Ładowanie Wydarzenia

20. Festiwal Warszawa Singera – teatralnie

6 sierpnia 2023 - 31 październik

Jubileuszowa, 20.edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera poza koncertami, spacerami historycznymi, spotkaniami literackimi, to także wydarzenia teatralne: spektakle muzyczne, małe formy teatralne, czytania performatywne. W ramach Festiwalu Teatr Żydowski zaprezentuje również premiery teatralne minionego sezonu, jako wydarzenia towarzyszące, wzbogacające 20.edycję Festiwalu. Warszawa Singera znowu zabrzmi wszystkimi swoimi dźwiękami od 26 sierpnia do 3 września. Zapraszamy w imieniu dyrektorki i twórczyni Festiwalu, a także dyrektorki Teatru Żydowskiego Gołdy Tencer.

 

Spektakle teatralne prezentowane w ramach Festiwalu:

„Rehab. Wszystkie bitwy  Amy Winehouse”, reż. Karolina Kirsz / 18 – 20 sierpnia / Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Na spektakl o Amy Winehouse, okrzyknięty wydarzeniem artystycznym sezonu, od czasu premiery w październiku, wciąż bardzo trudno o bilety! „Rehab” to szalony spektakl w rytm muzyki Amy Winehouse, w którym zabrzmi ona w nieoczekiwanych aranżacjach i w wykonaniu pięciu aktorek Teatru Żydowskiego. Każda z nich będzie Amy.

Circus Kafka”, reż. Michał Walczak / 22 – 24 sierpnia / Scena Letnia Teatru Żydowskiego,  ul. Senatorska 35

„Circus Kafka” to oparty na motywach książki Remigiusza Grzeli „Bagaże Franza K. Podróż której nigdy nie było” cyrkopunkowy musical o bezsenności i niebezpieczeństwach płynących z czytania. Franz Kafka i jego przyjaciel – aktor Icchak Levi  – są w spektaklu nie tylko przewodnikami po stanach izolacji, klaustrofobii i wyobcowania ale także medium przenoszącym widza do Niewarszawy – miasta kabaretów, teatrzyków i cyrków, którego nie ma.

„Jentl”, reż. Robert Talarczyk / 25 – 27 sierpnia / Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa,  al. Niepodległości 141 a

Współczesne odczytanie tekstu Singera rozsławionego przez film w reżyserii i głównej roli Barbry Streisand. Historia dziewczyny Jentl, która stała się uczniem jesziwy o imieniu Anszel to przejmujący opis walki o wolność człowieka. Spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego z muzyką graną na żywo.

„Podróżnicy”, reż. Gosia Dębska na podst. tekstu Pawła Mossakowskiego / 29 – 30 sierpnia / Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

„Podróżników” Teatr Żydowski wystawił premierowo w tym roku 8 marca, w 55.rocznicę wydarzeń Marca’68. To historia dwójki ludzi, których łączy miłość, a rozdziela wszystko to, co dzieje się wokół nich. Wygnani na tułaczkę po świecie i po własnych życiach, szukają siebie w krótkich spotkaniach, licząc, że tym razem odważą się wypowiedzieć to, co niewypowiedziane. Im więcej lat mija, tym trudniej odnaleźć w sobie zakochanych nastolatków, których historia rozdzieliła w 1968.

„Skrzypek na dachu”, reż. Jan Szurmiej / 31 sierpnia / Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa,  al. Niepodległości 141 a

Kultowy musical wszech czasów! Teatr Żydowski zagrał „Skrzypka” już ponad 400 razy!  Nie tylko temat ukazujący bezpowrotnie zaginiony już świat społeczności żydowskiej w Anatewce, zapadłej ukraińskiej wsi na początku wieku oraz postać Tewjego Mleczarza przyczyniły się do światowego sukcesu musicalu. Wynika on również, a może przede wszystkim z muzyki i piosenek, które zyskały gigantyczną popularność i stały się przebojami ubiegłego stulecia.

„Pieśni Getta”, reż. Gołda Tencer / 1 września / Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35 

Gołda Tencer: Pieśni Getta to spektakl pamięci. Przywołujemy cienie pomordowanych w gettach i obozach. Została po nich garść popiołu, grudka piasku przesypywana przez czas. Na spektakl, który miał premierę w 80.rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, składają się pieśni w języku polskim i jidysz, a także fragmenty listów, dzienników i relacji pisanych w getcie, w tym te, które działają najsilniej na nasze emocje, jak „Warszawo ma”.

„Dus buch fyn Gan Ejdn / Księga Raju”, reż. Damian Josef Neć / 2 -3 września / Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141 a

Arcydzieło literatury jidysz „Księga Raju” zostało po raz pierwszy wystawione przez Teatr Żydowski w języku oryginału w lutym 2023 roku. Słuchanie melodyjnej barwy jidysz robi na widzach ogromne wrażenie. Do tego spektakularne wizualizacje raju na scenie.

„Madagaskar”, reż. Gosia Dębska / 5 września / Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia. Spektakl we współpracy z Teatrem Papahema. Madagaskar w reżyserii Gosi Dębskiej to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa.

 

Czytania performatywne:

W trakcie festiwalu odbędą się również wyjątkowo poruszające czytania performatywne w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego:

Wieczór z Irit Amiel (1931-2021) / 28 sierpnia / Scena Kameralna Teatru Żydowskiego,  ul. Senatorska 35

Czytanie performatywne fragmentów prozy i poezji Irit Amiel w reżyserii Karoliny Kowalczyk, dramaturgia: Natalia Królak. Wystąpią: Jerzy Walczak, Joanna Przybyłowska, Jakub Buchner (muzyka elektroniczna). Po czytaniu performatywnym zapraszamy na rozmowę z pisarzem i kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego Remigiuszem Grzelą, przyjacielem Irit Amiel. Rozmowę poprowadzą: Karolina Kowalczyk i Natalia Królak.

Czytanie performatywne „Malik” Else Lasker-Schüler / 29 sierpnia / Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Reżyseria i prowadzenie: Karolina Szymaniak. Fragmenty książki zaprezentuje aktorka Teatru Żydowskiego Małgorzata Trybalska.

„Widokówka” w adaptacji i reżyserii Karoliny Kirsz / 3 września / Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

„Widokówka” to podróż do marca 1968 roku.  Scenariusz powstał na podstawie sztuki „Widokówka” Aleksandra Rotnera oraz fragmentów „Jesteśmy. Rozstania 68” Teresy Torańskiej. Studenckie strajki opanowują Polskę, wrze na Uniwersytetach. Trzeba było kogoś za to obwinić, a do obwiniania o cokolwiek nikt nigdy się  lepiej nie nadawał od Żydów. I tak w 1968 roku Polska wygnała w świat ludzi, którzy mieszkali tu od zawsze, byli polskimi obywatelami, zostawili  swoje domy, przyjaciół i ludzi, których kochali.

 

Spektakle muzyczno-kabaretowe:

Podczas Festiwalu Singera nie może oczywiście zabraknąć żydowskiego humoru. Zapraszamy na spektakle muzyczno-kabaretowe na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego: 27 sierpnia „Przyjdź Pan…Pogadamy” spektakl pełen żydowskich piosenek i szmoncesów z udziałem: Moniki Chrząstowskiej, Henryka Rajfera i  Marka Węglarskiego, 2 września odbędzie się natomiast „W kuchni mamy Soni” – kultowe już spotkanie z Gołdą Tencer i jej rodziną, bratem Januszem oraz synem Dawidem, podczas którego wraz ze swoimi przyjaciółmi zapraszają w podróż do przeszłości. Do żydowskiego świata, którego już nie ma, ale który ożywa właśnie w takich wspomnieniach i muzyczno-kulinarnych opowieściach.

 

Czytelnia Pisarzy Żydowskich. Mistrzowie czytają:

To cykl wyjątkowych, kameralnych spotkań z mistrzami polskiej sceny, czytającymi prozę z klasyki literatury żydowskiej. W poprzednich latach mogliśmy posłuchać interpretacji w wykonaniu: Janusza Gajosa, Jerzego Radziwiłłowicza, Wojciecha Malajkata, Zbigniewa Zamachowskiego, Andrzeja Seweryna. W tym roku udało nam się zaprosić do Austriackiego Forum Kultury dwie genialne aktorki:

2 września  „Sam na sam z Bogiem” Janusza Korczaka w interpretacji Anny Seniuk

3 września „Pamiętnik Justyny” Gusty Dawidsohn-Dränger w interpretacji Ewy Ziętek

 

 


Projekt Festiwal Warszawa Singera dofinansowany jest ze środków: 

Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce.

Partnerzy festiwalu:

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, , Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Austriackie Forum Kultury, Włoski Instytut Kultury w Warszawie, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie,  Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Getta Warszawskiego.

Szczegóły

Start:
6 sierpnia 2023@08:00
Koniec:
31 października 2023@17:00
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content