Ładowanie Wydarzenia

« All Events

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
ponwtośroczwpiąsobnie
      1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
NEWSLETTER
15222341976311289.jpg
14 maja
2018 | WYDARZENIE

„Warto żyć” – spotkanie autorskie poświęcone biografii Lejba Fogelmana

W imieniu Muzeum Polin zapraszamy na wydarzenie w ramach cyklu Czytelnia POLIN, poświęcone biografii Lejba Fogelmana „Warto żyć”.

14 maja (poniedziałek), godz. 18:00

Miejsce: Audytorium Muzeum POLIN

W spotkaniu weźmie udział bohater książki oraz Michał Komar, który przeprowadził rozmowę. Spotkanie poprowadzi Rafał Bryndal, a Jacek Braciak przeczyta fragmenty książki. 

„Warto żyć” to najbardziej kolorowa opowieść o życiu, jaka ukazała się w Polsce. Bo też Lejb Fogleman to najbardziej kolorowy człowiek, który mieszka w Polsce. Urodził się w Legnicy w żydowskiej rodzinie, po antysemickiej nagonce w 1968 r. wyjechał do USA, tam skończył m.in. Harvard, został wziętym prawnikiem i w latach 90. wrócił do Warszawy. A po drodze zdarzyło się wiele, bardzo wiele…

Tak zaczyna swoje wspomnienie Lejb Fogelman:

Dawno temu w Ameryce… Ląduję na nowojorskim lotnisku. W hali przylotów kłębi się tłum oczekujących, a wśród nich tłusty, spocony ortodoksyjny Żyd. Rzuca się na mnie, obejmuje i oblewa łzami. Co chwilę wykrzykuje imię mojej mamy: „Rojze! Rojze!”, znowu przytula, chwyta mnie za policzki, dosłownie je wyrywa, wykrzykuje imiona żywych i zmarłych członków naszej rodziny, a po każdym imieniu coraz głośniej płacze. To wujek Jojne Chaim, brat mamy.

Obok niego stoi kobieta. Brzydka, chuda i skręcona niczym nawinięta na coś gumka. W dodatku widać, że musi golić sobie brodę. To ciotka Fradla. Na mnie patrzy podejrzliwie, co zrozumiałe, bo przybyła jeszcze jedna gęba do żywienia. Ale ciotka stara się ukryć niechęć, jestem przecież ostatnim Mohikaninem, ostatnim Fogelmanem wyrwanym z tamtego świata.

Lejb Fogelman to człowiek renesansu. Urodził się w Legnicy, dorastał w Warszawie, a po marcu 1968 roku wyemigrował do Stanów. Światową sławę zdobył jako prawnik. Dziś żyje między Nowym Jorkiem a Warszawą. Jest partnerem i członkiem komitetu zarządzającego w globalnej kancelarii Greenberg Traurig. Ale to tylko jedno z jego wcieleń, bo w głębi duszy jest artystą. W tej dziedzinie też się realizuje produkując spektakle teatralne. Można go czasem spotkać przemierzającego centrum Warszawy w nienagannie skrojonym garniturze i kapeluszu. Jeśli któryś z przechodniów go zainteresuje, to w stylu Sokratesa zatrzymuje go rozmową. Trzeba więc mieć się na baczności…

Książka ukazała się 9 maja nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne.

 

WSTĘP WOLNY

ZAPRASZAMY!

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

kultura · pamięć · slider