Ładowanie Wydarzenia

Co zapamiętamy z ostatniej festiwalowej soboty

-

Ostatnia festiwalowa sobota to był zdecydowanie dzień, w którym wiele się działo na polu literatury. W Austriackim Forum Kultury – Żydowski Salon Literacki i spotkanie z Agnieszką Holland, jej biografką Karoliną Pasternak a także aktorką Bogusławą Schubert, które poprowadził Remigiusz Grzela, jak również wydarzenie z cyklu Czytelnia Pisarzy Żydowskich – Mistrzowie czytają, podczas którego mogliśmy posłuchać fragmentów opowiadań Idy Fink w interpretacji Doroty Stalińskiej.

Żydowski Salon Literacki w Centrum Kultury Jidysz oznaczał natomiast spotkanie wokół książki „Wizyta” Kathariny Volckmer z udziałem Aleksandry Bartelskiej i Adama Lipszyca. Z kolei na Placu Defilad Anna Rozenfeld i Piotr Sierecki w ramach Przystanku Poezja zaprezentowali wiersze w języku polskim i w jidysz izraelskiego poety Jehudy Amichaja.

W sobotę na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego odbyło się spotkanie „W kuchni mamy Soni” z udziałem Gołdy Tencer, Janusza Tencera, Dawida Szurmieja i ich przyjaciół, a na Scenie Kameralnej pokaz zamknięty spektaklu „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy”, w reż. Damiana Josefa Necia, w ramach w ramach Generation After 6th Showcase: New Geographies.

W samo południe, również w Teatrze Żydowskim Sylwia Najah i Marcin Adamczyk wystąpili w koncercie „Nie tylko tango”, natomiast wieczorem, jak zawsze w ostatnią noc festiwalową, odbyła się Noc Klezmerów. W tym roku z koncertem tym gościliśmy na Placu Defilad i był to: „Klezmer & Odessa Gangsta Folk” w wykonaniu ukrańskiego zespołu Kommuna Lux w składzie: Bagrat Tsurkan (wokal), Vitya Kirillov (gitara), Oleg Vasianovych (akordeon), Vladimir Gitin (klarnet), Andrey Okramovych (trąbka), Yaroslav Besh (puzon), Sergey Poltorak (instrumenty perkusyjne).

 

Dużo działo się też i u  naszych Partnerów – można było m.in.:

– odwiedzić Muzeum Polskiej Wódki i wziąć udział w warsztatach „Wódka w domowych infuzjach” lub posłuchać wykładu Andrzeja Szumowskiego „Polska Wódka w czasie świąt żydowskich”,

– obejrzeć film dokumentalny: „Aktion Reinhardt”, w reż. Michała Szymanowicza w Kinie Iluzjon lub w Kinie Kultura „Niezwykłą podróż Baltazara Kobera” – przedostatni obraz w przeglądzie filmów Wojciecha Jerzego Hasa, a przed seansem posłuchać rozmowy Tomasza Raczka z Jerzym Bończakiem i Andrzejem Pągowskim,

– wybrać się do Promu Kultury Saska Kępa na finisaż wystawy: „Alef Bet” – 44 plakaty pedagożek, pedagogów, studentek i studentów Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych”, której kuratorkami były Anna Wieluńska, Maria Pakier, a koordynatorem Lech Majewski.

Na zakończenie dnia można było natomiast wybrać pomiędzy dwoma bardzo różnymi wydarzeniami – zorganizowanym we współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego koncertem plenerowym „Pieśni getta” z udziałem artystów Teatru Żydowskiego w Warszawie oraz didżejskim setem „Kolektyw: 25% kosher, 25% halal, 50% melodrama” w wykonaniu duetu DJ Rachel & DJ Misza.

 


Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom

Współpraca: Teatr Żydowski im. E.R i I. Kamińskich 


Projekt Festiwal Warszawa Singera finansowany jest ze środków

Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce, Włoskiego Instytutu Kultury w Polsce

Partnerzy festiwalu:

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad, Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Szczegóły

Start:
7 września 2022
Koniec:
31 października 2022
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content