Żydowski Salon Literacki: „HOLLAND. BIOGRAFIA OD NOWA” – spotkanie z Agnieszką Holland

Spotkanie z wybitną reżyserką Agnieszką Holland, jej biografką Karoliną Pasternak a także aktorką Bogusławą Schubert („Zabić księdza”, „Europa Europa”, „Dybuk”, „Julia wraca do domu”, „Ekipa”) poprowadzi Remigiusz Grzela.

Agnieszka Holland jest ikoną – i jak czasem mówią o niej młodsi – matką chrzestną całego pokolenia filmowców. Żadna polska reżyserka nie odniosła w kinie tak wielkiego sukcesu jak ona.

Michał Nogaś recenzując biografię Holland w „Gazecie Wyborczej”: „Trzeba poznać jej losy, by umiejętnie odczytać tematy, którym poświęciła swoje filmy, wybory ich bohaterów. W środku twórczości Holland znajduje się człowiek nierzadko złamany, zdradzony i odrzucony, ale wciąż mający nadzieję. Trzeba poznać historię życia Agnieszki – tej poddawanej próbie zastraszenia w komunistycznej Polsce, tej spacerującej po Londynie pod rękę z Czesławem Miłoszem i tej kochającej chwile samotności w domu w Bretanii – by zrozumieć, co sprawia, że właśnie ona ma prawo donośnie krzyczeć nie, gdy naprawdę należy”.

Karolina Pasternak – wieloletnia dziennikarka „Newsweeka”, wykładowczyni, redaktorka naczelna. Jej materiały były publikowane w najważniejszych pismach w kraju. Przeprowadzała wywiady z czołówką światowego kina, m.in. Quentinem Tarantino i Stevenem Spielbergiem.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności od 8 do 24 sierpnia na: warschau-kf@bmeia.gv.at, miejsca nie są numerowane

Wydarzenie transmitowane on-line na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content