Ładowanie Wydarzenia

Obchody XV Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia 2020 - 27 stycznia 2020

Uchwałą Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Warszawska uroczystość obchodów XV Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyła się 27 stycznia 2019 roku (poniedziałek) o godz. 13.00 pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Na zorganizowaną przez Fundację Shalom uroczystość licznie przybyli mieszkańcy Warszawy, obecni byli też parlamentarzyści, przedstawiciele władz Warszawy, urzędnicy Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele rządu, wysłannicy korpusu dyplomatycznego oraz członkowie organizacji żydowskich działających w stolicy.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił, że przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie co roku wspominana jest jedna z najbardziej tragicznych kart stolicy, ale także historii Polski, narodu żydowskiego i ludzkości.  – Nigdy więcej. Zero tolerancji dla nienawiści i podsycania negatywnych emocji do drugiego człowieka. Pamiętajmy o tym nie tylko dziś – powiedział.

Reprezentujący Fundację Shalom Dawid Szurmiej przypomniał, że wspominane są często postaci wybitne, ale rzadziej zwykli ludzie, którzy byli ojcami, matkami, babciami, dziadkami, dziećmi i którzy również zostali zgładzeni. Przypomniał też, że Holokaust był instytucjonalnie zaplanowanym, systemowym działaniem zmierzającym do zamordowania 6 milionów obywateli Europy, którego nie da się tego zrozumieć, bo nie da się zrozumieć nienawiści. – Wszyscy mówimy o tej przestrodze. 75 lat po wyzwoleniu obozu Auschwitz-Birkenau nienawiść i brak tolerancji są wszechobecne. Ludzkość ciągle szuka nowych ofiar – dodał.

 

Niezwykle poruszającymi punktami obchodów były też modlitwa ekumeniczna oraz występ Chór Żydowski CLIL pod dyrekcją Wojciecha Pławnera. Modlitwę międzyreligijną poprowadzili: rabin Oriel Zaretsky z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, ks. Grzegorz Michalczyk – członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, ks. Michał Koktysz z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, pastor Andrzej Stepanow z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej “Spichlerz” w Warszawie oraz ks. dr Piotr Kosiński z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. 

Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Wydarzeniami towarzyszącymi obchodom były: pokazy specjalne monodramu „Mur” zainspirowanego historią życia Ireny Sendlerowej, nagrodzonej niedawno tytułem „Warszawianki stulecia”, w postać której wcieliła się aktorka Teatru Żydowskiego Ewa Dąbrowska, a także przejazd ulicami Warszawy zabytkowego tramwaju z Gwiazdą Dawida kursującego w rejonie dawnego getta oraz akcja „światło pamięci” – apel o zapalenie świec w oknach wszystkich domów w dniu obchodów.

 

Szczegóły

Data:
27 stycznia 2020
Czas:
20:00 - 21:00
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content