
57. rocznica Marca ’68
-
Z okazji 57. rocznicy Marca ’68 Gołda Tencer wraz z Fundacją Shalom, Teatrem Żydowskim i Centrum Kultury Jidysz zapraszają wszystkich 8 marca o godzinie 12:00 na spotkanie na Dworcu Gdańskim w Warszawie.
Spotkajmy się pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie, aby wspólnie wspominać tych, którzy w Marcu 1968 roku zostali zmuszeni do opuszczenia Polski.

Wydarzenie znane jako Marzec ’68 to antysemicka kampania propagandowa, maskowana jako „antysyjonistyczna”, rozpoczęła się w lutym 1968 r. od ulotek piętnujących „niewłaściwe” pochodzenie części studentów. Wkrótce stała się jednym z głównych wątków propagandy, oskarżając Żydów o inspirowanie protestów. W prasie i na masowych wiecach podkreślano ich rzekome powiązania z Izraelem oraz Zachodem, oskarżając o „zdradę interesów narodu polskiego”.
„Syjonistów” usuwano z PZPR i urzędów, piętnowano publicznie, a słowa „Żyd” unikano, zastępując je eufemizmami. W atmosferze nagonki organizowano wielogodzinne zebrania, podczas których padały zarówno prawdziwe, jak i fałszywe oskarżenia. Polityczna czystka objęła także środowiska akademickie i kulturalne. W efekcie ponad 13 tys. osób zostało zmuszonych do emigracji, tracąc obywatelstwo i dorobek życia.
8 marca wspomnimy tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia wszystkiego, co znali i kochali – by z dokumentem podróży na zawsze opuścić Polskę.