Spotkanie z Michałem Wójcikiem wokół książki „Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem. Gry wojenne polskiego podziemia”

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

[Wielka Litera, 2024]

[Wydawnictwo Wielka Litera]

Kolejna fascynująca opowieść Michała Wójcika. Oparta na faktach historia o bohaterstwie, zdradzie i walce o wolność. Rywka Tajtelbaum, ps. Wanda, Żydówka, komunistka, zaangażowana w walkę o niepodległość Polski. Członkini Polskiej Partii Robotniczej. Działała w Specgrupie Gwardii Ludowej. Uczestniczka akcji bojowych i likwidacyjnych. O jej brawurze krążyły zdumiewające opowieści. W czasie PRL jej legenda odżyła, stała się jedną z czołowych komunistycznych bohaterek, potem o niej zapomniano. Autorka legendarnych słów: Jestem Żydówką i komunistką, moje miejsce wśród najbardziej aktywnych bojowników przeciw faszyzmowi, za honor mojego narodu i ludzkości.

Michał Wójcik  historyk, dziennikarz. Pracował w Radiu Zet, tygodniku “Przekrój”, był redaktorem naczelnym magazynów “Focus” i “Focus Historia”. Współtworzył “Błyskawiczny Program Historyczny” w TVN Warszawa i cykl „Było/nie było” w Discovery Historia. W TVP Historia prowadził program “Cafe Historia”. Wraz z Emilem Maratem nagrodzony Nagrodą Historyczną Tygodnika Polityka 2015 za książkę o Stanisławie Likierniku Made in Poland.

Remigiusz Grzela jest pisarzem, dramaturgiem, dziennikarzem i kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego. Współpracował z wieloma warszawskimi teatrami. Autor sztuk, m.in. “Uwaga – złe psy!”, “Błękitny diabeł”, “First Lady”, “Oczy Brigitte Bardot”, „Patty Diphusa” wg Pedro Almodovara, “Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane


Wydarzenie zorganizowane  we współpracy z Wydawnictwem Wielka Litera

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content