Ładowanie Wydarzenia

Szabat Szalom, czyli piątek na Festiwalu Warszawa Singera

-

Festiwalowy piątek, jak co roku zaprowadził nas na Plac Grzybowski. Od kilku lat to już nie jest „nasze” miejsce, więc wracamy tam z nostalgią, ale i radością, że znów możemy się tam spotkać – z Wami!

Może nie wszystkie drogi prowadzą na Plac Grzybowski, ale na pewno właśnie tam zawsze kończy się spacer muzyczny ulicami Warszawy, których już nie ma – żeby zdążyć na uroczystą kolację szabasową. Spacer poprowadziła Irka Jazukiewicz ze Stowarzyszenia My, w tym z zespołem Złespół.

Uroczystą kolację szabasową poprowadziły gospodyni Festiwalu Warszawa Singera – Gołda Tencer oraz Etel Szyc, a świąteczne pieśni przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej zaśpiewali: Sylwia Najah, Genady Iskhakov i Henryk Rajfer.

Ostatnim wydarzeniem na Placu Grzybowskim tego dnia był wspaniały koncert nowojorczyków Eleanor Reissy i Franka Londona „Vilde Mekhaye – Wild Ecstasy” z udziałem zaproszonych muzyków z Polski, Ukrainy i Niemiec: Hadriana Filipa Tabęckiego, Pawła Pańty, Mityji Gerasimov, Natalyi Kasyanchik oraz Hampusa Melina.

Niedaleko, w Austriackim Forum Kultury na ul. Próżnej odbyły się dwa ciekawe wydarzenia z cyklu Żydowski Salon Literacki: promocja książki „Dzień pierwszy” Kristofa Zorde, podczas której spotkanie z autorem poprowadził Remigiusz Grzela, oraz promocja książki „Oczami dziecka” Malki Lee z udziałem Joanny Degler (Lisek) i Karoliny Szymaniak.

Wieczorem Muzeum Warszawskiej Pragi odbył się Koncert „Jidyszland. Pieśni żydowskie z Podlasia” Karoliny Cichej, a w Centrum Kultury Jidysz – T(a)encerówka vol. 2, czyli szalona impreza u cadyka Cekajota.

Teatr Żydowski zaprezentował dwa spektakle: „Gołda Tencer zaprasza: szlagiery żydowskiego kabaretu” i „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy” a na przeglądzie filmów Wojciecha Jerzego Hasa w Kinie Kultura, po rozmowie Marcina Radomskiego z Anną Seniuk można było obejrzeć słynną „Lalkę” z 1968 roku.

 


Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom

Współpraca: Teatr Żydowski im. E.R i I. Kamińskich 


Projekt Festiwal Warszawa Singera finansowany jest ze środków

Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce, Włoskiego Instytutu Kultury w Polsce

Partnerzy festiwalu:

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad, Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Szczegóły

Start:
4 września 2022
Koniec:
31 października 2022
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera