Salon literacki: Nowe oblicze „Sztukmistrza” spotkanie z prof. Moniką Adamczyk-Garbowską – nowy przekład „Sztukmistrza z Lublina” I.B. Singera

Prowadzenie: Bella Szwarcman-Czarnota

Sztukmistrz z Lublina to jedna z najsłynniejszych powieści Isaaca Bashevisa Singera. Jej akcja toczy się na tle Lublina, Warszawy i Piask pod koniec XIX wieku. Opowiada o losach Jaszy Mazura, Żyda z ortodoksyjnej rodziny, który postanawia odstąpić od żydowskiej tradycji i religii, marząc o zawojowaniu świata. Książka doczekała się tłumaczeń na kilkadziesiąt języków, w tym na polski w 1983 roku, ale za pośrednictwem języka angielskiego. Dopiero teraz czytelnicy otrzymują bezpośredni przekład z jidysz na polski. 

Nowego przekładu dokonała prof. Monika Adamczyk-Garbowska, tłumaczka literatury i znawczyni twórczości Isaaca Bashevisa Singera. Jako tekst wyjściowy posłużył jej Der kuncnmacher fun Lublin wydany w Tel Awiwie w 1971 r. Bezpośrednie tłumaczenie z języka jidysz na polski pozwoliło na odzyskanie wielu szczegółów topograficznych, elementów kulturowych i bogatej idiomatyki oryginału. 

Nowy przekład wzbogacony został też ilustracjami amerykańsko-koreańskiej artystki Honee Jang oddającymi niespokojny klimat opowieści pełnej nagłych zwrotów akcji i gwałtownych uczuć, tragicznej, ale niepozbawionej humoru i groteski. 

Wydawcą nowego przekładu jest Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”. Edycja ukazała się w czterdzieści pięć lat od przyznania pisarzowi Nagrody Nobla. 

Monika Adamczyk-Garbowska – literaturoznawczyni, profesor zwyczajny w Katedrze Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; tłumaczka z języka angielskiego i jidysz. Opublikowała m.in. Polska Isaaca Bashevisa Singera – rozstanie i powrót (1994), Odcienie tożsamości. Literatura żydowska jako zjawisko wielojęzyczne (2004), Kazimierz vel Kuzmir. Miasteczko różnych snów (2006), Tam był kiedyś mój dom… Księgi pamięci gmin żydowskich (2009, z Adamem Kopciowskim i Andrzejem Trzcińskim). W 2004 roku otrzymała nagrodę naukową im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za badania nad literaturą jidysz, a w 2016 r. nagrodę im. Ireny Sendlerowej. 

 

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane


 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content