Ładowanie Wydarzenia

35 projektów na 35 lat Fundacji Shalom: konkurs „Historia i kultura Żydów polskich”

-

Konkurs „Historia i kultura Żydów polskich” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a wcześniej średnich był chyba najważniejszym projektem edukacyjnym prowadzonym przez Fundację Shalom. Konkurs został ogłoszony w 50. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim, w 1993 roku i aż do roku 2018 roku odbywał się cyklicznie, co 2 lata. Laureaci konkursu dla szkół średnich mieli wolny wstęp na wybrane kierunki na Uniwersytetach Warszawskim i Jagiellońskim, a Ministerstwo Edukacji Izraela zapraszało zwycięzców na tygodniowy pobyt w Izraelu. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwał Komitet Organizacyjny złożony z cenionych historyków i badaczy, któremu przewodniczyli m.in. prof. Feliks Tych, prof. Marcin Kula oraz dr hab. Jolanta Żyndul.

O wysokim poziomie merytorycznym konkursu świadczy również fakt, że poszczególne edycje były obejmowane patronatami i organizowane przy współpracy takich instytucji jak m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Edukacji Izraela, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Żydowski Instytut Historyczny czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W 2012 roku uczestnicy konkursu zostali też zaproszeni na wizytę do Pałacu Prezydenckiego.

W swojej ponaddwudziestoletniej historii, a inaczej – w 13. edycjach konkursu wzięła udział gromada wspaniałych uczniów, którzy swoje zainteresowania historią i kulturą Żydów polskich rozwinęli w kierunku naukowym lub zawodowym, ale i wspaniałych nauczycieli, którzy wspierali swoich uczniów nie tylko na etapie przygotowywania prac konkursowych, ale i przygotowywali ich do egzaminu konkursowego.

Szczegóły

Start:
27 listopada 2023
Koniec:
29 lutego
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content