Ładowanie Wydarzenia

26-27 stycznia 2024 – warszawskie obchody 19. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

-

26 i 27 stycznia 2024 roku już po raz 19. obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień ten został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Warszawie

Tegoroczne uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie (ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej) odbędą się 26 stycznia (piątek) o godz. 13:00. W programie uroczystości przewidziano m.in. modlitwę ekumeniczną przedstawicieli różnych wyznań i kościołów, występ artystyczny aktorów Teatru Żydowskiego oraz oficjalne składanie wieńców.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.

 

Światło Pamięci

Tego dnia pragniemy przywoływać cienie pomordowanych w gettach i obozach, symbolem pamięci będzie zapalona świeca. Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę – co roku apeluje Gołda Tencer. – Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu Fundacji Shalom https://www.facebook.com/fundacja.shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.

 

Tramwaj – symbol

27 stycznia, jak co roku tego dnia, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – ul. Marszałkowska – ul. Stawki – ul. Popiełuszki – Metro Marymont – ul. Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

 


Organizator:

Fundacja Shalom

Honorowy patronat:

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Pan Rafał Trzaskowski

Współorganizatorzy:  

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

Stołeczna Estrada

Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

 


Informacja o przetwarzaniu danych osobowych w związku z organizacją obchodów
Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu:

TUTAJ

Szczegóły

Start:
26 stycznia
Koniec:
27 stycznia
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content