenariusz i reżyseria: Michał Buszewicz, scenariusz i dramaturgia: Sebastian Krysiak, scenografia i kostiumy: Anna Met, choreografia: Katarzyna Sikora, muzyka: Kuba Wandachowicz, reżyseria świateł, wideo:, asystent Jakub Laskowski reżysera: Piotr Wiszniowski, asystentka scenografa: Sandra Stępień, onsultant merytoryczny: Piotr Żelazny

Obsada: Ryszard Kluge, Joanna Rzączyńska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Piotr Wiszniowski

Obsada dodatkowa – Kibice: Elwira Szyszka, Tomasz Jakubczyk

 


Scena Malarnia Teatru Studio, pl. Defilad 1 (wejście od ulicy Marszałkowskiej, 5. piętro bez windy)

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ewejsciówki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów, tel. (22) 526 20 34; (22) 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl).

Uwaga! Spóźnieni widzowie nie będą wpuszczani na spektakl – bez możliwości zwrotu biletu. Miejsca nienumerowane


Impreza towarzysząca, czas trwania 65 minut bez przerwy

Czytaj więcej

22.08 czwartek

Scenariusz i reżyseria: Michał Buszewicz, scenariusz i dramaturgia: Sebastian Krysiak, scenografia i kostiumy: Anna Met, choreografia: Katarzyna Sikora, muzyka: Kuba Wandachowicz, reżyseria świateł, wideo:, asystent Jakub Laskowski reżysera: Piotr Wiszniowski, asystentka scenografa: Sandra Stępień, onsultant merytoryczny: Piotr Żelazny

Obsada: Ryszard Kluge, Joanna Rzączyńska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Piotr Wiszniowski

Obsada dodatkowa – Kibice: Elwira Szyszka, Tomasz Jakubczyk


Scena Malarnia Teatru Studio, pl. Defilad 1 (wejście od ulicy Marszałkowskiej, 5. piętro bez windy)

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ewejsciówki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów, tel. (22) 526 20 34; (22) 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl).

Uwaga! Spóźnieni widzowie nie będą wpuszczani na spektakl – bez możliwości zwrotu biletu. Miejsca nienumerowane


Impreza towarzysząca, czas trwania 65 minut bez przerwy

Czytaj więcej

23.08 piątek

Festiwal Warszawa Singera w Radzyminie

Akompaniament: Teresa Wrońska


Miejska Sala Koncertowa im. F. Chopina w Radzyminie, ul. Konstytucji 3 Maja 15

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Radzymin oraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Radzymin

Czytaj więcej

24.08 sobota

Lobby budynku Spectrum Tower, ul. Twarda 18

Wstęp wolny, wystawa otwarta do 1 września 2019, codziennie do godz. 22.00


Impreza zorganizowana we współpracy z GPRE Management Sp. z o.o. oraz Ambasadą Izraela w Polsce

Czytaj więcej

Festiwal Warszawa Singera w dzielnicach Warszawy: Praga północ

godz. 10.30-21.30


W programie:

  • spacer: „Śladami praskich Żydów”
  • oprowadzanie po dawnych modlitewniach żydowskich zachowanych przy ul. Targowej
  • premiera słuchowiska: „Ocaleni przez Pamięć”
  • koncert Pawła Szamburskiego

Muzeum Warszawskiej Pragi, ul.Targowa 50/52


Przez Pamięć – impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Warszawskiej Pragi, Oddział Muzeum Warszawy

Czytaj więcej

Poranek poetycki – Zamkowe Spotkanie Literackie: „Między Krochmalną a Tłomackiem 13. Warszawskie lata Izaaka Baszewisa Singera” poprowadzi Daniel Artymowski

Teksty przeczytają: Barbara i Jacek Bursztynowiczowie

Oprawa muzyczna: Joanna Stefańska-Matraszek (sopran), Janusz Tylman (fortepian)


Café Zamek, Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4

Wejście na podstawie bonu konsumpcyjnego 10 zł


Zorganizowano we współpracy z Pracownią Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie

Czytaj więcej

Spotkanie z autorami komiksu Michałem Arkusińskim i Maciejem Cholewińskim oraz Joanną Podolską, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, która rozmowę poprowadzi.

Powieść graficzna pt. „Edelman” wykorzystuje oryginalne fotografie prezentujące zarówno biografię, jak i skomplikowaną rzeczywistość, której bohater książki był świadkiem i uczestnikiem. Komiks pokazuje Marka Edelmana jako człowieka, który wielokrotnie musiał podejmować się walki o wolność dla siebie i innych.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Czytaj więcej

Spektakl teatru opowieści, przeplatanych piosenkami śpiewanymi na żywo. Opowieść o świecie czterech religii, które się przeplatają. Wraz z bohaterami, Almą i Ilanem, wyruszymy w świat kultury, religii, w którym okaże się, że my ludzie…. no właśnie…

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Post, Maciej Dmochowski, teksty piosenek: Katarzyna Post, scenografia: Grupa Zaplecze, Paulina Wojdała, kostiumy: Małgorzata Goreglad

Wystąpią: Katarzyna Post, Maciej Dmochowski


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

Spektakl dla dzieci w wieku od 5 lat, czas trwania: 50 minut

Czytaj więcej

Spotkanie z autorem, z cyklu „Żydowski Salon Literacki”, dla rodziców z dziećmi od lat 8

Na skrzypcach zagra uczeń Wandy Wiłkomirskiej Michał Buczkowski, fragmenty książki przeczyta: Dorota Landowska

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny, spotkanie dla rodziców z dziećmi od lat 8

Czytaj więcej

Wystąpią: Noam Vazana (śpiew, piano), Tomasz Kukurba (altówka)


Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 50 PLN | szczegóły TUTAJ

Czytaj więcej

godz.17.00-21.00


W programie m.in.:

  • odsłonięcie tablicy pamiątkowej
  • wystawy
  • promocja książki
  • projekcje filmów

Galeria Wydziału Sztuki Mediów, ul. Spokojna 15

Wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

 

Czytaj więcej

Książka Austriackiego Forum Kultury jest opowieścią o ludziach, mieście i istniejącej po dziś dzień ulicy Próżnej – „bramie” do dawnej różnorodnej i wielokulturowej dzielnicy Warszawy. Jest to nowe, trzecie już wydanie książki autorstwa Rafała Chwiszczuka.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Festiwal Warszawa Singera w dzielnicach Warszawy: Bielany

W ramach XVI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera zapraszamy na koncert utworów słynnej żydowskiej pieśniarki Warszawy. Usłyszymy m.in. Tango notturno, Trzy listy i La vie en rose (polska wersja Gdy w ramiona bierze mnie).


Urząd Dzielnicy Bielany, ul. S. Żeromskiego 29, sala widowiskowa (wejście od ul. Jarzębskiego)

Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Bielańskim Ośrodku Kultury od 19 sierpnia w godz. 9.00-15.00


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy i Bielański Ośrodek Kultury

Czytaj więcej

Kurator wystawy: Josep Calvet


Instytut Cervantesa, ul. Nowogrodzka 22

Wstęp wolny, wystawa otwarta od 24 sierpnia do 27 września, w godz. 10.00-19.00


Zorganizowano we współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie

Czytaj więcej

„Śpiewak jazzbandu” światowa prapremiera musicalu z librettem i w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, na podstawie sztuki Samsona Raphaelsona, z muzyką Mariusza Obijalskiego. 

„Śpiewak jazzbandu” w reż. Alana Croslanda z 1927 roku jest właściwie ikoną, bo to pierwszy film dźwiękowy w historii kina. Według Amerykańskiego Instytutu Filmowego jest jednym ze stu najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów, laureatem honorowego Oscara. 

Autor: Wojciech Kościelniak na motywach sztuki Samsona Raphaelsona „The Jazz Singer”, przekład techniczny: Maria Kościelniak, David Domisiewicz, reżyseria: Wojciech Kościelniak, muzyka: Mariusz Obijalski, scenografia i kostiumy: Anna Chadaj, choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk, reżyseria świateł: Tadeusz Trylski, projekcje: Anna Kościelniak, przygotowanie wokalne: Teresa Wrońska, asystentka reżysera: Marta Parzychowska, współpraca choreograficzna: Krzysztof Tyszko, inspicjentka: Beata Szaradowska, producentki: Justyna Pankiewicz (kierownik produkcji), Ewa Opawska, konsultantka do spraw żydowskich: Bella Szwarcman-Czarnota

Obsada: Mary – Adrianna Dorociak/Irena Melcer, Jack – Kamil Krupicz/Daniel „Czacza” Antoniewicz, Taper – Arkadiusz Borzdyński/Renia Gosławska, Kantor – Paweł Tucholski/Piotr Wiszniowski, Sara – Monika Chrząstowska/Ewa Dąbrowska, Lee/Joachim – Jerzy Walczak, Judelson – Henryk Rajfer/Wojciech Wiliński, Pani Gershon – Joanna Przybyłowska, Clarence – Piotr Chomik, Goldstein – Genady Iskhakov, Ewa Dąbrowska, Grzegorz Kulikowski, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Katarzyna Post, Henryk Rajfer, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Agata Sierecka, Monika Soszka, Alina Świdowska, Małgorzata Trybalska, Maciej Winkler


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Teatr Żydowski w Warszawie


Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ewejsciówki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów, tel. (22) 526 20 34; (22) 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl).

 

Czytaj więcej

Polska 1958, 84 min, pokaz w ramach cyklu: Scenarzysta Józef Hen

Po filmie – spotkanie z Józefem Henem, prowadzenie: Monika Wasowska


Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, Sala Mała Czarna

Bilety w cenie 12 i 14 zł, rezerwacja i zakup biletów na www.iluzjon.fn.org.pl oraz w kasie kina (codziennie w godz. 14.30 – 20.30 lub na godzinę przed pierwszym seansem): tel. 22 848 33 33 i e-mail: kasa.iluzjon@fina.gov.pl


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny

Czytaj więcej

Wystąpią: Marcin Masecki (pianino), Marcin Markowicz (skrzypce), Jan Emil Młynarski (mandolina, śpiew)


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 100 PLN / 70 PLN | szczegóły TUTAJ

Czytaj więcej

Dramat, Izrael/Polska 2017, 92 min

Historia 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura przysparza wielu kłopotów – w szkole i poza nią…

Najlepszy Film na Jerusalem Film Festival 2017, Grand Prix 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny


Partner pokazu: Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Czytaj więcej

Tradycyjne pieśni szabatowe podczas koncertu zaprezentują: kantorzy Yaakov Lemmer z USA, Yoni Rose z Niemiec oraz Israel Rand z Izraela, przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menachema Bristowskiego.


Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona; mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane

Czytaj więcej

25.08 niedziela

Cmentarz żydowski na Bródnie, ul. Św. Wincentego 15

Wstęp płatny – cegiełki 10 PLN, grupy 25-osobowe, zapisy pod adresem: wydarzenia@jewish.org.pl, z dopiskiem „spacer bródno”

Uwaga: brak miejsc


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Czytaj więcej

godz.11.00-18.45


W programie: warsztaty plastyczne dla dzieci, warsztaty piosenki jidysz, warsztaty kaligrafii hebrajskiej, pokazowe lekcje języka jidysz i języka hebrajskiego oraz spacer śladami artystów getta warszawskiego.


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny, na wybrane zajęcia obowiązują zapisy

Czytaj więcej

Miejsce zbiórki: Cmentarz żydowski, ul. Okopowa 49/51 przy bramie głównej

Oprowadza: Agnieszka Kajczyk


Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie maila na adres: rezerwacja@jhi.pl, w tytule wiadomości prosimy wpisać: spacer 25.08

Uwaga: brak miejsc


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny

Czytaj więcej

Grę przygotował Szymon Gotowski

Czas trwania: 2 godziny


Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6

Wstęp bezpłatny, wejściówki do pobrania na bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Czytaj więcej

Spotkanie z cyklu „Opowiedz mi swoją historię” z izraelską wokalistką Noam Vazaną poprowadzi Adam Baruch, dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival.


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Podczas swojej ilustrowanej opowieści Monika Krajewska opowie o tym, jak łączyła obraz z tekstami w jidysz i po hebrajsku w swoich pracach – kolażach i wycinankach, które są jej artystycznym komentarzem do dramatu żydowskiego pisarza i badacza folkloru Sz. An-skiego pt. „Dybuk. Na pograniczu dwóch światów”. Nawiąże też do tła kulturowego tego dramatu, który po prawie stu latach od premiery jest wciąż na nowo interpretowany.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Archikatedra św. Stanisława Kostki w Łodzi, ul. Piotrkowska 265

Wstęp wolny, wystawa otwarta od 25 sierpnia do 30 września


Otwarcie wystawy zorganizowano we współpracy z Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana

Czytaj więcej

Miejsce zbiórki: plac przed Domem Przedpogrzebowym (za bramą Cmentarza Wojskowego, ul. Powązkowska 43/45), czas spaceru: ok. 2 godz.

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Podróż po Warszawie z przewodniczką Katarzyną Jakubowicz, śladami żydowskich księgarzy: Samuela Orgelbranda, Bernarda Lesmana i Jakuba Mortkowicza.


Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6

Obowiązują bilety, cena: 10 PLN / 15 PLN, bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Czytaj więcej

Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5

Wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny

Czytaj więcej

Wystąpią: Monika Chrząstowska (wokal i prowadzenie), Paweł Leszczyński (akordeon), Dariusz Falana (klarnet), Mateusz Dobosz (kontrabas)


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra, ul. Twarda 6

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z Fundacją im. prof. Mojżesza Schorra

Czytaj więcej

Autor sztuki, scenariusz i reżyseria: Juan Mayorga, asystent reżysera: Carlos Martínez-Abarca, scenografia i kostiumy: Alejandro Andújar, oświetlenie: Juan Gómez-Cornejo, muzyka i dźwięk: Mariano García, projekt graficzny: Javier Portillo, zdjęcia: Ceferino López y marcosGpunto, dyrektor techniczny: Amalia Portes, kierownik produkcji, producent wykonawczy: Chusa Martin, producent wykonawczy: Susana Rubio, technik dźwięku: César Cortés, rekwizyty: Miguel Angel Infante

Wystąpią: Blanca Portillo Martínez de Velasco, José Luis García-Pérez

Spektakl w języku hiszpańskim z tłumaczeniem na język polski w przekładzie Marty Jordan


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 70 PLN / 50 PLN | szczegóły TUTAJ


Zorganizowano we współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie i Acción Cultural Española oraz Entrecajas Producciones Teatrales, Avance Producciones Teatrales, Garcia-perez Producciones Sl

Czytaj więcej

Podczas wernisażu odbędzie się koncert Jasmin Meiri i Leona Tomica

Austriacki artysta Arik Brauer odtworzył stworzył nową wersję hagady, zamkniętej w formie dwudziestu czterech oryginalnych obrazów (tempera na tekturze), dającej możliwość nowego spojrzenia na historię wyzwolenia z niewoli i exodusu z Egiptu.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny, wystawa otwarta od 26 sierpnia do 13 września


Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury

Czytaj więcej

„Śpiewak jazzbandu” światowa prapremiera musicalu z librettem i w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, na podstawie sztuki Samsona Raphaelsona, z muzyką Mariusza Obijalskiego. 

„Śpiewak jazzbandu” w reż. Alana Croslanda z 1927 roku jest właściwie ikoną, bo to pierwszy film dźwiękowy w historii kina. Według Amerykańskiego Instytutu Filmowego jest jednym ze stu najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów, laureatem honorowego Oscara. 

Autor: Wojciech Kościelniak na motywach sztuki Samsona Raphaelsona „The Jazz Singer”, przekład techniczny: Maria Kościelniak, David Domisiewicz, reżyseria: Wojciech Kościelniak, muzyka: Mariusz Obijalski, scenografia i kostiumy: Anna Chadaj, choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk, reżyseria świateł: Tadeusz Trylski, projekcje: Anna Kościelniak, przygotowanie wokalne: Teresa Wrońska, asystentka reżysera: Marta Parzychowska, współpraca choreograficzna: Krzysztof Tyszko, inspicjentka: Beata Szaradowska, producentki: Justyna Pankiewicz (kierownik produkcji), Ewa Opawska, konsultantka do spraw żydowskich: Bella Szwarcman-Czarnota

Obsada: Mary – Adrianna Dorociak/Irena Melcer, Jack – Kamil Krupicz/Daniel „Czacza” Antoniewicz, Taper – Arkadiusz Borzdyński/Renia Gosławska, Kantor – Paweł Tucholski/Piotr Wiszniowski, Sara – Monika Chrząstowska/Ewa Dąbrowska, Lee/Joachim – Jerzy Walczak, Judelson – Henryk Rajfer/Wojciech Wiliński, Pani Gershon – Joanna Przybyłowska, Clarence – Piotr Chomik, Goldstein – Genady Iskhakov, Ewa Dąbrowska, Grzegorz Kulikowski, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Katarzyna Post, Henryk Rajfer, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Agata Sierecka, Monika Soszka, Alina Świdowska, Małgorzata Trybalska, Maciej Winkler


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Teatr Żydowski w Warszawie


Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ewejsciówki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów, tel. (22) 526 20 34; (22) 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl).

