Klub Miłośników Kultury Żydowskiej „Lilit tu nie wejdzie. O żydowskich amuletach” – wykład ilustrowany Moniki Krajewskiej

Będzie to bogato ilustrowana opowieść o amuletach, które – podobnie jak w innych kulturach – funkcjonowały też w tradycji żydowskiej, od starożytności po czasy współczesne. Zobaczymy srebrne zawieszki z wygrawerowanym tekstem, pojemniki na małe zwitki pergaminu pokrytego kaligrafią, wycinane z papieru bądź drukowane obrazki.

Choć magia i wróżby zakazane są w Torze i zwalczane przez wielu rabinów, w tradycji ludowej amulety były bardzo rozpowszechnione jako ochrona przed wszelkimi złymi okolicznościami i pomoc w spełnieniu życzeń. Miały chronić od „złego oka” czyli od uroku, zapewnić pomyślne zaręczyny, lekki poród i bezpieczną podróż. A współczesne breloczki: to amulet czy biżuteria? Wszystko zależy od nastawienia tej/tego, kto ich używa.

Monika Krajewska od ponad 30 lat zajmuje się sztuką żydowską.  Prowadzi wykłady o sztuce żydowskiej oraz warsztaty wycinanki żydowskiej w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie oraz na imprezach i festiwalach związanych z kulturą żydowską. Jest członkiem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
W 1982 wydała album fotograficzny „Czas kamieni” , w którym przedstawiła żydowską sztukę nagrobną, głównie z terenów centralnej i wschodniej Polski. Książka została przetłumaczona na język angielski, niemiecki i francuski. W 1993 ukazała się ulepszona wersja tego albumu pt. „A Tribe of Stones” (po angielsku), zawierająca obszerny wstęp o symbolice nagrobnej. Jest także autorką książki „Mój młodszy brat” , opowiadającej o chłopcu mającym zespół Downa.
W 2013 roku otrzymała wraz z mężem nagrodę Lifetime Achievement Award przyznaną przez Fundację Taubego i Amerykański Komitet Żydowski.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny; miejsca nie są numerowane

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content