Ładowanie Wydarzenia

35 projektów na 35 lat Fundacji Shalom: Międzynarodowe Letnie Seminarium Kultury Żydowskiej i Języka Jidysz

-

Międzynarodowe Letnie Seminarium Kultury Żydowskiej i Języka Jidysz to jedno z najważniejszych i mogących się poszczycić jedną z najdłuższych historii pośród wszystkich inicjatyw – mających na celu popularyzowanie wiedzy nt. nie tylko spuścizny dawnych użytkowników języka jidysz, ale i współczesnych „jidyszystów” – prowadzonych nie tylko w Europie, ale i na świecie. W tym roku odbyła się już 21. edycja tego wydarzenia.

I Międzynarodowe Seminarium Kultury Żydowskiej i Języka Jidysz odbywało się od 7 do 21 lipca 2002 roku w Śródborowie, a partnerem Fundacji Shalom przy tym projekcie była organizacja Jidysz un Jidyszkait z Izraela. W seminarium uczestniczyła młodzież z Polski, Rosji, Ukrainy, Izraela i Japonii. Uczestników seminarium gościli m.in. ówczesny Minister Kultury Waldemar Dąbrowski oraz Ambasador Izraela w Polce Szewach Weiss. W tym też miejscu, ośrodku w Śródborowie należącym do Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce odbyła się ponad połowa edycji seminarium, aż do otwarcia w Warszawie siedziby powołanego przez Fundację Shalom Centrum Kultury Jidysz, kiedy to seminarium znalazło się w samym sercu jidyszlandu!

Seminarium jidysz to prawdziwe święto języka i kultury jidysz i wspaniała atmosfera. Okazja do spotkania najlepszych wykładowców ze studentami z całego świata, ale także okazja, aby bardzo mocno podnieść swoją znajomość jidysz i na nowo, i w wielu kontekstach zgłębiać ten język. Program 3-tygodniowego seminarium obejmuje bowiem lektoraty na czterech poziomach zaawansowania, wykłady o języku i kulturze jidysz, warsztaty, konwersatoria i inne aktywności. Każde seminarium to spotkanie z językiem jidysz oraz z żydowską historią, literaturą, kulturą i sztuką.

Od czasu pandemii seminarium zyskało jeszcze jedną odsłonę – on-line! Z zajęć można korzystać i stacjonarnie, i zdalnie, a w 2021 roku odbyła się również edycja specjalna seminarium – w dniach 26-28 lutego i 5-7 marca odbyło się 1. Międzynarodowe Zimowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz ON-LINE.

Latem 2024 roku odbędzie się 22. Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz – informacje dotyczące wydarzenia będzie można znaleźć na profilach Seminarium na Facebooku i na Instagramie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury Jidysz.

 

Główne dofinansowanie projektu organizacji kolejnych edycji seminarium pochodzi ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szczegóły

Start:
12 grudnia 2023
Koniec:
31 maja
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content