Ładowanie Wydarzenia

Kolejne Seminarium Jidysz odbyło się w Warszawie

-

Na Muranowie, w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej, już po raz 21. studenci z całego świata brali udział w intensywnej letniej nauce języka Żydów aszkenazyjskich. Fundacja Shalom wraz z Centrum Kultury Jidysz zorganizowała Międzynarodowym Seminarium Języka i Kultury Jidysz, które odbyło się w dniach 26 czerwca-14 lipca 2023.

Inicjatorką tego projektu jest założycielka Fundacji Shalom i Dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie – Gołda Tencer. – W tym języku powstały wielkie dzieła literatury. My kultywujemy tradycję naszych przodków, przekazując ją dalej, następnym pokoleniom, które będą mogły poznawać bogatą jidyszową kulturę – wyjaśnia.

Znajomość jidysz umożliwia odkrywanie żydowskiej kultury, która cieszy się coraz większą popularnością, prowadzenie badań naukowych, czytanie jidyszowej literatury w oryginale lub archiwalnych dokumentów. Przede wszystkim jest to okazja do poznania pasjonatów, historyków, badaczy i jidyszystów z całego świata, bo wśród studentów znajdują się osoby ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Wielkiej Brytanii oraz Polski.

Zajęcia odbywały się w pięciu grupach na czterech poziomach zaawansowania, w formule stacjonarnej oraz online. W tym roku skupiały się wokół tematu przewodniego, jakim jest kultura fizyczna. Lektorzy to uznani i doświadczeni nauczyciele, którzy od wielu lat dzielą się pasją do języka jidysz, ucząc go na całym świecie. Zajęcia prowadzili Natalia Krynicka, Reyze J. Turner, Philip Schwartz, Magdalena Kozłowska, Ethel Niborski, Karo Wegner, Aleksandra Gluba-Pieprz i Anna Szyba. Uczestnicy seminarium nie tylko uczyli się mówić, czytać i pisać w języku jidysz, ale także śpiewać i gotować.

Odbył się także cykl specjalistycznych wykładów (po angielsku) na temat historii i kultury polskich Żydów i jidyszowego kręgu środkowoeuropejskiego, które wygłosili naukowcy z ośrodków naukowych w Polsce i za granicą. W tym roku uczestnicy wysłuchali wykładów: Goal of Goals: The History and Politics Behind Jewish Sports In Pre-War Lublin (Piotr Nazaruk), Around Us a Sea of Fire (Martyna Steckiewicz), Movement-games from Vilne around 1920 – an interactive lecture (Janina Wurbs), Not only shabes (Franciszek Bojańczyk), Splash! Vistula river in Yiddish culture – performative lecture by the river (Karolina Szymaniak), Boys showing off. Polish-Jewish Strongmen and Boxers and the changing Notions of Masculinity (Mariusz Kałczewiak).

Na miejscu w Warszawie lub z zacisza własnego domu, w otoczeniu uczestniczek i uczestników z całego świata i pod okiem najlepszych specjalistów – Seminarium po raz kolejny umożliwiło poznanie niezwykłej historii i tradycji związanej z językiem i kulturą Żydów aszkenazyjskich.

Więcej informacji na stronie internetowej http://jidyszland.pl/pl/seminarium-jidysz/

 


Patronat nad projektem: Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny

Szczegóły

Start:
19 lipca 2023
Koniec:
31 sierpnia 2023
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content