Ładowanie Wydarzenia

II Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz w Jadwisinie

1 lipca 2003 - 20 lipca 200

Warsztaty języka i kultury jidysz organizowane przez Fundację Shalom i Fundację Sz. A. Klurmana z Miami odbyły się w tym roku w podwarszawskim Jadwisinie, dawnej rezydencji Radziwiłłów zmienionej w elegancki hotel. Adepci języka jidysz przez trzy lipcowe tygodnie mogli wspólnie zdobywać lub pogłębiać swą wiedzę o tematyce żydowskiej.

Zajęcia odbywały się codziennie oprócz sobót, które dla Żydów są dniami odpoczynku od wszelkiej pracy. Od samego rana na zajęciach z Andreą Fidermutz wykładającą język jidysz na uniwersytecie w Izraelu pracowano nad rozszerzeniem słownictwa i konstruowaniem poprawnych struktur gramatycznych. Noam Starik prowadzący konwersacje rozpoczynał swoje wykłady w naprawdę nietypowy sposób…

Dos iz a bletele – wołał Noam wymachując przed oczami klasy gałązką, na której powiewało parę listków. Po czym intonował jedną z chasydzkich pieśni dotyczącą właśnie… liści.

Grupy bardziej zaawansowane uczestniczyły w zajęciach z historii języka i literatury żydowskiej prowadzonych w języku jidysz przez doktora Mordechaja Juszkowskiego, przybyłego aż z Rio de Janeiro Abrama Lichtenbojma i profesora Wolfa Moskowicza.

Każdego popołudnia uczestnicy seminarium spotykali się na wykładach rabina Gregorija Kotlara z Moskwy, który przybliżał zawiłe prawdy zawarte w Torze a także opowiadał o tradycyjnych świętach żydowskich.

Wspólna nauka, śpiewanie, bardzo zintegrowały ludzi tak pozornie innych, wywodzących się z różnych kręgów kulturowych i społecznych. Każda kolacja szabatowa, łączyła wszystkich we wspólnym biesiadowaniu. Dzielenie się chałą, życzenie sobie dobrej soboty, łagodziło wszelkie spory i konflikty a tradycyjny chasydzki tisz organizowany tuż po kolacji szabatowej gromadził wiele osób chcących posłuchać barwnych historii przy odrobinie… „maszke”

(Na podstawie artykułu Natalii Kopeć)

Szczegóły

Start:
1 lipca 2003@08:00
Koniec:
20 lipca 2003@17:00
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera