„Świdermajerowie” – spotkanie autorskie z dziennikarką i przewodniczką Katarzyną Chudyńską-Szuchnik
Prowadzenie: Xawery Stańczyk
Porzucili miasto, by na piaskach zbudować lepszą przyszłość. Dla siebie i innych. Jakób Dietrich, Jan Świech, Stanisław Russek i Izaak Wölfling – czterej budowniczowie podwarszawskich willi i pensjonatów. Ich rodziny, współpracownicy, przyjaciele, potomkowie. Inwestorki i inwestorzy ze stolicy. Przedsiębiorcy budowlani, inżynierowie, architekci. Kobiety prowadzące pensjonaty. Właściciel tartaku. Nielegalni piekarze. Lokatorzy kwaterunkowi. Świdermajerowie. Łączyły ich letnie tryby. Zostały po nich drewniane domy nanizane na nitkę linii otwockiej. Wczoraj pałace z bajek, dziś często rudery. Stawiane dla zysku, teraz generują wydatki. Od czasu do czasu któryś z nich płonie, bo działka jest cenniejsza bez niego. Nieliczni zapaleńcy próbują je ratować. Wtedy taki wskrzeszony dom zaczyna na nowo opowiadać przeszłość. Katarzyna Chudyńska-Szuchnik wsłuchuje się w opowieści zaklęte w architekturze uzdrowiskowej. Bada jej przeszłość i pyta o przyszłość. Tworzy osobisty leksykon drewnianych świdermajerów. Są w nim domy torty, domy duchy, domy ogniska, domy uśpione i domy wskrzeszone, domy skarbonki i domy bezpańskie. To opowieść o tożsamości, którą najłatwiej jest zatracić, wygodniej przekształcić. Najtrudniej utrzymać.
Katarzyna Chudyńska-Szuchnik – Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, dziennikarka, przewodniczka miejska, muzealniczka, kuratorka wystaw. Publikowała w takich tytułach jak „City Magazine”, „Wysokie Obcasy”, „Kukbuk Design i Podróże”, „Wprost”, „Architektura – Murator”, „La Vie Magazine”. Jej teksty ukazały się również w przewodniku Warszawa Kobiet (2011) oraz publikacji Autoportret Rzemieślnika (2022). Autorka książki Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów (2019), nominowanej do 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (edycja warszawska).
Xawery Stańczyk – badacz, poeta, społecznik. Adiunkt w Katedrze Socjologii Sztuki Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Autor książki “Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce 1978–1996 ” (2018) nominowanej do Nagrody Giedroycia; współautor książek “Sztuka współpracy. Studium grup artystycznych w czasach PRL ” (2023) i “Pięć lat ustawy krajobrazowej. Raport z monitoringu” (2020). Współredagował monografie “Awangarda/underground. Idee, historie, praktyki w kulturze polskiej i czeskiej” (2018) i “Miasto na żądanie. Aktywizm, polityki miejskie, doświadczenia” (2014). Członek zespołu redakcyjnego czasopisma „Studia Litteraria et Historica”, członek zarządu stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim. Autor trzech książek poetyckich: “Mowa nienawiści / Hate Speech” (2021), “Handluj z tym” (2015) i “Skarb piratów” (2013), nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Interesuje się kulturą młodzieżową, muzyką popularną, tożsamościami społecznymi i przestrzenią publiczną w socjalistycznej i postsocjalistycznej Europie Wschodniej, a także zagadnieniami społecznej wyobraźni i kreatywności.
W trakcie wydarzenia będzie możliwość zakupienia książki.
Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15
Wstęp wolny
Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Dowody