Ładowanie Wydarzenia

Festiwal Warszawa Singera na już półmetku…

26 sierpnia 2015 - 26 sierpnia 2015

Żałując, że połowa festiwalu za nami, i oczekując na kolejne atrakcje, przypomnijmy sobie, jak bawiliśmy się 26 sierpnia 2015.

Ten dzień na pewno nie zawiódł tych z gości festiwalu, dla których najważniejsza jest muzyka, bo muzyczne wydarzenia, w większości w jazzowym wydaniu, zdominowały środowy program.

Podczas koncertu w Synagodze im. Nożyków ze swoim trio wystąpił Kuba Stankiewicz. Należący do ścisłej czołówki polski pianista jazzowy, zaprezentował swój najnowszy projekt muzyczny, w którym przywołuje utwory niezapomnianego amerykańskiego kompozytora polskiego pochodzenia, Bronisława Kapera.

Kilka godzin później Dużą Sceną Teatru Żydowskiego zawładnęły trzy damy polskiej sceny muzycznej, którym, jak się okazało, ze swingiem bardzo jest do twarzy! Do powstania programu koncertu przyczynili się Adam Baruch oraz pianista i kompozytor Jan Smoczyński, który – występując wraz ze swoim trio – stworzył wspaniałą oprawę dla trzech głosów i trzech niepowtarzalnych osobowości polskiej sceny muzycznej – Kayah, Katarzyny Nosowskiej i Gołdy Tencer.

Jazzowe klimaty utrwalił koncert w Pardon, To Tu. Jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych – Jachna/Tarwid/Karch Trio, dysponujący instrumentarium składającym się z trąbki, pianina i perkusji wspomógł na saksofonie Albert Beger, tegoroczny gość specjalny Singer Jazz Festival.

Żeby jednak niedosytu nie poczuli ci wszyscy, którym z jazzem nie po drodze, mieliśmy dla nich zupełnie odmienną propozycję. Goście festiwalu, którzy wybrali się na plenerowy koncert zorganizowany na patio budynku Cosmopolitan przy ul. Twardej 2/4, mogli nabrać nieco rumieńców przy muzyce zespołu Tango Attack, na którego repertuar składają się znane wszystkim tangowe rytmy, ale w bardzo przystępnym, nowoczesnym wydaniu.

Z kolei dla tych, którzy nie tylko muzyką żyją, mieliśmy w programie także wiele innych, bardzo interesujących propozycji:

W klubie Mamele odbyła się prezentacja arcyciekawego, wielowątkowego projektu, z „kryminałem” w tle. O „Tajnym Detektywie”, projekcie realizowanym przez Fundację Picture Doc we współpracy z Narodowym Centrum Kultury opowiadali Barbara Klicka, Jacek Dehnel i Piotr Wójcik. Także i to wydarzenie miało swój mocny, muzyczny akcent!

Propozycją dla teatromanów był spektakl „One same” w reżyserii Karoliny Kirsz, w którym w role Heleny Rubinstein, Ireny Krzywickiej, księżnej Stephenie von Hohenlohe, Annie Held i Sophie Tucker wcieliły się aktorki Teatru Żydowskiego: Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Sylwia Najah, Alina Świdowska i Ernestyna Winnicka.

Wątek kobiecy był także tematem spotkania w ramach Klubu Miłośników Kultury Żydowskiej. Literaturoznawczyni, dr Barbara Breysach opowiadała bowiem o kobietach żydowskich w Berlinie XIX i XX wieku.

Kolejnym ciekawym punktem programu była rozmowa o poezji Paula Celana, zorganizowana w ramach XVIII Dni Książki Żydowskiej „Midrasza”, w której uczestniczyli Jakub Ekier, Piotr Matywiecki i Adam Lipszyc.

W programie, którego tylko część udało nam się uchwycić i na bieżąco zrelacjonować, znalazła się też propozycja dla najmłodszych. Były to warsztaty edukacyjno-artystyczne poprowadzone przez Annę Rozenfeld, pt. „Kolorowa kraina jidysz”.

 

fot. Janusz Paliwoda

 

Szczegóły

Data:
26 sierpnia 2015
Czas:
08:00 - 17:00
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content