Pokaz filmu: „Martwa natura” [Still Life in Lodz], reż. Sławomir Grünberg

Dokument, Polska/USA 2019, 75 min, film w wersji polsko-angielskiej z napisami

Reżyseria/Zdjęcia/Koprodukcja: Sławomir Grünberg, scenariusz: Lilka Elbaum, Sławomir Grünberg, reżyseria animacji: Marcin Podolec, Yellow Tapir Films, montaż: Cezary Kowalczuk, muzyka: Wojciech Lemański, re-fotografie: Stefan Brajter, producent: Barbara Grünberg, Fundacja LOGTV Films Polska, w koprodukcji z EC 1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi, LOGTV, Ltd. oraz National Center for Jewish Film, dystrybutor: LOGTV, LTD

„Martwa natura” opowiada o niegdyś tętniącej życiem społeczności żydowskiej w Łodzi, o jej prawie całkowitym zniszczeniu podczas Shoah, powojennym odrodzeniu, a wreszcie o jej wydaleniu z Polski w 1968 r. To historia opowiedziana za pomocą metafory, martwej natury – obrazu, który wisiał w mieszkaniu w Łodzi przy Kilińskiego 41 przez ponad 75 lat i który stał się cichym świadkiem często tragicznej historii rodzin, które tam mieszkały, ale także historii Łodzi. Martwą naturę kupiła w latach przedwojennych rodzina żydowska, po jej wysiedleniu do getta i tragicznej śmierci w Chełmnie, przejęła ją rodzina niemiecka i wreszcie od 1945 r. do wyjazdu w 1968 r. obraz wisiał u rodziny Lilki Elbaum. Lilce, głównej bohaterce filmu, będzie towarzyszył Paul Celler, Amerykanin i potomek polskich Żydów z Łodzi, oraz Roni Ben Ari, fotograficzka z Izraela, której ojciec mieszkał niegdyś w owej kamienicy przy Kilińskiego 41. Wspólnie będą poszukiwali śladów pamięci, tak dla nich istotnych.

„Martwa natura” to esej historyczny, który łączy elementy portretu psychologicznego, współczesny język twórczej animacji wraz z kinem poznawczym i odkrywczym.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności na: warschau-kf@bmeia.gv.at, ilość miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content