 

Czytaj więcej

Festiwal Warszawa Singera w Górze Kalwarii


Kino Uciecha, ul. Sajny 14

Bilety w cenie 15 PLN do nabycia w przedsprzedaży w kasie Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, ul. Białka 9 oraz na stronie biletyna.pl i bezpośrednio przed koncertem w kasie Kina Uciecha


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Górze Kalwarii

Czytaj więcej

Podczas tegorocznego koncertu kantoralnego inaugurującego Festiwal Warszawa Singera po raz kolejny wystąpi wielokrotnie już oklaskiwany przez warszawską publiczność kantor Yaakov Lemmer z USA, a towarzyszyć mu będą kantor Yoni Rose z Niemiec oraz kantor Israel Rand z Izraela.

Akompaniament: Menachem Bristowski (piano), Anna Toporkiewicz (skrzypce), Małgorzata Latoszek (wiolonczela), Maciej Dobrzański (kontrabas), Marta Chlebicka (flet), Agata Baly (obój)

Prowadzenie: Dawid Szurmiej

Producent: Yossi Noskovitz |IL|


Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Impreza częściowo biletowana oraz za zaproszeniami po potwierdzeniu obecności. Bilety |150 PLN| szczegóły TUTAJ.

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane, liczba miejsc ograniczona

Czytaj więcej

26.08 poniedziałek

godz. 11.00-20.00


W programie: warsztaty kulinarne, warsztaty lalkarskie, warsztaty plastyczne, warsztaty wycinanki żydowskiej, warsztaty tańca izraelskiego, pokaz filmu oraz potańcówka międzypokoleniowa.


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny, na wybrane zajęcia obowiązują zapisy

Czytaj więcej

UWAGA: Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD ORGANIZATORA SPEKTAKL ZOSTAŁ ODWOŁANY


„Michaś” to monodram, który eksploruje temat podwójnej tożsamości Michała Głowińskiego, wybitnego polskiego filologa, historyka i teoretyka literatury, badacza języka i wieloletniego pracownika naukowego Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, jego homoseksualizmu i żydowskiego pochodzenia. Imponujący dorobek naukowy bohatera spektaklu odłożony został na bok. Tekst oparty jest głównie o słowa napisane lub wypowiedziane przez samego profesora.

Tekst i reżyseria: Mike Urbaniak, scenografia i światło: Aleksandr Prowaliński, kostium: Konrad Parol, choreografia: Robert Wasiewicz, muzyka: Daniel Pigoński, wideo: Wojtek Kaniewski, producent: Paweł Skrodzki

W roli Michała Głowińskiego występuje Piotr Nerlewski


Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 50 PLN | szczegóły TUTAJ

Czytaj więcej

Miejsce zbiórki: przed Pomnikiem Bohaterów Getta, ul. Zamenhofa/al. Sendlerowej

Oprowadza: dr Bartosz Borys


Uwaga: liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie maila na adres: rezerwacja@jhi.pl, w tytule wiadomości prosimy wpisać: spacer 26.08

Uwaga: brak miejsc


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny

Czytaj więcej

Opowieść o miasteczku GER (Góra Klawaria) i jego mieszkańcach na przestrzeni około 130 lat.


Księgarnia BookBook przy MDM, ul. Koszykowa 34/50

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z księgarniami BookBook

Czytaj więcej

Akompaniament: Teresa Wrońska


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

Czytaj więcej


Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Impreza biletowana | 50 PLN | szczegóły TUTAJ

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy

Czytaj więcej

Spotkanie z udziałem: Natalii Moskal oraz prof. Andrzeja Pawelca (UJ)

Prowadzenie: Patrycja Dołowy


Żydowski Instytut Historyczny , ul. Tłomackie 3/5

Wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny

Czytaj więcej

O rewolucyjnych zmianach w wyglądzie strojów plażowych opowie dr Magdalena Bialic.

Czas trwania: 2 godziny


Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6

Wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Czytaj więcej

Spotkanie z cyklu „Żydowski Salon Literacki” prowadzi Remigiusz Grzela, fragmenty książki przeczyta: Evgen Malinowski

Książka/album opowiadająca o żydowskich mieszkańcach Gliwic, którzy przez około dwie dekady próbowali odnaleźć swoje miejsce w powojennej Polsce. Większość z nich urodziła się na terenach II Rzeczpospolitej i przetrwała w ZSRR II, a na Śląsk dotarła w ramach repatriacji. Nie wszyscy wiązali z Polską dalekosiężne plany…


MENORA InfoPunkt (sala konferencyjna), pl. Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Wstęp wolny

Czytaj więcej

UWAGA: Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD ORGANIZATORA SPEKTAKL ZOSTAŁ ODWOŁANY


„Michaś” to monodram, który eksploruje temat podwójnej tożsamości Michała Głowińskiego, wybitnego polskiego filologa, historyka i teoretyka literatury, badacza języka i wieloletniego pracownika naukowego Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, jego homoseksualizmu i żydowskiego pochodzenia. Imponujący dorobek naukowy bohatera spektaklu odłożony został na bok. Tekst oparty jest głównie o słowa napisane lub wypowiedziane przez samego profesora.

Tekst i reżyseria: Mike Urbaniak, scenografia i światło: Aleksandr Prowaliński, kostium: Konrad Parol, choreografia: Robert Wasiewicz, muzyka: Daniel Pigoński, wideo: Wojtek Kaniewski, producent: Paweł Skrodzki

W roli Michała Głowińskiego występuje Piotr Nerlewski


Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 50 PLN | szczegóły TUTAJ

Czytaj więcej

Film dokumentalny „Prześladowani i ocaleni”, reż. Daniel i Jaume Serra, Hiszpania 2016, 37 min, wiek 16+

Film w języku hiszpańskim z napisami w języku angielskim, z tłumaczeniem


Instytut Cervantesa (sala wystawowa), ul. Nowogrodzka 22

Zorganizowano we współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie

Czytaj więcej

Wycinanki i kolaże z cyklu „Dybuk” powstały z inspiracji słynnym dramatem Sz. An-skiego „Dybuk. Na pograniczu dwóch światów” .


Stacja Muranów, ul. Gen. Andersa 13

Wstęp wolny, wystawa czynna do 6 września


Impreza towarzysząca

Czytaj więcej

Polska 1961, 92 min, pokaz w ramach cyklu: Scenarzysta Józef Hen

Po filmie – spotkanie z Józefem Henem, prowadzenie: Monika Wasowska


Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, Sala Mała Czarna

Bilety w cenie 12 i 14 zł, rezerwacja i zakup biletów na www.iluzjon.fn.org.pl oraz w kasie kina (codziennie w godz. 14.30 – 20.30 lub na godzinę przed pierwszym seansem): tel. 22 848 33 33 i e-mail: kasa.iluzjon@fina.gov.pl


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny

Czytaj więcej

Bronisław Kaper, jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, wieloletni dyrektor muzyczny słynnej hollywoodzkiej wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer (Oscar za film „Lili” i długa lista światowych szlagierów) w opowieści Andrzeja Krakowskiego, autora m.in. głośnych „Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood”, „Pollywood II: uciekinierzy w raju” oraz „The World Through The Eye of a Screenwriter”.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Skład zespołu: Melissa Coleman (wiolonczela), Christian Bakanic (akordeon), Andrej Prozorov (saksofon), Roman Britschgi (kontrabas)

Program koncertu: Pieśni z aktualnej płyty Notions (Kacn-Szprung, Blazing, Hayri Bay, Mensur, Sirto), wybrane tradycyjne pieśni żydowskie (Fun Der Chupe, Sherele, Baym Rebns Sude), utwory Daniela Zamira (Haar Hamemuneh, Nr 15) i Johna Zorna (Kiev 3)


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 50 PLN / 40 PLN | szczegóły TUTAJ


Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury

Czytaj więcej

27.08 wtorek


Cmentarz żydowski, ul. Okopowa 49/51

Wstęp płatny – cegiełki 10 PLN, grupy 25-osobowe, zapisy pod adresem: wydarzenia@jewish.org.pl, z dopiskiem „spacer Okopowa”

Uwaga: brak miejsc


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Czytaj więcej

Spotkanie z okazji wydania po raz pierwszy w Polsce książki Navy Semel ŚMIECH SZCZURA poprowadzi prof. Stanisław Obirek

Spotkanie z udziałem tłumaczy: Joanny Stoecker i Michała Sobelmana; goście specjalni z Izraela – rodzina autorki

Fragmenty książki przeczytają: Sławomira Łozińska i Włodzimierz Press


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

Czytaj więcej


Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 40 PLN | szczegóły TUTAJ

Czytaj więcej

Komediodramat, Izrael 2016, 98 min

Jeden dzień z życia pogrążonego w żałobie ojca, który wykrada z hospicjum medyczną marihuanę, porzuca pracę i spędza dzień ze skrytym synem sąsiada, podczas gdy jego żona usiłuje żyć normalnie. Każde z nich próbuje radzić sobie ze śmiercią syna na swój sposób…

Grand Prix 14. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny


Partner pokazu: Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Czytaj więcej

Wiersze ze zbioru „Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz”, m.in. Kadii Mołodowskiej, Malki Lee, Anny Margolin, Racheli H. Korn, Malki Heifetz i Ireny Klepfisz przeczytają: Barbara Szeliga, Ernestyna Winnicka


Kieliszki na Próżnej, ul. Próżna 12

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Oprowadza: Olga Szymańska


Miejsce zbiórki: przed katedrą Św. Floriana

Uwaga: liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie maila na adres: rezerwacja@jhi.pl, w tytule wiadomości prosimy wpisać: spacer 27.08

Uwaga: brak miejsc


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny

Czytaj więcej

Warsztaty połączone z degustacją aszkenazyjskich przysmaków, skrytych w wytrawnej prozie Icchoka Baszewisa Singera.

