Ładowanie Wydarzenia

Marsz Pamięci 22 Lipca 2020

-

W 78. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta Warszawy Żydowski Instytut Historyczny wraz z partnerami zaprasza na indywidualny Marsz Pamięci 22 lipca.

22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki. Trwająca niespełna dwa miesiące brutalna akcja likwidacyjna doprowadziła do śmierci ponad 300 tysięcy Żydów. W dziewiątym Marszu upamiętnimy szczególnie postać Adama Czerniakowa – pedagoga, działacza społecznego i publicysty, radnego miejskiego Warszawy, senatora II Rzeczypospolitej. W getcie warszawskim pełnił on funkcję prezesa Judenratu. 23 lipca, w drugim dniu „wysiedlenia”, Adam Czerniaków popełnił samobójstwo, co stanowiło wyraz protestu i bezsilności wobec wywożenia na śmierć mieszkańców getta, w tym szczególnie małych sierot.

Tegoroczny Marsz w odróżnieniu do lat ubiegłych potrwa nie jeden dzień, a prawie dwa miesiące nawiązując do czasu trwania wielkiej akcji likwidacyjnej.

Począwszy od 22 lipca do 21 września br. będziecie mogli Państwo indywidualnie i w dogodnym dla siebie czasie przejść symboliczną trasę „od śmierci do życia” rozpoczynającą się pod pomnikiem Umschlagplatz, a kończącą się w tym roku na ul. Chłodnej 20 w Warszawie, przy Kamienicy pod Zegarem, gdzie mieszkał do śmierci Adam Czerniaków.

Akcja Wstążkowa:

Przy ulicy Chłodnej 20 w Warszawie, w siedzibie Fundacja Archeologia Fotografii zostanie stworzona specjalna instalacja artystyczna na Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych warszawskich Żydów.

Zapraszamy do samodzielnego wypisania i zawieszania Wstążek Pamięci, które razem z mapką z trasą Marszu dostępne będą dla Państwa w następujących miejscach, w godzinach otwarcia poszczególnych instytucji:

– Żydowski Instytut Historyczny – recepcja
– Gmina Żydowska w Warszawie
– JCC Warszawa

Mogą Państwo również przynosić własne wstążki z wypisanymi imionami.

Trasa indywidualnego Marszu: Umschlagplatz (ul. Stawki róg Dzikiej), Stawki, Karmelicka, Anielewicza, al. Jana Pawła II, Dzielna, Smocza, Nowolipie, Żelazna, Chłodna

Zachęcamy Państwa do dokumentowania swojego uczestnictwa i przesyłania nagrań na adres promocja@jhi.pl. Chcemy stworzyć film łączący nas wszystkich w jednym Marszu. W tym celu prosimy o zapoznanie się z niezbędnymi informacjami o przetwarzaniu danych i regulaminem na stronie Instytutu www.jhi.pl.

Zapraszamy Państwa do fotografowania swojego przemarszu i dzielenia się zdjęciami w mediach społecznościowych. Prosimy o oznaczanie ich następującymi hasztagami #marszpamięci22lipca #marszpamieci22lipca #wstążkipamięci #wstazkipamieci


Organizator:

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Patronat honorowy:
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski

Partnerzy Marszu Pamięci 22 lipca:
Fundacja Archeologia Fotografii
Gmina Żydowska w Warszawie
Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
Fundacja Shalom
Forum For Dialogue
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
JCC Warszawa
Hillel Warszawa
Taube Center for the Renewal of Jewish Life in Poland Foundation
Muzeum Getta Warszawskiego / Warsaw Ghetto Museum
Pamięć Treblinki – Memory of Treblinka
Stowarzyszenie Drugie Pokolenie
Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu

Wydarzenie finansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach upamiętnienia 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Szczegóły

Start:
22 lipca 2020
Koniec:
21 września 2020
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera