Żydowski Salon Literacki: Spotkanie z Magdą Huzarską-Szumiec – autorką książki „Niusia z Listy Schindlera. Historia Ocalenia” z udziałem jej bohaterki, Bronisławy Horowitz-Karakulskiej

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

[Wydawnictwo: Wielka Litera]

Ze swojego dzieciństwa Niusia pamięta zapach pieczonej chałki. Ma przed oczami swoich bliskich, słyszy, jak wuj gra na trąbce. W rękach tuli ukochaną lalkę. Niusia pamięta też ujadanie wściekłych psów, nieludzkie krzyki mordowanych i scenę, gdy po jej lalkę sięga niemiecki żołnierz. Jej świat wypełniają zapachy, obrazy i odczucia, których żadne dziecko nigdy nie powinno było doświadczyć. Ale najważniejsze dla Niusi wspomnienia z tego czasu mają słodki zapach perfum Oskara Schindlera, który uratował ją z tego piekła. W niej, tak jak w każdej z ocalonych przez siebie osób, wciąż widział człowieka. I sam nim pozostał.

Magda Huzarska-Szumiec – jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako dziennikarka zajmuje się tematyką kulturalną. Publikuje recenzje, rozmowy z twórcami, reportaże na łamach wielu pism oraz portali internetowych. W miesięczniku „Kraków i Świat” prowadzi dział kultury, rekomendując czytelnikom najlepsze książki, spektakle, filmy, koncerty i wystawy. Jest jurorką konkursu Portrety, w którym przyznawane są nagrody za niebanalne przedstawienie osób, miejsc i zjawisk. Należy też do grona jurorów przyznających krakowskim artystom Markę Radia Kraków. Prywatnie jest kolekcjonerką przygód i podróży w dobrym towarzystwie.

 

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane

Wydarzenie transmitowane on-line na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu
Warszawa Singera na Facebooku

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content