Czas trwania: 3 godziny


Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2

Obowiązują bilety, liczba miejsc: 12, cena: 200 PLN, bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Czytaj więcej

Wystąpią: Kuba Stankiewicz (fortepian, opracowanie muzyczne), Maciej Sikała (saksofon tenorowy i sopranowy), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (perkusja)


Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Impreza biletowana | 50 PLN | szczegóły TUTAJ

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane

Czytaj więcej

Film dokumentalny – Austria, Polska 2018, 73 min


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury

Czytaj więcej

„Śpiewak jazzbandu” światowa prapremiera musicalu z librettem i w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, na podstawie sztuki Samsona Raphaelsona, z muzyką Mariusza Obijalskiego. 

„Śpiewak jazzbandu” w reż. Alana Croslanda z 1927 roku jest właściwie ikoną, bo to pierwszy film dźwiękowy w historii kina. Według Amerykańskiego Instytutu Filmowego jest jednym ze stu najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów, laureatem honorowego Oscara. 

Autor: Wojciech Kościelniak na motywach sztuki Samsona Raphaelsona „The Jazz Singer”, przekład techniczny: Maria Kościelniak, David Domisiewicz, reżyseria: Wojciech Kościelniak, muzyka: Mariusz Obijalski, scenografia i kostiumy: Anna Chadaj, choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk, reżyseria świateł: Tadeusz Trylski, projekcje: Anna Kościelniak, przygotowanie wokalne: Teresa Wrońska, asystentka reżysera: Marta Parzychowska, współpraca choreograficzna: Krzysztof Tyszko, inspicjentka: Beata Szaradowska, producentki: Justyna Pankiewicz (kierownik produkcji), Ewa Opawska, konsultantka do spraw żydowskich: Bella Szwarcman-Czarnota

Obsada: Mary – Adrianna Dorociak/Irena Melcer, Jack – Kamil Krupicz/Daniel „Czacza” Antoniewicz, Taper – Arkadiusz Borzdyński/Renia Gosławska, Kantor – Paweł Tucholski/Piotr Wiszniowski, Sara – Monika Chrząstowska/Ewa Dąbrowska, Lee/Joachim – Jerzy Walczak, Judelson – Henryk Rajfer/Wojciech Wiliński, Pani Gershon – Joanna Przybyłowska, Clarence – Piotr Chomik, Goldstein – Genady Iskhakov, Ewa Dąbrowska, Grzegorz Kulikowski, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Katarzyna Post, Henryk Rajfer, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Agata Sierecka, Monika Soszka, Alina Świdowska, Małgorzata Trybalska, Maciej Winkler


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Teatr Żydowski w Warszawie


Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ewejsciówki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów, tel. (22) 526 20 34; (22) 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl).

 

Czytaj więcej

Wystąpią: Anna Dereszowska (wokal), Andrzej Seweryn (recytacje); SawarS Tango Orquesta w składzie: Grzegorz Lalek (skrzypce), Piotr Kopietz (bandoneon), Mirosław Feldgebel (fortepian), Marcin Olak (gitara), Sebastian Wypych (kontrabas, kierownictwo artystyczne) oraz mistrzowie tanga Anna Iberszer i Piotr Woźniak


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 100 PLN / 70 PLN | szczegóły TUTAJ

Czytaj więcej

Historia zniszczonej przymusowym wyjazdem kariery Michała Hochmana – wschodzącej gwiazdy polskiej piosenki lat 60., wykonawcy przeboju „Konik na biegunach”, studenckiego barda pokolenia 68, związanego z Kazimierzem nad Wisłą.

Film dokumentalny, Polska 2018, 79 min

Przed filmem odbędzie się krótka rozmowa z reżyserką Agnieszką Arnold i bohohaterem filmu Michałem Hochmanem, po filmie – koncert „Moja wędrówka”, w którym wystąpią: Michał Hochman (gitara, wokal), Maciek Gładysz (gitara elektryczna), Kuba Jabłoński (perkusja), Maciek Dobrzański (kontrabas), Maciek Kopczyński (gitara akustyczna), Mateusz Wachowiak (akordeon), Joachim Łuczak (skrzypce), Kasia Wilgos (chórki)


Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasach Kina Muranów oraz on-line na stronie: kinomuranów.pl


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gutek Film i Kino Muranów

Czytaj więcej

Spotkanie z cyklu „Opowiedz mi swoją historię”, prowadzenie: Adam Baruch


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

Czytaj więcej

28.08 środa

Cmentarz żydowski na Bródnie, ul. Św. Wincentego 15

Wstęp płatny – cegiełki 10 PLN, grupy 25-osobowe, zapisy pod adresem: wydarzenia@jewish.org.pl, z dopiskiem „spacer bródno”

Uwaga: brak miejsc


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Czytaj więcej

Wykład z cyklu „Żydowski Salon Literacki”.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Sala Bejtejnu, ul. Twarda 6

Wstęp płatny – cegiełki 10 PLN, liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: wydarzenia@jewish.org.pl, z dopiskiem „mykwa”

Uwaga: brak miejsc


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Czytaj więcej

Tematem spotkania będzie opowieść o zwyczajach, obyczajach i codziennym życiu wschodnioeuropejskich Żydów.


Księgarnia BookBook przy MDM, ul. Koszykowa 34/50

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z księgarniami BookBook

Czytaj więcej

„Jazz meets Barok” | „Vibrafon meets Vocal”

Reut Rivka (wokal) & Izabella Effenberg (wibrafon)  to duet o niezwykłym uroku – subtelne spotkanie sopranu z delikatnym wibrafonem i niezwykłym instrumentem array mbira (wielka kalimba).


Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 40 PLN| szczegóły TUTAJ

Czytaj więcej

Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w Zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. 

Spotkanie z autorką poprowadzi Remigiusz Grzela, fragmenty książki przeczyta Jadwiga Jankowska-Cieślak


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Teatr Żydowski – Centrum Kultury Jidysz

Czytaj więcej

Performans fotograficzny oraz wystawa plakatów


Galeria Salon Akademii (Centrum Praskie Koneser), Plac Konesera 8 (wejście numer IV od ul. Ząbkowskiej, wejście numer I od ul. Białostockiej)

Wstęp wolny, wystawa otwarta do 6 września, wt.-nd. w godz. 12.00-18.00


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Salon Akademii, Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie

Czytaj więcej

Sala Bejtejnu, ul. Twarda 6

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: wydarzenia@jewish.org.pl, z dopiskiem „żydowski rok”

Uwaga: brak miejsc


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Czytaj więcej

Polska 1982, 58 min | Polska 1988, ok. 70 min, pokaz w ramach cyklu: Scenarzysta Józef Hen

Po projekcji – spotkanie z Józefem Henem, prowadzenie: Monika Wasowska


Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, Sala Mała Czarna

Bilety w cenie 12 i 14 zł, rezerwacja i zakup biletów na www.iluzjon.fn.org.pl oraz w kasie kina (codziennie w godz. 14.30 – 20.30 lub na godzinę przed pierwszym seansem): tel. 22 848 33 33 i e-mail: kasa.iluzjon@fina.gov.pl


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny

Czytaj więcej

Spotkanie z cyklu „Opowiedz mi swoją historię” poprowadzi Jan Ordyński

Daniel Passent – polski dziennikarz, wieloletni felietonista tygodnika Polityka, tłumacz, satyryk i autor książek, z wykształcenia ekonomista.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 5 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

Czytaj więcej

Zespół Klezmersi w składzie: Damian Orłowski (skrzypce), Robert Kuśmierski (akordeon), Michał Lamża (kontrabas), Robert Smoderek (klarnet) zaprezentuje swoją tegoroczną płytę pt. „Klezmersi”.

Główną pasją muzyków jest tradycyjna muzyka żydowska, a ich żywiołem jest niczym nieskrępowana interpretacja muzyczna w bezpośrednim kontakcie z odbiorcą.


