“Symcha Trachter (1894–1942). Światło i barwa” – wystawa czasowa w siedzibie ŻIH
Uwaga: wystawa dostępna dla zwiedzających od 28 sierpnia do 25 października w godzinach pracy Żydowskiego Instytutu Historycznego. Szczegóły na: www.jhi.pl |
Ekspozycja pod roboczym tytułem “Symcha Trachter (1894–1942). Światło i barwa” będzie prezentacją dorobku jednego z wybitniejszych malarzy polskich dwudziestolecia międzywojennego.
Wystawa ta będzie podsumowaniem wieloletnich badań nad spuścizną artysty. Pomysłodawcy ekspozycji na przykładzie ocalałych obrazów i rysunków oraz reprodukcji niezachowanych albo zaginionych dzieł artysty, znanych z prasy, pokażą, jak zmieniał się na przestrzeni lat styl Trachtera.
Przez odwołanie do miast i miasteczek, z którymi był związany, i ukazanie wpływu na jego twórczość europejskich środowisk artystycznych takich jak École de Paris, zwiedzający będą mogli dostrzec ewolucję w technice i kolorystyce Trachtera. Twórca eksperymentował z farbami, czasem celowo pozostawiał fragmenty płótna niezamalowane, a nawet niezagruntowane. Wszystko po to, by uzyskać harmonijną, a jednocześnie pełną ekspresji kompozycję. Te przemyślane zabiegi współtworzyły jego oryginalny styl, wyróżniający jego dzieła na tle sztuki w Polsce dwudziestolecia międzywojennego.
Osobnym, ale niemniej istotnym wątkiem, który zostanie mocno zaakcentowany na wystawie, będzie życie oraz twórczość Trachtera w getcie warszawskim, gdzie w najcięższych warunkach stworzył swoje ostatnie i wyjątkowe dzieło, malowidło ścienne Hiob. Ta polichromia, zdobiąca jedną z sal Judenratu, nie zachowała się. Jej opis znamy m.in. z dokumentów zachowanych w Archiwum Ringelbluma.
Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Żydowski Instytut Historyczny