Noc Klezmerów – koncert: SHARON BRAUNER & KARSTEN TROYKE |DE|| PREßBURGER KLEZMER BAND |SK|

Wystąpią: Sharon Brauner (wokal, ukulele), Karsten Troyke (wokal, gitara), Harry Ermer (pianino), Daniel Weltlinger (skrzypce), Martin Buhl Staunstrup (kontrabas) oraz Preßburger Klezmer Band w składzie: Marta Potančoková (wokal), Juraj Adamuščin (wokal), Snežana Jović-Werner (akordeon, wokal), Miroslav Lago (klarnet), Valér Miko (pianino), Samuel Alexander (C-Bass, wokal), Ján Oriško (bębny, perkusja)

Sharon Brauner i Karsten Troyke to fascynujący duet berlińskich artystów – oboje dorastali w Berlinie, ona w Zachodnim, on we Wschodnim. Oboje, po wielu latach w trasie i po solowych występach na wielu scenach, w 2015 roku postanowili połączyć siły. Czymś, co niewątpliwie ich połączyło, jest miłość do języka i muzyki jidysz.

Taki też będzie ich występ podczas Festiwalu Singera – przywracający uznanie i chwałę zaginionych pieśni „Berlina jidysz”, wielkich pieśni świata kultury miejskiej, ale nie tylko. A to dlatego, że oboje z radością wykonują też inną muzykę, bardziej radosną. Na widzów czeka więc bardzo bogaty program – coś dla serca i duszy, smutek zmieszany ze śmiechem.

Sharon Brauner – aktorka i piosenkarka, z pewnością wniosła swój wkład w tworzenie ruchomych obrazów w bardzo różnych gatunkach sztuki, ale w jej sercu dominuje śpiew, a zwłaszcza muzyka jidysz. Czy to powrót do jej korzeni czy nowy początek? Artystka tak wspomina swoje początki: „Kiedy byłam dzieckiem, miałam kontakt z językiem i muzyką. Mój ojciec mówił w jidysz, kiedy grał w karty z przyjaciółmi. Dla mnie brzmiało to trochę jak niemiecki, ale inaczej. To było jak sekretny język ”. A zatem było ekscytujące. Dla porównania, piosenki okazały się dla niej zbyt „tradycyjne” i jak mówi dalej: „nie brzmiały zbyt fajnie”. A potem usłyszała Barry Sisters, które stworzyły swingowe adaptacje piosenek w jidysz i nagle „zabrzmiały one seksownie”. Co prawda Sharon Brauner wiele nauczyła się od rodziców, którzy przeżyli Holokaust, ale jidysz nie było jedynym, co ukształtowało ją jako artystkę: „moje korzenie sięgają bardziej wielokulturowego Berlina, a dzieci ulicy znam tak samo dobrze, jak niektóre dziwne postacie z berlińskiej sceny kulturalnej”.

Karsten Troyke jest piosenkarzem, mówcą, aktorem i autorem tekstów o dziwnie ochrypłym głosie. W kraju i za granicą znany jest przede wszystkim z wykonywania piosenek w języku jidysz, których nauczył się w kręgach ocalałych z Zagłady już jako dziecko. W rodzinie prześladowanej przez nazistów przeszłość ta była zawsze obecna. Choć pochodził z tej właśnie „strony historii”, wkraczając na scenę, szybko odkrył swoją miłość do kabaretu i tanga w języku jidysz.

Preßburger Klezmer Band to wyjątkowe zjawisko na słowackiej scenie muzycznej, przyciągające rzesze fanów już od momentu swojego powstania w 1995 roku Jest to pierwszy zespół słowacki, który zainspirował się centralno- i wschodnioeuropejską muzyką klezmerską, zarówno w jej nastrojowej, jak i tanecznej odsłonie. Zespół serwuje energetyczny koktajl muzyczny – czarującą mieszankę muzyki żydowskiej, słowackiej, bałkańskiej i orientalnej, dopełnianej cygańskim folkiem. A to wszystko połączone z niepowtarzalną esencją współczesnych stylów, w tym jazzu, reggae i latino.

Pressburger Klezmer Band to ugruntowana marka na klezmerskiej scenie muzycznej i jeden z najlepszych zespołów klezmerskich Europy Środkowej, który z równą swobodą tworzy muzykę wyrażającą fascynujące emocje, jak i „muzykę do tańca”. W ostatnich latach zespół współpracował z takimi gwiazdami klezmerskimi jak m.in. współtworzący klezmerskiego giganta – zespół Klezmatics Lorin Sklamberg, Frank London, Merlin Shepherd, Steve Weintraub, Sasha Lurje itp. Repertuar zespołu oferuje urzekająca interpretacja unikalnych i dobrze znanych piosenek – najczęściej śpiewanych w języku jidysz, ale także w językach słowackim, węgierskim, angielskim i bałkańskim -.

Do tej pory Preßburger Klezmer Band wydał osiem albumów i brał udział w kilku projektach filmowych, teatralnych i innych. Płyta „Tants mit mir” została nagrodzona nagrodą Radio HEAD AWARD za najlepszy album słowacki w 2012 w kategorii World / Folk. W najbliższych dniach zespół wydaje nowy album „Baladen”.


Wydarzenie także transmitowane on-line – szczegóły już wkrótce


Centrum Praskie Koneser – Plac Konesera 4

Wstęp po potwierdzeniu obecności, miejsca nie są numerowane. Zapisy od 4 sierpnia na: biurofestiwalowe@shalom.org.pl lub tel. 575 292 496, 731 617 015 – wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym, ul. Senatorska 35


Supported using public funding by the Slovak Arts Council

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content