35 projektów na 35 lat Fundacji Shalom: lektoraty języka jidysz
-
Jednym z pierwszych – prowadzonych od 2000 roku(!), ale kontynuowanych do tej pory – przedsięwzięć Fundacji Shalom jest organizacja lektoratów języka jidysz. Lektoraty te przez wiele lat prowadzone były nie tylko w Warszawie, ale i w Łodzi.
Język jidysz od zawsze był ważny dla Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom – Jidysz to ‘mame loszn’, czyli język matki – podkreśla Gołda Tencer. – W tym języku powstały wielkie dzieła literatury. My kultywujemy tradycję naszych przodków, przekazując ją dalej, następnym pokoleniom, które będą mogły poznawać bogatą jidyszową kulturę. Jidysz był również językiem tych, którzy zginęli w czasie wojny. Nie możemy pozwolić sobie, by o nich zapomnieć i by zapomnieć o tym, co po sobie zostawili.
Od czasu otwarcia siedziby Centrum Kultury Jidysz na ul. Andersa 15, do lektoratów jidysz dołączyły kursy języka hebrajskiego, a obu tych języków można uczyć się na kilku poziomach zaawansowania. W czasie blisko ćwierćwiecza kursów jidysz prowadziło je wielu znamienitych lektorów, m.in. ciepło wspominany do dziś błp. dr Jacob Weitzner.
Kursy języka jidysz oraz języka hebrajskiego są współfinansowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.