Żydowski Salon Literacki: „SZCZEGÓŁY ZNACZĄCE” – SPOTKANIE Z HANNĄ KRALL zapowiadające nową książkę reporterki
Prowadzenie: Remigiusz Grzela
Wybitna reporterka po raz kolejny na Festiwalu Warszawa Singera. Tym razem zapowiadając swoją książkę „Szczegóły znaczące”, która jesienią ukaże się w Wydawnictwie Literackim. To zbiór tekstów, jakie publikowała w „Tygodniku Powszechnym” w latach 2021-2022. Wraca w nim do „szczegółów znaczących”, które łączyły ją z ich bohaterami lub które powodowały, że chciała o nich napisać. Wśród postaci, jakie pojawiają się w książce Marek Edelman, Krzysztof Kieślowski, Lechosław Goździk, Anna Walentynowicz, Anna Bikont, Konstanty Gebert, Zofia Kucówna, Zyta Oryszyn, Mieczysław F. Rakowski, Barbara Sadowska, Agnieszka Osiecka, Tadeusz Różewicz, Jan Jagielski, Józef Czapski, Alina Szapocznikow, Barbara Falender, Czesław Bielecki, Irena Gelblum, Ewa Hołuszko, Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat. Mariusz Szczygieł we Wstępie do książki Hanny Krall: „Gdybyśmy nieustannie musieli konfrontować się z obrazem całości, mogłoby to być degradujące dla psychiki, ta więc wybiera sobie emblematy rzeczywistości — szczegóły. One pozwalają przeżyć. Pozwalają pamiętać. Pozwalają na bezpieczne obcowanie z przeszłością. Można je nazwać — jak Hanna Krall — szczegółami znaczącymi. Bez szczegółu nie umiemy innym wyjaśnić świata(…) Świat zapada się w naszej pamięci nieustannie i na zawsze(…) Szczegół, jak może, ratuje nam świat”.
Hanna Krall (1935) – pisarka i reporterka, autorka książek reporterskich i dokumentalnych powieści.
Laureatka wielu prestiżowych nagród przyznawanych w kraju i za granicą, m.in. Nagrody Polskiego PEN Clubu, Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury, Nagrody Podziemnej „Solidarności”, Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory, Nagrody Porozumienia Europejskiego Targów Lipskich i austriackiej Nagrody Herdera.
Książki Hanny Krall tłumaczono na wiele języków, m.in. niemiecki, francuski, angielski, czeski, słowacki, węgierski, szwedzki, fiński, holenderski, hebrajski, hiszpański, włoski, rosyjski. Współpracowała z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Odrą”.
Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a
Wstęp po potwierdzeniu obecności od 8 do 24 sierpnia w Biurze Festiwalowym, ul. Senatorska 35, tel. 660 004 793, 694 686 339; miejsca nie są numerowane