„W KUCHNI MAMY SONI”  spektakl „Sonia i Szmul” autor Jacek Górecki z udziałem Gołdy Tencer, Janusza Tencera, Dawida Szurmieja, Henryka Rajfera

To obowiązkowy punkt w programie Festiwalu Warszawa Singera. Założycielka Fundacji Shalom, Dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer wraz z bratem Januszem i synem Dawidem zabiorą nas w podróż do przeszłości, do przedwojennego żydowskiego świata, którego już nie ma. Ale który na szczęście może odradzić się w we wspomnieniach i muzycznych opowieściach. Tym razem ogrzejemy się w cieple wspomnień o Soni i Szmulu Tencerach.

 

fot. Archiwum organizatora

Gołda Tencer – aktorka, reżyserka, pieśniarka, działaczka kultury; założycielka i fundatorka, wieloletni dyrektor generalny Fundacji Shalom. Od roku 2009 wicedyrektorka Teatru Żydowskiego, a od 2015 – jego dyrektorka.

Jako dziecko występowała na deskach łódzkiego Teatru Powszechnego. Ukończyła Szkołę Żydowską im. Icchoka Lejba Pereca w Łodzi. W roku 1969 przeniosła się do Warszawy i związała z Teatrem Żydowskim. 

Ważnym momentem w jej karierze artystycznej stało się nagranie płyty z piosenkami w języku jidysz pt. „Miasteczko Bełz”, z piosenkami z tej płyty odbyła liczne tournées, nie tylko po Polsce czy innych krajach europejskich – wielkie sukcesy odniosła też w Izraelu  i Stanach Zjednoczonych.

W swoim dorobku aktorskim ma niezapomniane kreacje stworzone przede wszystkim w repertuarze obejmującym klasykę oraz współczesną dramaturgię żydowską. Zagrała w kilkunastu polskich i zagranicznych filmach fabularnych, wystąpiła też wielu w filmach, serialach, spektaklach i widowiskach telewizyjnych, wyreżyserowała kilkanaście spektakli teatralnych.

Jest inicjatorką i autorką działań artystycznych oraz edukacyjnych, mających na celu ochronę dziedzictwa kulturalnego polskich Żydów – przede wszystkim założycielką Fundacji Shalom (1988), pomysłodawczynią i organizatorką Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (od 2003).

Za swą działalność artystyczną, organizacyjną i wspierającą promocję kultury żydowskiej w Polsce i na świecie została uhonorowana ważnymi nagrodami i odznaczeniami, w tym m.in. izraelską Złotą Lirą, Medalem „Zasłużony dla Tolerancji”, Złotym Medalem Gloria Artis – „Zasłużony Kulturze”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy, Medalem „Pro Masovia” oraz Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Wspólnie z Katarzyną Przybyszewską-Ortanowską napisała książkę „Gołda Tencer. Jidisze Mame”, która już w miesiącu premiery (wrzesień 2019) otrzymała tytuł Książka Miesiąca Magazynu Literackiego KSIĄŻKI.

fot. Eric Tencer

Janusz Tencer – prezes Zarządu Fundacji Shalom, lekarz nefrolog, doktor habilitowany, założyciel i prezes Centrum Medycznego MediCenter w Warszawie. Jest autorem książki „W kuchni mamy Soni”. W 2007 roku wydał swój pierwszy solowy album – „Żydowski krawiec i inne”. Od lat wykonuje repertuar żydowski, hebrajski i polski, koncertując w USA, Izraelu, Polsce, Szwecji, Danii, Norwegii i Niemczech. Na Festiwalu Singera gościł wielokrotnie, m.in. prowadząc i występując w koncertach finałowych, prezentując autorski koncert „Mój Marzec” i przedstawienia muzyczne „Marcowe migdały”, „Dni których nie znamy”, „Starsi Panowie Aj”, „Dwór Cadyka” i inne, których jest autorem i reżyserem.

fot. z prywatnej kolekcji

Dawid Szurmiej – aktor, reżyser i producent filmów fabularnych i reklamowych. Ukończył Wydział Reżyserii Filmowej w Londyńskiej Szkole Filmowej. Jest laureatem konkursu Reklamowego Kodaka; jego filmy były pokazywane podczas wielu festiwali filmowych, m.in. sekcji Cinefondation w Cannes. Właściciel i szef domu produkcyjnego Studio Agart, które w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowało projekty w kilkunastu krajach i ma na swoim koncie wiele nagradzanych kampanii telewizyjnych, internetowych i mobilnych.

 


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp po potwierdzeniu obecności – od 5 do 21 sierpnia w Biurze Festiwalowym, ul. Senatorska 35, tel. 694 686453 065 511 339, 22 620 55 85; liczba miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content