Z cyklu „Opowiedz mi swoją historię” | „Opowieść mojej mamy. Ocalić rodzinną historię od zapomnienia” – spotkanie autorskie z filolożką i tłumaczką Małgorzatą Wryk

Prowadzenie: Anna Ziarkowska

Rozmowa przeplatana będzie utworami muzycznymi w wykonaniu córki autorki mezzosopranistki Marty Wryk, przy akompaniamencie pianistki Laury Kluwak-Sobolewskiej

fot. archiwum własne

Małgorzata Wryk, ur. 1954,  jest filolożką i tłumaczką. Książka „Opowieść mojej mamy” (Wydawnictwo ZNAK, luty 2023) jest jej literackim debiutem. Już podczas pisania „Opowieści” poszczególne rozdziały książki były „na gorąco” drukowane w Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Newseweeku, Rzeczpospolitej i Ale Historii.

———————-

Obóz. Marsz śmierci. Rzeź Woli. Ubeckie tortury. Słowa te były wypowiadane w jej domu – szeptem lub krzykiem – odkąd pamięta. Wsiąkły w nią tak jak tusz w numerze wytatuowanym na przedramieniu matki. Małgorzata zaczyna pisać. Czas przekazać tę historię dalej.
———————-

Zgadnij, skąd dzwonię?! – każę mamie zgadywać, ale mój pełen radości i dumy głos zdradza szybko powód mojego podekscytowania. Cieszymy się razem, teraz będziemy sobie codziennie rozmawiać.
(…)
– No to podaj mi numer, proszę! – mówi mama na koniec rozmowy.
Podaję, a w słuchawce zapada głucha cisza.
– Hej, co się stało? Halo, halo! Dlaczego nic nie mówisz? Halo, słyszysz mnie? – Zaczynam się niepokoić.
(…)
Rozłączamy się. Czuję dziwny niepokój. Chodzę niespokojnie po korytarzu. Zamówię taksówkę i pojadę zobaczyć, co się dzieje. Moja zdyscyplinowana, opanowana z reguły mama tak się nie zachowuje. Zaczynam się ubierać.
Nagle dzwonek telefonu. Błyskawicznie podnoszę słuchawkę.
– Mama!
– Słuchaj, ja twój numer mam na ręce…

Fragment „Opowieść mojej mamy”; tekst ze strony wydawnictwa


Marta Wryk – mezzosopranistka mająca w dorobku ponad 40 ról operowych na scenach Europy i USA, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Występowała m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie, Symphony Space w Nowym Jorku, Tonhalle w Düsseldorfie, Filharmonii w Kolonii, Filharmonii w Luksemburgu, Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach, Operze w Köln, Hessisches Staatstheater w Wiesbaden oraz na Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, Wiesbadner Meifestspiele, Caramoor Festival oraz Chautauqua Festival w Nowym Jorku. Spiewaczka angażuje się również w edukację obywatelską poprzez sztukę. Współtworzyła i prowadziła warsztaty kreatywności i improwizacji dla takich organizacji, jak Oper Bonn, BTVN 2020, European University Alliance for Global Health i Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.

fot. Karpati & Zarewicz

fot. Zalewska

Laura Kluwak-Sobolewska – ceniona pianistka kameralistka, specjalizującą się w repertuarze wokalnym; profesor sztuki, Kierownik Katedry Pieśni i Kameralistyki Wokalnej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi działalność artystyczną w Polsce i w wielu innych krajach europejskich, a także m.in. Algierii, Tunezji, Jordanii, Rosji, Chinach czy w Stanach Zjednoczonych, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall. Działalność koncertową łączy z pedagogiczną, w swym dydaktycznym dorobku ma kilkudziesięciu laureatów konkursów – studentów i absolwentów kształconych pod jej kierunkiem i przy pianistycznej współpracy. Przez kilkanaście lat współpracowała z prof. Teresą Żylis-Garą oraz prof. Ryszardem Karczykowskim w ramach mistrzowskich kursów wokalnych w Radziejowicach.

 


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny; miejsca nie są numerowane


Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Fundacją Ogród Sprawiedliwych

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content