Spacer muzyczny ulicami Warszawy, których już nie ma, z zespołem ZŁESPÓŁ – prowadzenie: Irka Jazukiewicz

Trasa spaceru: Skwer ks. Jerzego Popiełuszki (Chłodna) → ul. Żelazna → ul. Krochmalna → ul. Grzybowska → ul. Twarda → Plac Grzybowski

Muzyczny Spacer, czyli “chodzący koncert” muzyki klezmerskiej po raz kolejny przejdzie ulicami stolicy, by przypomnieć codzienną historię z życia polskiej społeczności żydowskiej w Warszawie. 

W tym roku spacer przejdzie w dużej mierze szlakiem dawnego getta. Rozpoczniemy go nieopodal nieistniejącej kładki na Chłodnej, łączącej duże i małe getto. Pozdrowimy ducha Adama Czerniakowa, prezesa Judenratu, który mieszkał w okolicy, i ruszymy w kierunku skrzyżowania Żelaznej z Krochmalną, gdzie przyjrzymy się historii kamienic Chaima Gerkowicza i Anny Koźmińśkiej. Wracał tu do domu skrzypek i kompozytor Samuel Weinberg, mieściły się zakłady wędliniarskie, sodownia oraz kino “Świt”, gdzie podczas wojny kwaterowano Żydów przesiedlanych do Warszawy z innych miast. Natchniemy się atmosferą tętniącej życiem Krochmalnej, bohaterki twórczości Tyrmanda i Singera – jako miejsca jego wspomnień z dzieciństwa. Przy ul. Grzybowskiej przypomnimy jej przemysłowo-fabryczno-rzemieślniczą historię z nieistniejącymi zabudowaniami Zjednoczonych Browarów „Haberbusch i Schiele” w tle, a przy ul. Twardej wyczuć jej dawny rozmach jako ważnej stołecznej arterii komunikacyjnej, gdzie w końcu XIX wieku ruszył pierwszy tramwaj konny! Nie zapomnimy zajrzeć w okolice Synagogi im. Ryfki i Zalmana Nożyków oraz sprawdzić, co wspólnego z tym miejscem miał Bolesław Prus. Będąc w lokalizacji po dawnym Teatrze Żydowskim, uczcimy 100-lecie urodzin Szymona Szurmieja, jej wieloletniego dyrektora, reżysera, aktora teatralnego i filmowego. Stamtąd przez ulicę ruszymy na Plac Grzybowski, prosto na coroczną kolację szabasową „Szabat Szalom”.

W trakcie spaceru potowarzyszy nam zespół Złespół, który wywodzi się ze stadionu Don Pedro Arena na Pradze, spośród osób kibicującym Alternatywnemu Klubowi Sportowemu ZŁY. Czyli inkluzywnemu klubowi, który jest domem każdej różnorodności i mniejszości. Nadając stadionowym przyśpiewkom nowe brzmienie, Złespół często aranżuje do nich zarówno stare piosenki warszawskie, jak i znane melodie żydowskie. Wyrosły ze stadionowej nuty Złespół, z klarnetem, mandoliną, gitarą, perkusjonaliami i kilkoma wokalami na pokładzie, wyjdzie na warszawskie ulice, by zarazić wspólnym śpiewaniem i podwórkową klezmerską nutą uczestniczki i uczestników już 20. muzycznego spaceru!

Fot. Justyna Jarosiewicz


Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem MY

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content