Piwnica na Wójtowskiej , ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. Wójtowskiej

Bilety w cenie 30 zł. Zasady rezerwacji biletów na stronie www.scenapw.sdk.pl


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Staromiejski Dom Kultury

Czytaj więcej

Autor tekstu: Mikołaj Grynberg, scenariusz i reżyseria: Andrzej Krakowski, kostiumy i scenografia: Marta Grudzińska, muzyka: KROKE, choreografia: Mikołaj Mikołajczyk, światła i wideo: Andrzej Wolf, asystentka reżysera i producentka: Monika Soszka, inspicjentka: Beata Szaradowska

Obsada: Autor – Jerzy Walczak, Skrzypek – Henryk Rajfer, Klarnecista – Daniel „Czacza” Antoniewicz, Łodzianin – Marek Węglarski, Dewotka – Barbara Szeliga, Nauczycielka – Joanna Przybyłowska, Klemntyna – Ernestyna Winnicka, Geneolog – Izabella Rzeszowska, Przedsiębiorca – Piotr Sierecki, Kulawy – Piotr Chomik, Widz – Marcin Błaszak, Życzliwy – Maciej Winkler


Mała Scena Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ewejsciówki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów, tel. (22) 526 20 34; (22) 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl).


Impreza towarzysząca

 

Czytaj więcej

Polski kompozytor i piosenkarz Marek Dyjak ze swoim najnowszym projektem JASMINUM, przedstawiającym przedwojenne kompozycje autorów pochodzenia żydowskiego, m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Andrzeja Własta.

Wystąpią: Marek Dyjak (wokal), Marek Tarnowski (akordeon/piano), Jerzy Małek (trąbka), Michał Jaros (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (perkusja)


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 100 PLN / 70 PLN | szczegóły TUTAJ

Czytaj więcej

Dramat, Izrael 2016, 80 min

Kino plenerowe na Łące Leśmiana prezentuje: „Ludzie, którzy nie są mną” to debiut Hadas Ben Aroya, uhonorowany Grand Prix na Bilbao International Festival of Documentary and Short Films 2016. 


Muzeum POLIN, skwer Willy’ego Brandta

Wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Czytaj więcej

29.08 czwartek


Cmentarz żydowski, ul. Okopowa 49/51

Wstęp płatny – cegiełki 10 PLN, grupy 25-osobowe, zapisy pod adresem: wydarzenia@jewish.org.pl, z dopiskiem „spacer Okopowa”

Uwaga: brak miejsc


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Czytaj więcej

godz.11.00-16.15


Opieka naukowa: dr hab. Joanna Lisek (Uniwersytet Wrocławski)

W sesji udział wezmą: prof. Urszula Glensk (Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Joanna Lisek (Uniwersytet Wrocławski), dr Mirosława Bułat, dr Piotr Grącikowski (Zakład Narodowy im. Ossolińskich), dr Magdalena Kozłowska (Uniwersytet Warszawski), dr Agnieszka Żółkiewska (Żydowski Instytut Historyczny), mgr Anna Ciałowicz (Instytut Pileckiego), mgr Bella Szwarcman-Czarnota (Midrasz)


Centrum Kultury Jidysz

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Upamiętnienie setnej rocznicy śmierci Jakuba Dinezona na cmentarzu żydowskim przy ohelu Pereca, Dinezona i An-skiego.


Cmentarz żydowski, ul. Okopowa 49/51


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Żydowski Instytut Historyczny

Czytaj więcej

Podczas spotkania będziemy mieli okazję zapoznać się z prowadzonym przez piętnaście lat projektem filmowca, pisarza, opowiadacza i wydawcy Scotta Davisa  dotyczącym twórczości pisarza Jacoba Dinezona.


Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5

Wstęp wolny


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Żydowski Instytut Historyczny

Czytaj więcej

Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria: Janusz Tencer, oprawa muzyczna: Magdalena Stoltz, produkcja: Barbara Magnusson, Jurek Wajnblom, Ben Erlich, Helena Kazarina

Przedstawiciele marcowej emigracji ze Szwecji wystąpią w rolach: Narrator – Janusz Tencer, Esterka – Heniek Grynfeld, Mordechaj – Gwidon Jakowlew, Haman – Marek Werbart, Achaszwerosz – Ben Erlich, Barszeba – Helana Kazarina, Waszti – Hania Jakowlew, Kuntł – Ania Szust, Nałożnica – Erna Erlich, chór Żydów – Marysia Tencer, Axel Stoltz, Kasia Grynfeld, Ewa Oher


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom

Czytaj więcej

Sala Bejtejnu, ul. Twarda 6

Wstęp płatny – cegiełki 10 PLN, liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: wydarzenia@jewish.org.pl, z dopiskiem „mykwa”

Uwaga: brak miejsc


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Czytaj więcej

„Filiżanka” to wzruszająca i zarazem zabawna historia, przedstawiająca wojnę oczami dzieci patrzących inaczej niż dorośli na otaczające je zło. Głównym tematem spektaklu nie jest sama wojna, lecz rodząca się przyjaźń między dziećmi i wiara w ideały.

Scenariusz: Anna Struzik-Nawrocka, Renata Struzik, reżyseria: Zuzanna Zazulin, Renata Struzik, muzyka: Anna Struzik-Nawrocka, Arkadiusz Nawrocki, scenografia i kostiumy: Renata Struzik, przygotowanie wokalne: Anna Struzik-Nawrocka, przygotowanie teatralne: Renata Struzik, głos z offu: Anna Struzik-Nawrocka

Występują: Anna Sękal, Nikola Kłosowska


Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 20 PLN | szczegóły TUTAJ

Czytaj więcej

Spotkanie z córką Adiny Blady-Szwajgier, autorki wspomnień „I więcej nic nie pamiętam”


Księgarnia BookBook przy MDM, ul. Koszykowa 34/50

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z księgarniami BookBook

Czytaj więcej

Wybór i opracowanie: Karolina Szymaniak, Joanna Lisek, Bella Szwarcman­-Czarnota

Spotkanie z cyklu „Żydowski Salon Literacki” z współautorkami tomu: Bellą Szwarcman-Czarnotą, Joanną Lisek oraz ilustratorką Aleksandra Czudżak

Wybrane wiersze przeczyta Sylwia Najah

Wydawnictwo: Austeria

Kraków-Budapeszt-Syrakuzy 2018, s. 624.


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Film dokumentalny „Prześladowani i ocaleni”, reż. Daniel i Jaume Serra, Hiszpania 2016, 37 min, wiek 16+

Film w języku hiszpańskim z napisami w języku angielskim, z tłumaczeniem


Instytut Cervantesa (sala wystawowa), ul. Nowogrodzka 22

Zorganizowano we współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie

Czytaj więcej

Występują: Marysia Czok, Karolina Lizer, Katarzyna Rychlik, Ania Sękal, Karolina Świętochowska, Paulina Talarska, Inga Żebrowska, opieka artystyczna: Andrzej Głowacki


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Warsztaty poprzedzone opowieścią o przedstawianiu ciał niebieskich w sztuce żydowskiej, a zwłaszcza o bardzo rozpowszechnionych w dekoracji synagog znaków zodiaku.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Spotkanie z cyklu „Opowiedz mi swoją historię”, prowadzenie: Remigiusz Grzela

Piosenki Jurka Dancygera wykonają artyści scen warszawskich i łódzkich


Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 5 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

Czytaj więcej

Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5

Wstęp wolny


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Żydowski Instytut Historyczny

Czytaj więcej

Klub Komediowy powraca na Łąkę Leśmiana. W tym roku zaprezentuje spektakl inspirowany życiem i twórczością… Bolesława Leśmiana.


Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6

Wstęp wolny


Impreza towarzysząca – organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, współorganizator: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Czytaj więcej

Sala Bejtejnu, ul. Twarda 6

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: wydarzenia@jewish.org.pl, z dopiskiem „żydowski rok”

Uwaga: brak miejsc


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Czytaj więcej

Zespół Klezmersi w składzie: Damian Orłowski (skrzypce), Robert Kuśmierski (akordeon), Michał Lamża (kontrabas), Robert Smoderek (klarnet) zaprezentuje swoją tegoroczną płytę pt. „Klezmersi”.

Główną pasją muzyków jest tradycyjna muzyka żydowska, a ich żywiołem jest niczym nieskrępowana interpretacja muzyczna w bezpośrednim kontakcie z odbiorcą.


Piwnica na Wójtowskiej , ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. Wójtowskiej

Bilety w cenie 30 zł. Zasady rezerwacji biletów na stronie www.scenapw.sdk.pl


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Staromiejski Dom Kultury

Czytaj więcej

Erodoto Project to zespół wykonujący zjawiskowy, śródziemnomorski jazz – skażony łacińską duszą,  z silnymi odniesieniami do atmosfery, kolorytu i melodyki Włoch, ale i bogactwa kulturowego regionu śródziemnomorskiego.

