Ładowanie Wydarzenia

Warszawa składa hołd Ofiarom Holokaustu

-

26 i 27 stycznia 2024 roku już po raz 19. obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczne uroczystości pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego rozpoczną się modlitwą “El Malei Rachamim” pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.   W Dniu Pamięci mieszkańcy Warszawy i innych miast zapalą świece w swoich oknach, a na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida.

 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Obchody pod Pomnikiem Bohaterów Getta – 26 stycznia

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się 26 stycznia (piątek) o godz. 13:00 pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie (ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej). W programie uroczystości przewidziano m.in. modlitwę ekumeniczną przedstawicieli różnych wyznań i kościołów, oficjalne składanie wieńców, wystąpią także aktorzy Teatru Żydowskiego Adrianna Dorociak i Genady Iskhakov.

Światło Pamięci – 27 stycznia

Tego dnia pragniemy przywoływać cienie pomordowanych w gettach i obozach, symbolem pamięci będzie zapalona świeca. Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę – co roku apeluje Gołda Tencer. – Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości.

#ZapalŚwiatłoPamięci

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu Fundacji Shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy: https://www.facebook.com/photo/?fbid=787385213415730&set=a.651126853708234

Pusty tramwaj z gwiazdą Dawida – 27 stycznia

W sobotę 27 stycznia w godz.12:00-18:00, jak co roku tego dnia, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – ul. Marszałkowska – ul. Stawki – ul. Popiełuszki – Metro Marymont – ul. Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

___________________________

 

Wydarzenie pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Organizatorzy:

Fundacja Shalom

Współorganizatorzy:

Stołeczna Estrada

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Szczegóły

Start:
24 stycznia
Koniec:
29 lutego
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content