Żydowski Salon Literacki: promocja książki „Hagada kobiet. A woman’s haggadach” | Bella Szwarcman-Czarnota

W spotkaniu udział wezmą: Anna Gulińska, Olga Adamowska, Edyta Gawron, Ishbel Szatrawska (z grupy Kol Isha)

Prowadzenie: Bella Szwarcman-Czarnota

Hagada – opowieść o wyjściu Żydów z Egiptu to ponadczasowa historia, która niesie ze sobą przesłanie o wyzwoleniu, zaufaniu i solidarności. Na całym świecie wciąż ukazują się nowe wersje, które pozwalają ująć tę opowieść w bardziej współczesny sposób.

Tradycyjnie w centrum Hagady są mężczyźni. Jednak męska historia nie zawiera całej prawdy. Kobiety były obecne przy wyjściu z Egiptu. Kobiety są częścią konfliktów zbrojnych, kobiety są ocalałymi, kobiety odbudowywały kraj po wojnie, kobiety tworzą historię.

Grupa Kol Isha zaczęła spotkania w czasie, kiedy w Polsce drastycznie ograniczono nasze prawa. Walka o legalną i bezpieczną aborcję była największym zrywem obywatelskim od czasu „Solidarności”.

Dziś spotykamy się w zupełnie innym momencie. Naszą wschodnią granicę przekraczają setki tysięcy osób szukających schronienia przed wojną w Ukrainie. Większość z nich to kobiety i dzieci. Niech w tym trudnym czasie kobieca Hagada będzie źródłem nadziei.

Kol Isha [hebr. głos kobiety] to projekt JCC Krakow, który powstał w 2018 roku w ramach międzynarodowego programu partnerskiego Amitim 2.0, zainicjowanego przez JCC Global. Działalność grupy, wspólne studiowanie i wyjazd do Izraela były inspiracją do stworzenia Hagady kobiet, którą po raz pierwszy odczytano podczas kobiecego sederu w JCC Krakow w kwietniu 2020 roku. W marcu 2022 roku, nakładem wydawnictwa Austeria, ukazała się „Hagada kobiet” – wersja drukowana tekstów Hagady w języku polskim i angielskim.

Bella Szwarcman-Czarnota w swoim wstępie do Hagady pisze: „O tym, że w Polsce powinna powstać Hagada kobiet myślałam od dawna – odkąd przeczytałam i przetłumaczyłam wiersz Merle Feld „Wszyscy staliśmy razem”. Musiała jednak powstać wspólnota kobiet, które chciałyby ją napisać. Dlatego chętnie dołączyłam do projektu Kol Isha, do którego zaprosiły mnie jego uczestniczki. Zgodnie z duchem Hagady, która miała powstać, rozumiałam swoją rolę jako położnej, która pomaga przyjść na świat”.

 


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny; miejsca nie są numerowane

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content