Wystąpią: Bob Salmieri (saksofon tenorowy i sopranowy, ney), Alessandro de Angelis (piano), Matteo Pieravanti (perkusja), Maurizio Perrone (kontrabas)


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 50 PLN / 40 PLN | szczegóły TUTAJ


Zorganizowano we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie

Czytaj więcej

Autor tekstu: Mikołaj Grynberg, scenariusz i reżyseria: Andrzej Krakowski, kostiumy i scenografia: Marta Grudzińska, muzyka: KROKE, choreografia: Mikołaj Mikołajczyk, światła i wideo: Andrzej Wolf, asystentka reżysera i producentka: Monika Soszka, inspicjentka: Beata Szaradowska

Obsada: Autor – Jerzy Walczak, Skrzypek – Henryk Rajfer, Klarnecista – Daniel „Czacza” Antoniewicz, Łodzianin – Marek Węglarski, Dewotka – Barbara Szeliga, Nauczycielka – Joanna Przybyłowska, Klemntyna – Ernestyna Winnicka, Geneolog – Izabella Rzeszowska, Przedsiębiorca – Piotr Sierecki, Kulawy – Piotr Chomik, Widz – Marcin Błaszak, Życzliwy – Maciej Winkler


Mała Scena Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ewejsciówki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów, tel. (22) 526 20 34; (22) 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl).


Impreza towarzysząca

 

Czytaj więcej

30.08 piątek

Klezmerską nutą wzdłuż żydowskiej przeszłości ulic i dawnych historii warszawiaków przeprowadzą nas Mirosław Kuźniak, Marcin Maroszek, Kamil Siciak w akompaniamencie skrzypiec, akordeonu i instrumentów perkusyjnych.

Trasa spaceru: skwer Alfonsa Grotowskiego – ul. Nowogrodzka – ul. Chałubińskiego – Aleje Jerozolimskie – ul. Emilii Plater – ul. Twarda – plac Grzybowski

Czas trwania: 2 godziny


Zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem MY

Czytaj więcej

Andrzej Krakowski, autor m.in. głośnych książek „Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood”, „Pollywood II: uciekinierzy w raju” oraz „The World Through The Eye of a Screenwriter” w swoim kolejnym festiwalowym wykładzie opowie o polskich gwiazdach w Ameryce, które świeciły jasno jeszcze przed przybyciem Poli Negri.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Menora InfoPunkt, pl. Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu

Czytaj więcej

W swoim nastrojowym koncercie Alona Szostak (wokal i prowadzenie) i Lena Minkacz (piano), artystki występujące na co dzień w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, zaprezentują wiersze Josifa Brodskiego oraz piosenki Aleksandra Wertinskiego, Vladimira Wysockiego, Jacka Kaczmarskiego, Bułata Okudżawy, Marka Bernesa, Alika Farbera.


Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana |40 PLN| szczegóły TUTAJ

Czytaj więcej

„FORD. Reżyser”: „Napisane wartko i, to rzadkość, nareszcie z humorem. Do tego, to też rzadkość, z takim powściągliwym i lakonicznym. Całość jest po prostu inteligentna.” – tak debiut literacki Michała Danielewicza, z wykształcenia socjologa, z zawodu badacza, który do tej pory publikował m.in. w Dużym Formacie oraz Dwutygodniku, zrecenzował Janusz Rudnicki w „Książki. Magazyn do czytania”.

Spotkanie z autorem poprowadzi Piotr Paziński


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Krytykę Polityczną

Czytaj więcej

Muzyka, libretto i piosenki: Georg Kreisler, przekład libretta: Karolina Bikont, polskie teksty piosenek: Andrzej Ozga, reżyseria i choreografia: Lena Szurmiej, scenografia i kostiumy: Marta Grudzińska, kompozycje, aranżacje i wykonanie na żywo: Jacek Mazurkiewicz, przygotowanie wokalne: Teresa Wrońska, inspicjentka: Beata Szaradowska

Obsada: Lola Blau – Monika Chrząstowska, Mistrz – Rafał Rutowicz


Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ewejsciówki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów, tel. (22) 526 20 34; (22) 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl).


Impreza towarzysząca, czas trwania 90 minut bez przerwy

Czytaj więcej

„Szabat Szalom”, świąteczny wieczór poprowadzi Gołda Tencer – gospodyni Festiwalu Warszawa Singera

Wystąpią:  Zofia i Sława Rajfer, Genady Iskhakov, Teresa Wrońska (akompaniament)


Skwer przy Placu Grzybowskim

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Książka nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Rozmówcami Mariusza Szczygła są w książce ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także ojciec reportera, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność.”

Spotkanie autorskie poprowadzi Remigiusz Grzela

Fragmenty książki przeczyta Maciej Stuhr


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 5 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

Czytaj więcej

Polska 1993, 82 min, pokaz w ramach cyklu: Scenarzysta Józef Hen

Po projekcji – spotkanie z Józefem Henem, prowadzenie: Monika Wasowska


Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, Sala Mała Czarna

Bilety w cenie 12 i 14 zł, rezerwacja i zakup biletów na www.iluzjon.fn.org.pl oraz w kasie kina (codziennie w godz. 14.30 – 20.30 lub na godzinę przed pierwszym seansem): tel. 22 848 33 33 i e-mail: kasa.iluzjon@fina.gov.pl


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny

Czytaj więcej

CityWine – Wine Shop & Bar, ul. Grzybowska 2 lok. 4 (róg ul. Granicznej)

Degustacja płatna 10 zł za kieliszek wina Vision, do każdego kieliszka wina tapas gratis

Dla wszystkich, którzy nas odwiedzą mamy atrakcyjne ceny i wysokie rabaty na wszystkie wina z rodzinnych posiadłości Teperberg


Zorganizowano we współpracy z City Wine

Czytaj więcej

 

Tehorah, po hebrajsku „czysty”, to przejmująca historia muzyczna o wojnie, stracie, nadziei, miłości i przebaczeniu. Złożona z pieśni żydowskich kompozytorów i autorów tekstów, śpiewanych w języku niemieckim, jidysz i hebrajskim. Projekt Tehorah jest jednocześnie portretem historyczno-poetyckim i stanowi znak nadziei na pokój wśród narodów. Premiera Tehorah po raz pierwszy odbyła się w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Wystąpią: Adrienne Haan (wokal), Benjamin Schaefer (fortepian)


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 60 PLN/50 PLN | szczegóły TUTAJ


Koncert objęty Honorowym Patronatem Ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga w Rzeczypospolitej Polskiej, H.E. Pana Conrada Brucha

Czytaj więcej

Wybitny klarnecista Christian Dawid – Resident Guest tej edycji Singer Jazz Festival wystąpi z Ensemble Tuning w składzie: Tomasz Pawlicki (flet, elektronika), Jakub Ziołek (elektronika, gitara), Rafał Gorzycki (perkusja, fortepian)


Klub Harenda – Piwnica pod Harendą, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6

Wstęp wolny

Czytaj więcej

31.08 sobota

Wstęp do filmu: Alexandre Kaplan, Andrzej Krakowski

Film w języku angielskim z polskimi napisami


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny


Film wyświetlony dzięki uprzejmości Centrum Szymona Wiesenthala

Czytaj więcej

Przez dwa ostatnie dni festiwalu, od godziny 12.00 aż do zmroku, na placu Grzybowskim i ulicy Próżnej znów będzie można podziwiać instalacje artystyczne oraz odwiedzać uliczne stragany i kramy z pamiątkami. W tym kolorowym miejscu wszyscy będą mogli na chwilę przenieść się do świata, który na kartach swoich powieści barwnie opisywał I.B. Singer. Zapraszamy w podróż do przedwojennej żydowskiej Warszawy, na niepowtarzalny w swym klimacie Jarmark Singera.


Skwer przy Placu Grzybowskim

Wstęp wolny

Czytaj więcej


Miejsce zbiórki: przed wejściem do Kościoła Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5

Czytaj więcej


Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Prowadzenie: Adam Baruch


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Autorka od przeszło ćwierć wieku zajmuje się dziejami teatru i dramatu żydowskiego. Czytelnicy tomu będą mogli poznać nie tylko dzieje teatru żydowskiego (od XIX wieku do dzisiaj), ale także współczesnych autorów żydowskich i izraelskich.

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Fragmenty książki przeczyta Piotr Wiszniowski


Księgarnia BookBook, ul. Koszykowa 34/50

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z księgarniami BookBook

Czytaj więcej

Kapela Brodów, jedna z najlepszych polskich grup folkowych, jest laureatem licznych konkursów (m.in. na Folkowy Fonogram Roku – Nowa Tradycja organizowanym przez Polskie Radio). Zespół jest chętnie zapraszany na różnego rodzaju festiwale w Polsce i w całej Europie. Liderem grupy jest Witek Broda – grający na skrzypcach i lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów. 


Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Miejsce zbiórki: przed kinem Muranów, ul. Gen. Andersa 5 (spacer zakończy się przed bramą Ogrodu Krasińskich)

Czas spaceru: ok. 2 godzin

Wstęp wolny

Czytaj więcej


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 5 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

Czytaj więcej


Menora InfoPunkt, pl. Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Wiersze ze zbioru „Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz” m.in. Berty Kling, Celii Dropkin, Anny Margolin, Rozy Gutman, Chany Lewin, Racheli Korn, Rukhl Fishman, Diny Libkes, Rukhl Fiszman przeczytają: Barbara Szeliga, Joanna Przybyłowska


Restauracja Sosiser, ul. Bagno 2

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Festiwal Warszawa Singera w dzielnicach Warszawy: Włochy

Wokalistka Iza Połońska oraz akordeonista i aranżer Leszek Kołodziejski od kilku lat wspólnie realizują projekty symfoniczne, w których do tej pory zaprezentowali piosenki: Osieckiej, Młynarskiego, Przybory i Wasowskiego. Podczas XVI Festiwalu Warszawa Singera ten niezwykle twórczy i utalentowany duet artystyczny usłyszymy w repertuarze inspirowanym piosenkami żydowskimi.


Artystyczny Dom Animacji ADA, ul. Księdza Juliana Chrościckiego 14

Wstęp wolny


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Radę i Zarząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy oraz Dom Kultury „Włochy” – Artystyczny Dom Animacji ADA

Czytaj więcej

Festiwal Warszawa Singera w dzielnicach Warszawy: Bielany

W ramach XVI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera zapraszamy na koncert muzyki klezmerskiej zespołu Yankel Band – laureata wielu ogólnopolskich festiwali jazzowych i bluesowych. 


Bielański Ośrodek Kultury, ul. Goldoniego 1

Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Bielańskim Ośrodku Kultury od 19 sierpnia w godz. 9.00-15.00


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy i Bielański Ośrodek Kultury

Czytaj więcej

CityWine – Wine Shop & Bar, ul. Grzybowska 2 lok. 4 (róg ul. Granicznej)

Degustacja płatna 10 zł za kieliszek wina Vision, do każdego kieliszka wina tapas gratis

Dla wszystkich, którzy nas odwiedzą mamy atrakcyjne ceny i wysokie rabaty na wszystkie wina z rodzinnych posiadłości Teperberg


Zorganizowano we współpracy z City Wine

Czytaj więcej

„Książka jest stworzona z czterech części: Ojciec, Matka, Ja i Powroty. Każda z nich ma swoją chronologię, która pomaga w zrozumieniu wydarzeń (…) jest o ludziach, którzy, by przeżyć, zmuszeni byli przywdziać maski, zmienić charaktery, zafałszowywać informacje. Stawali się innymi ludźmi. Ja z Polaka stałem się Południowoafrykańczykiem, którym do pewnego stopnia, jestem aż do dziś. Ojciec, chłopak z Nalewek, staje się menedżerem i racjonalizatorem. Matka, panienka z wychuchanego domu, daje sobie radę w twardym środowisku artystycznym i telewizyjnym…” [Zygmunt Sieradzki]

Prowadzenie: Jan Ordyński


Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (sala A), ul. Mordechaja Anielewicza 6

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Wystąpią (od lewej): Kit Downes, Kajetan Galas, Paweł Tomaszewski, Krzysztof Gradziuk, Maciej Garbowski


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 90 PLN / 70 PLN | szczegóły TUTAJ

Czytaj więcej

W ramach wystawy – prezentacja Wielkiej Synagogi Warszawskiej z 1878 roku, odtworzonej w skali 1:25

Koncert: „Majn jidisze mame”

Wystąpią: przy fortepianie – Szymon Sutor, wokaliści – Zuzanna Makowska, Justyna Cichomska, Bartłomiej Wiater

Reżyseria: Piotr Stawski, scenografia: Rafał Kunach, Jarosław Janas


Park Miniatur Old Warsaw w Ogrodzie Centralnej Biblioteki Rolniczej, ul. Krakowskie Przedmieście 66

Impreza biletowana: 20 PLN | 30 PLN. Bilety dostępne w kasie przed koncertem, rezerwacja mailowa:  rezerwacja@miniaturymazowieckie.pl. Wystawa czynna codziennie w godz. 10.00-22.00


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Fundację Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego

Czytaj więcej

Festiwal Warszawa Singera w dzielnicach Warszawy: Praga-Południe

 

Koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu The New Warsaw Trio: Rafał Grząka (akordeon), Przemek Skałuba (klarnet), Konrad Kubicki (kontrabas).


Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, ul. Podskarbińska 2

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy i Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

Czytaj więcej

Muzyka, libretto i piosenki: Georg Kreisler, przekład libretta: Karolina Bikont, polskie teksty piosenek: Andrzej Ozga, reżyseria i choreografia: Lena Szurmiej, scenografia i kostiumy: Marta Grudzińska, kompozycje, aranżacje i wykonanie na żywo: Jacek Mazurkiewicz, przygotowanie wokalne: Teresa Wrońska, inspicjentka: Beata Szaradowska

Obsada: Lola Blau – Monika Chrząstowska, Mistrz – Rafał Rutowicz


Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ewejsciówki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów, tel. (22) 526 20 34; (22) 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl).


Impreza towarzysząca, czas trwania 90 minut bez przerwy

Czytaj więcej

Festiwal Warszawa Singera w dzielnicach Warszawy: Wawer

Niezwykły, dwuczęściowy koncert. Jego bohaterami są dwaj wielcy żydowscy kompozytorzy, których dzieli cała epoka, a łączy wyjątkowy talent, pasja i poszukiwanie prawd uniwersalnych. Utwory Dawida Bajgelmana zaprezentuje Ola Bilińska, a Boba Dylana – Łukasz Lach.


Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a

Bilety w cenie 20 PLN do nabycia w kasie Wawerskiego Centrum Kultury lub online : www.wck-wawer.pl, tel. 22 443 70 73


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy Wawerskim Centrum Kultury i Urzędem Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy

Czytaj więcej

Scenariusz i śpiew: Patrycja Zywert-Szypka, scenariusz i reżyseria: Grzegorz Szypka

Było miasteczko. Były uliczki. Byli ludzie… Recital Patrycji Zywert-Szypki to nie tylko koncert pieśni i piosenek żydowskich – to powrót do tych miejsc, w których znów słychać żydowski język i gdzie wciąż pachnie cynamonem. 


Piwnica na Wójtowskiej , ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. Wójtowskiej

Bilety w cenie 30 zł. Zasady rezerwacji biletów na stronie www.scenapw.sdk.pl


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Staromiejski Dom Kultury

Czytaj więcej

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego wystąpi w składzie: Dominika Korzeniecka (perkusja), Mateusz Bartosiewicz (perkusja), Borys Pol (perkusjonalia), Tadeusz Soroko (tuba), Michał Jachimowicz (sakshorn tenorowy), Mateusz Sznejkowski (puzon suwakowy), Milena Moniuszko (perkusjonalia), Patryk Masłowski (puzon wentylowy), Dominik Sekura (trąbka), Kacper Szroeder(trąbka), Marcin Dąbrowski (trąbka), Michał Popiel (trąbka), Maciej Popiel (saksofon altowy, klarnet), Paweł Jaczewski (saksofon altowy), Maja Misiukanis (saksofon altowy), Janek Głembocki (saksofon altowy), Mikołaj Pol (wibrafon, cymbały), Michał Moniuszko (kontrabas), Wojciech Szroeder (akordeon)

Prowadzenie: Dawid Szurmiej


Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim

Wstęp wolny

Czytaj więcej

W ramach wystawy – prezentacja Wielkiej Synagogi Warszawskiej z 1878 roku, odtworzonej w skali 1:25

Koncert: „Majn jidisze mame”

Wystąpią: przy fortepianie – Szymon Sutor, wokaliści – Zuzanna Makowska, Justyna Cichomska, Bartłomiej Wiater

Reżyseria: Piotr Stawski, scenografia: Rafał Kunach, Jarosław Janas


Park Miniatur Old Warsaw w Ogrodzie Centralnej Biblioteki Rolniczej, ul. Krakowskie Przedmieście 66

Impreza biletowana: 20 PLN | 30 PLN. Bilety dostępne w kasie przed koncertem, rezerwacja mailowa:  rezerwacja@miniaturymazowieckie.pl. Wystawa czynna codziennie w godz. 10.00-22.00


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Fundację Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego

Czytaj więcej

01.09 niedziela

Cmentarz żydowski na Bródnie, ul. Św. Wincentego 15

Wstęp płatny – cegiełki 10 PLN, grupy 25-osobowe, zapisy pod adresem: wydarzenia@jewish.org.pl, z dopiskiem „spacer bródno”

Uwaga: brak miejsc


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Czytaj więcej

Bolesław Zając – przewodnik zajmujący się tematyką żydowską i miejscami związanymi z kulturą i historią Żydów polskich.


Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Wstęp wolny, mężczyzn obowiązują nakrycia głowy

Czytaj więcej

Prowadzenie: Adam Baruch


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Przez dwa ostatnie dni festiwalu, od godziny 12.00 aż do zmroku, na placu Grzybowskim i ulicy Próżnej znów będzie można podziwiać instalacje artystyczne oraz odwiedzać uliczne stragany i kramy z pamiątkami. W tym kolorowym miejscu wszyscy będą mogli na chwilę przenieść się do świata, który na kartach swoich powieści barwnie opisywał I.B. Singer. Zapraszamy w podróż do przedwojennej żydowskiej Warszawy, na niepowtarzalny w swym klimacie Jarmark Singera.


Skwer przy Placu Grzybowskim

Wstęp wolny

Czytaj więcej

W cyklu „Czytelnia pisarzy żydowskich” – fragmenty „Rodowodu” Ester Kreitman, w przekładzie Natalii Moskal


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 5 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

Czytaj więcej

Miejsce zbiórki: Cmentarz żydowski, ul. Okopowa 49/51 przy bramie głównej, czas spaceru: ok. 2 godz.

Wstęp płatny w kasie Cmentarza –10 PLN (płatność tylko gotówką)

Czytaj więcej

Reżyseria: Shmuel Atzmon-Wircer, tłumaczenie: Aleksandra Król, adaptacja: Elijahu Goldenberg, scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka, opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska, konsultacje jidysz: Jacob Weitzner, asystentka reżysera: Monika Soszka

Obsada: Shmuel Atzmon-Wircer, Henryk Rajfer, Jerzy Walczak


Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ewejsciówki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów, tel. (22) 526 20 34; (22) 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl).


Impreza towarzysząca, czas trwania 90 minut bez przerwy

Czytaj więcej

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Spotkanie z cyklu „Opowiedz mi swoją historię”


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Z przyczyn niezależnych od organizatora spotkanie zostało odwołane

Czytaj więcej

Wiersze ze zbioru „Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz” m.in. Kadii Mołodowskiej, Malki Lee, Anny Margolin, Racheli H. Korn, Malki Heifetz i Ireny Klepfisz przeczytają: Joanna Przybyłowska i Ernestyna Winnicka


Restauracja Charlotte Menora, pl. Grzybowski 2

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Bolesna historia opowiedziana przez pojawiającą się na scenie aktorkę – dramat żydowskiej rodziny skonfrontowanej z antysemickim prawem.

Spektakl na podstawie książki Piery Sonnino, w roli głównej Lucia Vita

Wybór tekstu: Stefano Grossi, projekt świateł: Doriana Barbѐ, producent: Enrico Carretta


Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 40 PLN | szczegóły TUTAJ


Spektakl zorganizowany we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie

Czytaj więcej

Program koncertu: Ignacy Waghalter – Kwartet smyczkowy D- dur Op.3 (25’), Karol Rathaus – V Kwartet smyczkowy Op.87 (16’), Szymon Laks – Kwintet fortepianowy „ Na tematy Polskie” (22’)

Wystąpią: Ewa Tomaszewska (fortepian) oraz Polish String Quartet Berlin w składzie:Tomasz Tomaszewski (I skrzypce), Piotr Prysiażnik (II skrzypce), Sebastian Sokół (altówka), Maryjka Pstrokonska-Mödig (wiolonczela)


Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Impreza biletowana | 50 PLN | szczegóły TUTAJ

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane

Czytaj więcej

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5 (obok Błękitnego Wieżowca)


Wstęp wolny

Czytaj więcej

Christian Dawid (klarnet) – Resident Guest tej edycji Singer Jazz Festival wystąpi z Kostka/Garbowski/Gradziuk Trio w składzie: Mikołaj Kostka (skrzypce), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja)


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

Czytaj więcej

„Z piekła do piekła” to spektakl poetycko-muzyczny poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego. Barda, który opisywał otaczającą rzeczywistość przez pryzmat niezwykłego wyczucia ironii dziejów.

Reżyseria: Adam Opatowicz, scenografia: Mariusz Napierała, muzyka: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, choreografia: Paulina Andrzejewska, reżyseria świateł: Krzysztof Sendke, wizualizacje: Michał Poniedzielski, kierownik muzyczny: Krzysztof Baranowski, asystent reżysera: Krzysztof Bauman

Obsada: Olga Adamska, Sylwia Różycka, Katarzyna Sadowska, Adrianna Szymańska, Marta Uszko, Krzysztof Bauman, Piotr Bumaj, Filip Cembala, Sławomir Kołakowski, Dariusz Majchrzak, Krzysztof Niewirowski, Wiesław Orłowski, Olek Różanek oraz Mirosław Czyżykiewicz, Mariusz Lubomski

Zespół muzyczny: Krzysztof Baranowski (fortepian, instrumenty klawiszowe), Robert Jarzębski (gitara), Ireneusz Budny (instrumenty perkusyjne)


Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1

Bilety do nabycia na stronie ebilet.pl

Uwaga: z przyczyn niezależnych od organizatora spektakl został przesunięty na 2 grudnia 2019 r.


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Teatr Polski w Szczecinie

Czytaj więcej

Spotkanie z cyklu „Żydowski Salon Literacki”, z udziałem: Gołdy Tencer, Katarzyny Przybyszewskiej-Ortonowskiej, Dawida Szurmieja, Janusza Tencera oraz Remigiusza Grzeli

Gołda Tencer, wybitna aktorka, pieśniarka i reżyserka, dyrektorka Teatru Żydowskiego, założycielka Fundacji Shalom, działaczka i odnowicielka żydowskiego życia w Polsce namawiana od lat na książkę autobiograficzną, w końcu zdecydowała się spojrzeć wstecz…


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 5 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

Czytaj więcej


Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Wstęp wolny, mężczyzn obowiązują nakrycia głowy

Czytaj więcej

Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej (1910-2008) i grupy młodych Polek, które ryzykowały życie, aby ratować od zagłady żydowskie dzieci z warszawskiego getta. W dokumencie 95-letnia Irena Sendler, jej współpracowniczki, osoby ocalone oraz działacze społeczni i historycy opowiadają skrywane przez lata tajemnice.

Film dokumentalny, Polska/USA, 2010, 58 min


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury

Czytaj więcej

Festiwal Warszawa Singera w dzielnicach Warszawy: Ursus

W ramach XVI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera zapraszamy na koncert utworów słynnej żydowskiej pieśniarki Warszawy. Usłyszymy m.in. Tango notturno, Trzy listy i La vie en rose (polska wersja Gdy w ramiona bierze mnie).


Ośrodek Kultury Arsus, ul. Traktorzystów 14

Obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie Ośrodka (tel. 22 478 36 26) lub na stronie www.arsus.pl


Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Ośrodkiem Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

Czytaj więcej

Polska 1966, 92 min, pokaz w ramach cyklu: Scenarzysta Józef Hen

Po filmie – spotkanie z Józefem Henem, prowadzenie: Monika Wasowska


Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, Sala Mała Czarna

Bilety w cenie 12 i 14 zł, rezerwacja i zakup biletów na www.iluzjon.fn.org.pl oraz w kasie kina (codziennie w godz. 14.30 – 20.30 lub na godzinę przed pierwszym seansem): tel. 22 848 33 33 i e-mail: kasa.iluzjon@fina.gov.pl


Impreza towarzysząca zorganizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny

Czytaj więcej

W programie konceru: pełne  patosu, uroku i smaku piosenki Gershwina oraz „Magik Lubelski”  najnowsza kompozycja smyczkowa Kennedy’ego inspirowana „Sztukmistrzem z Lublina” Issaca B. Singera, w której –w dźwiękach płynących od klasyki do muzyki żydowskiej i jazz – artysta próbuje uchwycić życie, kolory i nastroje minionego świata sztetli starej Polski.

Wystąpią: Nigel Kennedy (skrzypce), Peter Adams (wiolonczela), Doug Boyle (gitara), Rolf Bussalb (gitara), Piotr Kułakowski (kontrabas), Sławomir Berny (instrumenty perkusyjne)

Prowadzenie: Dawid Szurmiej

Nigel Kennedy od ponad dwudziestu pięciu lat jest uznawany za jednego z najwspanialszych wirtuozów skrzypiec na świecie. Jego niezwykły talent i charyzma wniosły świeże spojrzenie na repertuar klasyczny i współczesny oraz sprawiły, że płyty Kennedy’ego są najlepiej sprzedającymi się nagraniami muzyki klasycznej wszech czasów.


Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim

Wstęp wolny, częściowo za zaproszeniami

Czytaj więcej

Wspólne upamiętnienie ofiar Holokaustu.


Pomnik Bohaterów Getta, ulica Anielewicza, róg ulicy Zamenhofa

Uwaga: Godzina rozpoczęcia spotkania jest uzależniona od czasu zakończenia koncertu finałowego

Czytaj więcej

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie