Promocja książki | spotkanie z Jackiem Rewerskim i Christophe’m Mahieu, autorami powieści graficznej „Icek – chłopiec z warszawskiego getta”

Prowadzenie: Jan Ordyński

„Icek – chłopiec z warszawskiego getta”

[Wydawca: Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Głowna Województwa Mazowieckiego]

Powieść graficzna

Rysunki : Jacek Rewerski, Tekst : Christophe Mahieu i Jacek Rewerski

Niezwykła opowieść graficzna, w której teraźniejszość łączy się i przenika w przeszłość… stając się jej nieodłącznym elementem.

Anna, dziennikarka francuska, która symbolizuje świat współczesny, chce poznać losy swojej rodziny, której pochodzenie jest mocno związane ze światem Icka, chłopca  z warszawskiego getta. Ich przygody nie mówią tylko o zagładzie…

Projekt jest efektem trzyletniej  praca nad ilustracjami, grafiką i narracją. Książka wyszła we Francji pod tytułem „Anna – une histoire polonaise”. Została przełożona na język polski i wydana w 2024 r. przez Główną Bibliotekę Województwa Mazowieckiego. Dr Katarzyna Olszewska w swojej recenzji napisała „ … Książka ta stanowi bardzo dobry przykład tego, jak dziś należy opowiadać o Zagładzie… „Icek – chłopiec z getta warszawskiego” jest książką na dziś i na jutro, właściwie dla każdego: dla nastolatków i dorosłych czytelników, dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą i tych, którzy wciąż pamiętają…”

Jacek Rewerski urodzony w Gdańsku, mieszka od lat we Francji. Doktor nauk geograficznych, wykładowca uniwersytecki, autor książek i artykułów naukowych i popularnonaukowych. Za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej został oznaczony medalem „pro memoria”. W 2018 r otrzymał wyróżnienie „Wybitnego Polaka we Francji”. Od przeszło 10 lat zajmuje się tematyką polskich Żydów. Jacek Rewerski uprawia też malarstwo i fotografię.

Christophe Mahieu, obywatel francuski, matematyk. Od 2007 r poświęca swą uwagę pamięci Holokaustu z pozycji historyka ale także filozofa i etyka. Jego praca jest swojego rodzaju podróżą – odyseją przez czas historii i pamięci, prowadzącą śladami przeżyć traumatycznych a także refleksją, które te zdarzenia i przeżycia wywołują. Od wielu lat jest zakochany w Polsce i często ją odwiedza. Współpracuje z Jackiem Rewerskim nad projektami związanymi z historią polskich Żydów.

 


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane

 

Wydaniu książki towarzyszy wystawa dostępna od 23 do 30 sierpnia 27 sierpnia w Korczakianum, ul. Jaktorowska 6; .27 sierpnia o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy.

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content