Ładowanie Wydarzenia

Sesja naukowa, wspaniałe koncerty, ciekawe spotkania, czyli festiwalowy czwartek

-

Tradycyjnie, tak jak to bywa na każdym festiwalu, czwartek jest tym dniem, w który organizowana jest festiwalowa sesja naukowa. W tym roku tematem sesji, w której wzięli udział m.in.: prof. Jacek Leociak, dr Elżbieta Janicka, dr Izabela Olszewska, dr Alina Molisak, było „żydowskie miasto” – omawiane na wielu płaszczyznach i wielorako rozumiane…

Sesja nie była jedyną okazją do naukowego spotkania z szeroko rozumianą kulturą żydowską – podczas spotkania Klubu Miłośników Kultury Żydowskiej Adam Lipszyc przedstawił zagadnienia dotyczące teologii Żydów niemieckich po Zagładzie.

W ramach Żydowskiego Salonu Literackiego odbyło się spotkanie-rozmowa o prof. Władysławie Bartoszewskim, w którym uczestniczyli: córka Pawła Jasienicy Ewa Beynar-Czeczott, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jacek Taylor, Marian Turski i prof. Szewach Weiss.

Odbyły się również dwa spotkania z literaturą – podczas XVIII Dni Książki Żydowskiej „Midrasza” w Centrum im. Mojżesza Schorra, Zuzanna Kołodziejska, Renata Piątkowska i Marcin Wodziński rozmawiali tygodniku „Izraelita”, natomiast podczas spotkania w Żydowskim Instytucie Historycznym Agnieszka Żółkiewska i Monika Szabłowska Zaremba zaprezentowały książkę „Dusza. Legendy, bajki i opowiadania” Icchoka Lejbusza Pereca, w swoim wyborze i przekładzie.

Anna Rozenfeld i Daniel Kahn, podczas spotkania w restauracji Mercato, rozmawiali na temat języka jidysz, który stanowi nierozerwalną część ich twórczości – w muzyce i w pracy artystycznej.

 

Klimaty artystyczne, ale już w wydaniu praktycznym, zagościły w Klubie Mamele. Pierwszym wydarzeniem tego dnia w klubie było czytanie performatywne sztuki Anat Gov, w reż. Iwony Siekierzyńskiej. Na scenie zobaczyliśmy Ewę Dąbrowską i Janusza Chabiora. Drugim – koncert jazzowy Pezda/Gawęda Duo z udziałem Alberta Begera.

Największymi wydarzeniami szóstego dnia festiwalu były niewątpliwie dwa szczególne koncerty:

W pierwszym, odbywającym się w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim, z właściwą sobie charyzmą wystąpił gość zza oceanu – Joshua Nelson. Jego niewyczerpaną energię sceniczną wzmacniali wokalnie towarzyszący mu muzycy oraz 40-osobowy warszawski chór z Siennej, czyli Sienna Gospel Choir, pod dyrekcją Anny Bajak.

W drugim z koncertów, zdecydowanie bardziej kameralnym, publiczność zgromadzoną na widowni Dużej sceny Teatru Żydowskiego, zaczarowała Katy Carr – brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia. Podczas koncertu zaprezentowała m.in. utwory ze swoich dwóch najnowszych albumów – „Paszportu” i „Polonii”.

fot. Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda

Szczegóły

Data:
27 sierpnia 2015
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera