Ładowanie Wydarzenia

Festiwal Warszawa Singera literacko

sierpień 25 - wrzesień 2@

Żydowski Salon Literacki z wywiadami i spotkaniami z twórcami i badaczami literatury, interpretacje utworów literackich w cyklach Mistrzowie Czytają i Przystanek Poezja. Literatura na deskach teatru, podczas czytania preformatywnego i spektakli.  Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, to zaproszenie do wyjątkowej literackiej podróży, którą warto dobrze zaplanować.

Do programu 19. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera powrócą wszystkie formaty spotkań z literaturą. W programie „literackim” są spektakle teatralne (także premiery), Salon Literacki pod kierownictwem literackim Remigiusza Grzeli, cykl Mistrzowie Czytają, czy różne formy spotkań z poezją.

 

Żydowski Salon Literacki pod kierownictwem literackim Remigiusza Grzeli

 

Hanna Krall, „Szczegóły znaczące”

27 sierpnia, Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa (Al. Niepodległości)

Rozmowę z reporterką Hanną Krall poprowadzi Remigiusz Grzela. Felietony pisarki ukazujące się od grudnia 2020 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego” układają się w jedną, niekoniecznie spójną, nie zawsze łatwą, na pewno zaś fascynującą opowieść. O przemijaniu i starości, ale też niestarzejącej się pasji opowiadania cudzych historii. A przez ich pryzmat – historii własnej. Bo Hanna Krall pisze poprzez swoje reportaże autobiografię. Bez zdradzania imienia, bez odsłaniania twarzy, w uwodzącym nastroju niewiadomej i z precyzją, której nie da się podrobić. Pisane „za pamięci – żeby zdążyć” i „z pamięci – najbardziej prywatnych szuflad, z których wyjmuje się to, co ważne, szczególnie cenne, dotąd nieznane albo przykurzone zapomnieniem, bezsprzecznie warte opowiedzenia”. Spotkanie będzie zapowiedzią nowej książki pisarki „Szczegóły znaczące”, która ukaże się jesienią.

 

Kristof Zorde, „Dzień pierwszy”

2 września, Austriackie Forum Kultury

Rozmowę z debiutującym jako prozaik doktorem filozofii i ekonomistą Kristofem Zorde poprowadzi Remigiusz Grzela. Tematem będzie literacki debiut Zorde – zbiór opowiadań „Dzień pierwszy”. Opowiadania powstały na podstawie przeżyć autora w trakcie pobytu w Izraelu na początku lat siedemdziesiątych XX wieku, ale nie są to wspomnienia ani dziennik. Po co porzucać wygodne, przewidywalne życie w Skandynawii i jechać do kraju, w którym czeka znój pracy w kibucu, a każdy dzień przebiega w cieniu wojny? I na czym w takich warunkach polega cicha radość życia przeżywana przez młodego człowieka u progu dorosłości? Podobno na ziemi Izraela od niepamiętnych czasów udawało się robić niecodzienne rzeczy: rozmawiać z Bogiem, chodzić po wodzie, zamieniać wodę w wino. Czy zachował on swą prastarą życiodajną moc?

 

Agnieszka Holland, Agnieszka Pasternak „Holland. Biografia od nowa”

3 września, Austriackie Forum Kultury oraz transmisja online na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku

Remigiusz Grzela poprowadzi spotkanie, którego tematem będzie pierwsza biografia reżyserki Agnieszki Holland (ukazała się w tym roku). W rozmowie udział wezmą Agnieszka Holland, autorka jej biografii – dziennikarka Agnieszka Pasternak oraz aktorzy grający w filmach reżyserki. Jak czytamy w zapowiedzi biografii, w tej książce po raz pierwszy Agnieszka Holland odsłania prawdę o swoim życiu. Jak się pracowało i tworzyło w męskim świecie kina? Jak wyglądało jej dzieciństwo po tragicznej śmierci ojca? Dlaczego spośród wielu utalentowanych polskich filmowców właśnie ona zrobiła karierę na Zachodzie? Jak odnalazła się w Paryżu jako samotna matka, uchodźczyni? Jak trafiła do Hollywood pod skrzydła takich sław jak Coppola?

 

Małgorzata Niezabitowska „Światłość i mrok”

3 września, Austriackie Forum Kultury

Remigiusz Grzela będzie rozmawiał z Małgorzatą Niezabitowską o pierwszej powieści w dorobku autorki. „Światłość i mrok” to dziejąca się tuż przed drugą wojną światową historia miłości chasydki i ziemianina, których dzieli wszystko – religia, wychowanie i obyczaje. To historia wielkiej miłości, opowieść pełna dramatycznych zwrotów, w której splatają się losy wielu postaci o wyrazistych, mocnych charakterach. Na przykładzie ich losów pokazany jest wielokulturowy, wielobarwny i pełen niełatwych relacji świat przedwojennych Kresów, gdzie mieszkali Polacy, Żydzi i Ukraińcy.

 

Czytelna Pisarzy Żydowskich – Mistrzowie czytają

Dorota Stalińska zinterpretuje fragmenty opowiadań Idy Fink 

3 września, Austriackie Forum Kultury

Mirosława Zbrojewicz zinterpretuje fragmenty powieści „Z jarmarku” Szolem Alejchema

4 września, Austriackie Forum Kultury

Oba wydarzenia będą także transmitowane online na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku

 

Spotkania z poezją

„Oddzielić wczoraj od dziś – nie być od być”

28 sierpnia, Scena Letnia Teatru Żydowskiego

Instalacja na aktorkę i muzyka: Katarzyna Post (głos), Grzegorz Kaźmierski (gitary i efekty).

Kolaż muzycznych obrazów i ambientowych brzmień powstających tu i teraz – z wybranymi tekstami poetów (a głównie poetek) żydowskich. Materie połączone ze sobą, stworzą nostalgiczną, osobistą i głęboką podróż przez wszystkie odcienie ludzkich emocji.

 

Przystanek Poezja

Jehuda Amichaj

3 września, Stół miejski na placu Defilad

Anna Rozenfeld i Piotr Sierecki zaprezentują wiersze tworzącego po hebrajsku, urodzonego w Niemczech, w rodzinie ortodoksyjnych Żydów, mieszkającego przez wiele lat w Izraelu autora poezji, a powieści, opowiadań, dramatów i słuchowisk, i do wspólnego czytania zaproszą także publiczność.

Paul Celan

4 września, Stół miejski na placu Defilad

Anna Rozenfeld i Barbara Szeliga zaprezentują wiersze Paula Celana w języku polskim i w jidysz, a do wspólnego czytania twórczości uznawanego za największego poetę niemieckojęzycznego od czasu Rainera Marii Rilke zaproszą także publiczność.

 

Teatr nie tylko w teatrze

 „Madagaskar”

20 i 21 sierpnia, Teatr Żydowski (ul. Senatorska)

Na Scenie Kameralnej Teatru Żydowskiego można zobaczyć nagrodzony w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, spektakl „Madagaskar”. Egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki, która niegdyś miała być miejscem wszystkich Żydów z Europy, teraz stała się zaświatami dla wszystkich tych, z którymi nie wiemy co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa. Rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób, walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec?

 

„Jentl”

26 – 28 sierpnia, Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa (Al. Niepodległości)

Spektakl Teatru Żydowskiego to współczesne odczytanie tekstu Singera rozsławionego przez film w reżyserii i głównej roli Barbry Streisand. Jej hollywoodzką interpretację uważa się za kanoniczną, ale przez samego Singera uznana została za niezgodną z sensem i ideą zawartą w jego opowiadaniu „Jentl, chłopak z jesziwy”. Historia dziewczyny Jentl, która stała się uczniem jesziwy o imieniu Anszel, to przejmujący opis walki o wolność człowieka. „Chciałam być wolna, mam czego chcę” – śpiewa Jentl w spektaklu w reżyserii Roberta Talarczyka. Ta deklaracja brzmi gorzko, ale ma w sobie siłę i determinację osoby, która nie tylko chce zmienić siebie, ale również świat, zapisany w tradycji i przyzwyczajeniach innych.

 

„Pif Paf in piach”

1 września, Reduta Banku Polskiego

Teatr Żydowski przygotował wyjątkowe wydarzenie – performance „Pif Paf in piach” to teatralne spotkanie z niezwykłymi postaciami warszawskiego getta, w zakamarkach trzypiętrowego budynku Reduty Bankowej. – Warszawskie getto żyło. Warszawskie getto tańczyło. Warszawskie getto się śmiało. Zanim upomniała się o nie śmierć, pulsowało w nim życie, ludzkie namiętności i wola przetrwania. W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic oraz kawiarni, restauracji, dających własny program artystyczny, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego świata. Tworzyli tam artyści, pisarze, poeci, muzycy, śpiewacy, grali aktorzy… Do najbardziej znanych należeli Władysław Szpilman, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska czy Wiera Gran, ale było też wielu, wielu innych… Poznajcie ich. Zabierzemy Was na spacer po trzypiętrowym budynku Reduty Bankowej, w którego zakamarkach czają się niezwykłe postacie, cienie świata, który uległ Zagładzie – zaprasza Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego, pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka performance’u.

 


Projekt Festiwal Warszawa Singera finansowany jest ze środków

Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce, Włoskiego Instytutu Kultury w Polsce.

Partnerzy festiwalu:

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad, Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Szczegóły

Start:
sierpień 25@08:00
Koniec:
wrzesień 2@17:00
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera