Klub Miłośników Kultury Żydowskiej „Dotknąć czasu. Opowieść o życiu i poezji Rywki Basman-Ben Chaim ” – wykład Belli Szwarcman-Czarnoty

Opowieść o życiu i poezji Rywki Basman-Ben Chaim, poetce tworzącej w jidysz, zmarłej w marcu 2023 w wieku 98 lat. Jej poezji towarzyszyło malarstwo męża Szmuela Ben Chaima oraz muzyka komponowana do jej wierszy. Urodziła się w Wiłkomierzu, jako młoda dziewczyna przeżyła getto wileńskie i obóz dla dziewcząt i kobiet w Kaiserwald. Osiadła wraz z mężem najpierw w kibucu HaMapil, potem w Safedzie – mieście artystów, studiowała też literaturę angielską na Columbii.
Jej wiersze tłumaczyła na angielski Zelda Kahan-Newman, która nawiązała z poetką żywy, osobisty kontakt. Po śmierci Rywki Basman wyznała, że przeżywa żałobę po niej, jak po matce. Zrządzeniem losu zmarła niedługo po poetce, której twórczości poświęciła blog. Zaprezentuję zarówno wiersze poetki, jak i twórczość Szmuela Ben Chaima, pieśni do słów Rywki Basman oraz sylwetkę Zeldy Kahan-Newman.

 

Bella Szwarcman-Czarnota– pisarka, publicystka, redaktorka, tłumaczka i filozofka, wieloletnia redaktorka dwumiesięcznika „Midrasz”. Znawczyni tematu dotyczącego kobiet żydowskich. Autorka kilku książek, w tym, m.in. „Znalazłam wczorajszy dzień”, „Mocą przepasały swe biodra”, „Cenniejsza niż perły” i „Księga kobiet – kobiety Księgi”, „W poszukiwaniu złotego jabłka. Lider buch – śpiewnik rodzinny”, przygotowanej wspólnie z Różą Ziątek-Czarnotą oraz Dorotą Szwarcman.

 

 

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane


 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content