Ładowanie Wydarzenia

Trwają zapisy na kolejny semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego – temat przewodni: „Pamięć”

29 sierpnia 2016 - 29 sierpnia 2016

[:pl]

Dużo mówi się dziś o potrzebie pamiętania i upamiętniania, ale co to tak naprawdę znaczy? W trakcie zajęć przyjrzymy się różnym aspektom związanym z żydowską pamięcią i postpamięcią. Prześledzimy koncepcje pamięci w perspektywie filozoficznej, psychologicznej i społecznej. Poruszymy kwestię roli literatury i sztuki jako mediów pamięci oraz zastanowimy się nad znaczeniem archiwów i gromadzenia dokumentów historycznych. Przyjrzymy się także różnym praktykom związanym z upamiętnianiem historii żydowskiej zarówno w przestrzeni miejskiej jak i w dyskursie publicznym.

 

Wśród wykładowców semestru zimowego 2016/2017 znajdą się między innymi: dr Joanna Nalewajko-Kulikov (IH PAN), dr Magdalena Saryusz-Wolska (UŁ), dr Mateusz Skrzeczkowski (Uniwersytet SWPS), dr hab. Roma Sendyka (UJ), mgr Jakub Majmurek („Krytyka Polityczna”), dr Joanna Ostrowska (Gender Studies UW).

 

Program obejmuje 70 godz. akademickich zajęć uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne.

 

Szczegóły na stronie: http://jidyszland.pl/zuo/

image001

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty, stworzony przez Fundację Shalom a dziś działający w ramach Teatru Żydowskiego — Centrum Kultury Jidysz, to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. 

Na zajęcia składa się kilka bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmienia się co semestr. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy.

Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia!

[:]

Szczegóły

Data:
29 sierpnia 2016
Czas:
08:00 - 17:00
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera