Ładowanie Wydarzenia

1 września 2022 w Warszawie Singera

-

W czwartek na Festiwalu Warszawa Singera, właśnie dlatego, że przypadał on 1 września, czyli w rocznicę wybuchu II wojny światowej, miały miejsce dwa bardzo ważne wydarzenia, którymi chcieliśmy nie tylko uczcić pamięć wszystkich jej ofiar, ale i przypomnieć, czym była, czym jest i czym może być wojna… Dla normalnych ludzi, takich jak każdy z nas.

Pierwszym z nich było przejmujące i absolutnie wyjątkowe wydarzenie – performance na kilku poziomach Reduty Banku Polskiego: „Pif paf in piach” w reż. Gołdy Tencer i przy współpracy Karoliny Kirsz, w którym blisko pięćdziesięciu aktorów wcieliło się w postaci mieszkańców getta. I nie tylko wcieliło się – poruszyło do głębi, wciągnęło i zahipnotyzowało każdą z osób, która wzięła udział w tym niepowtarzalnym, trzygodzinnym wydarzeniu. Kolejnym z tych wydarzeń  prezentowany online spektakl: „Z zabitego miasteczka” / „Aus dem toten Städtchen” wg opowiadania Kalmana Segala, w reż. Yaela Schülera i Jana Viethena, którzy wraz z Anną Rozenfeld i Joanną Sarnecką także w tym spektaklu wystąpili.

Ale każdy czwartek to na Festiwalu także dzień, w którym odbywa się sesja naukowa. W tym roku Sesja naukowa w Centrum Kultury Jidysz pod opieką naukową dr Karoliny Szymaniak odbywała się pod tytułem „Kultura i polityka. W 70. rocznicę śmierci/mordu na członkach Żydowskiego Komitetu Antyfaszystowskiego w ZSRR”.

Tego dnia nie zabrakło również fantastycznych akcentów muzycznych. Po południu w Teatrze Żydowskim był to Koncert Olgi Avigail Mieleszczuk & Trio Kol Ishe z gościnnym udziałem Agnieszki Mazur – „Żydowskie pieśni Ukrainy. Shpil mir a dumke!”.

Wieczorem w Teatrze Kwadrat odbył się z kolei koncert premierowy Natalii Przybysz i Raphaela Rogińskiego, którzy porwali publiczność wspaniałym, autorskim wykonaniem znanych przebojów m.in. Leonarda Cohena, Neila Diamonda i Georga Gershwina.

Wydarzenia, o których również warto wspomnieć, to m.in. spotkanie z Anną Riveiro, wykład Hanny Kossowskiej o chasydyzmie w Ukrainie oraz kolejny wieczór z twórczością Wojciecha Jerzego Hasa – tym razem w Kinie Kultura można było obejrzeć „Sanatorium pod Klepsydrą”, a przed projekcją uczestniczyć w spotkaniu z Janem Nowickim, które poprowadził Marcin Radomski.

 


Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom

Współpraca: Teatr Żydowski im. E.R i I. Kamińskich 


Projekt Festiwal Warszawa Singera finansowany jest ze środków

Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce, Włoskiego Instytutu Kultury w Polsce

Partnerzy festiwalu:

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad, Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Szczegóły

Start:
2 września 2022
Koniec:
31 października 2022
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content