Wernisaż wystawy: „Kryjówki. Architektura przetrwania / case study Będzin” Natalii Romik

Kuratorka: Aleksandra Janus

Prezentacja w Austriackim Forum Kultury w Warszawie jest kontynuacją projektu badawczego i wystawy Kryjówki. Architektura przetrwania prezentowanej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz w TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, jak również konferencji naukowej, w której wzięli udział eksperci i ekspertki zajmujący się kulturą pamięci, również z Austrii.

Wystawa Natalii Romik jest artystycznym hołdem dla architektury przetrwania, kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Holokaustu. Wykorzystywali oni dziuple drzew, szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby stworzyć w nich tymczasowe schronienie. Formom rzeźbiarskim towarzyszy wystawa prezentująca efekty interdyscyplinarnych badań przeprowadzonych przez Natalię Romik i Aleksandrę Janus wraz z zespołem antropolożek, historyczek, archeologów i miejskich odkrywców. Prezentacja w AFK w ramach festiwalu Warszawa Singera poświęcona jest jednej z kryjówek, którą Janus i Romik przebadały we współpracy z Karoliną i Piotrem Jakoweńko (Fundacja Brama Cukermana) już po otwarciu wystawy w Zachęcie. Podczas festiwalu Warszawa Singera zobaczyć będzie można opracowane naukowo i artystycznie materiały z badań tej kryjówki, znajdującej się w Będzinie na Śląsku.

Wystawie towarzyszy program wydarzeń: spotkania z ekspertami z Austrii, spacer z artystką oraz dyskusja z udziałem przedstawicieli Fundacji Brama Cukermana.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny, daty otwarcia wystawy: 26 sierpnia do 11 września 2022


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Austriackie Forum Kultury

Współpraca: Festiwal Warszawa Singera / Fundacja Shalom, Fundacja Brama Cukermana

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content