Ładowanie Wydarzenia

Uroczystość zakończenia XIII Konkursu „Historia i kultura Żydów Polskich” oraz IX Konkursu „Na wspólnej Ziemi”

-

[:pl]

W ostatnią sobotę, 26 maja na scenie Teatru Żydowskiego w Klubie Garnizonowym w Warszawie odbyła się uroczystość finałowa XIII edycji konkursu „Historia i kultura Żydów polskich” oraz IX edycji konkursu „Na wspólnej ziemi”.

Finał konkursu był zwieńczeniem wielomiesięcznych przygotowań i wysiłku uczniów i nauczycieli, a także jurorów i przewodniczących obu konkursów: dr Jolanty Żyndul (konkurs „Historia i kultura Żydów polskich”) oraz prof. Pawła Śpiewaka (konkurs „Na wspólnej ziemi”).

Sobotnia uroczystość zgromadziła wielu znakomitych gości, m.in. Romuald Łanczkowski – doradcę Marszałka Senatu RP oraz Włodzimierza Paszyńskiego – Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy. Wśród naszych gości znajdowali się przedstawiciele instytucji wspierających konkurs jako patroni oraz fundatorzy wspaniałych naród dla uczniów, nauczycieli i szkół biorących udział w obu konkursach.

Uroczysty dzień, podczas którego mieliśmy szansę nagrodzić laureatów konkursów oraz podziękować wszystkim osobom i instytucjom wspierającym nasz konkurs, był poprzedzony egzaminami dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, który odbywał się w siedzibie Fundacji Shalom i Teatru Żydowskiego w Warszawie przy ul. Senarotskiej 35. W egzaminach wzięło udział blisko siedemdziesięciu uczniów z całej Polski.

A42B6541

W XIII edycji konkursu „Historia i kultura Żydów polskich” pierwsze miejsce ex aequo zajęli Weronika Błaziak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie oraz Filip Rękawek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Garwolinie, którzy w nagrodę otrzymali wyjazd do Izraela oraz książki i upominki ufundowane przez Ambasadę Izraela.

Laureatami drugiego miejsca ex aequo zostali: Patrycja Woźniak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Julia Kotowska z XII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu oraz Aleksandra Siarkowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, którzy w nagrodę otrzymali tablety ufundowane przez Marszałka Senatu RP.

Również ex aequo trzecie miejsce otrzymali: Amelia Mróz z XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Mariana Mokwy w Gdańsku, Izabela Sołtysik z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach, Roman Balczarek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, Aleksandra Kądziołka z Katolickiego Liceum Ogólnokształcące im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie oraz Wojciech Apostołowicz z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jadwigi Królowej w Tczewie. Nagrody dla uczniów stanowił sprzęt elektroniczny ufundowany przez Kancelarię Prezydenta RP.

Sześcioro uczniów otrzymało wyróżnienia a troje nagrody specjalne.

Decyzją Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego laureaci konkursu otrzymają wolny wstęp na następujące kierunki: historia w Instytucie Historycznym UW, historia i kultura Żydów w Instytucie Historycznym UW, filologia polska na Wydziale Polonistyki UW, judaistyka w Instytucie Judaistyki na UJ, judaistyka w Katedrze Judaistyki UWr.

W tym konkursie również doceniono wkład nauczycieli – nagrodę specjalną za zasługi w propagowaniu wiedzy na temat historii i kultury Żydów polskich otrzymała Halina Jędrychowska z XII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu (wyjazd do Izraela z laureatami I miejsca), a wyróżnienia: Łukasz Kępski z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, Anna Popielewicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie oraz Dariusz Jaworski z Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy. Nagrodę specjalną za całokształt pracy wniesionej w propagowanie idei konkursu „Historia i kultura Żydów polskich” otrzymało I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.

A42B6793

W IX edycji konkursu „Na wspólnej ziemi” pierwszą nagrodę otrzymały ex aequo Amelia Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu oraz Sara Gulińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach. Nagrodami dla uczennic był sprzęt elektroniczny ufundowany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Drugą nagrodę otrzymały ex aequo dwa zespoły uczniowskie: Emilia Jasiak, Izabela Szymańska, Krzysztof Naporowski, Oliwier Pakuła, Olaf Piotrowski z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie oraz Emilia Kozioł, Małgorzata Olesińska, Olga Sorkowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku, a trzecią, również ex aequo, kolejne dwa zespoły uczniowskie: Julia Kwiatkowska, Amelia Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej nr 28 Sióstr Felicjanek w Warszawie, Marta Chomiak, Szymon Kłybuski ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Gwarków Tarnogórskich w Tarnowskich Górach.

Łącznie ośmioro uczniów otrzymało także wyróżnienia.

Nagrodę specjalną zasługi w propagowaniu wiedzy nt. historii i kultury Żydów polskich otrzymała nauczycielka Mirosława Swiers ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Bytomiu, a nagrodę dla szkół – Szkoła Podstawowa nr 15 im. Gwarków Tarnogórskich w Tarnowskich Górach.

A42B6772

Mamy nadzieję, że ostatnie edycje konkursów „Historia i kultura Żydów polskich” oraz „Na wspólnej ziemi” na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. A my raz jeszcze dziękujemy im za tak ważny wkład w rozwój wiedzy nt. historii i kultury Żydów polskich oraz odkrywanie wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa.

Uroczystość zakończył występ aktorów teatru Żydowskiego – Henryka Rajfera oraz Izabelli Rzeszowskiej, przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej oraz poczęstunek w foyer Klubu Garnizonowego.

fot. Marta Kuśmierz

 

Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny

mswia  

szih_logo_pl_black_900-px — kopia

Patronat honorowy:

logo

Patronat naukowy:

Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego
Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katedra Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego
Muzeum historii Żydów Polskich POLIN
Żydowski Instytut Historyczny

Patronat medialny:

tvp3_warszawa_podst

Partner:

TeatrLogo-150x150

 

[:]

Szczegóły

Data:
26 maja 2018
Wydarzenie Categories:
, ,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera