Spotkanie z Agatą Araszkiewicz, badaczką twórczości Zuzanny Ginczanki poświęcone twórczości poetki, skupione wokół wyboru jej poezji „Mądrość jak Rozkosz. Wiersze wybrane”

Prowadzący: Tomasz Brzozowski

Zuzanna Ginczanka (1917–1944) – ikona życia literackiego międzywojennej cyganerii i wybitna poetka, długo zapomniana i niedoceniona.

Niewiele jest gwiazd, które jaśnieją mocniej na firmamencie polskiej literatury, chociaż los okazał się dla nich tak okrutny. Z triumfem zdobywała poetyckie laury w najważniejszych pismach epoki, jak „Wiadomości Literackie” i satyryczne „Szpilki”.

Protegowana Juliana Tuwima, ulubienica kapryśnego w towarzystwie Witolda Gombrowicza – w antysemickiej Warszawie lat trzydziestych oddalała zagrożenie, związane z żydowskim pochodzeniem, będąc magnetyczną osobowością życia kawiarnianego stolicy. Jej śpiewna poezja, gęste, transowe obrazy zmysłowości szybko z afirmacji zamieniają się w poczucie zagrożenia i katastrofy.

Po długim okresie ukrywania się, zginęła tragicznie, jako ofiara Zagłady, tuż przed końcem wojny. Jej jedyny wydany przed wojną tomik O centaurach (1936) oraz utwory rozproszone w czasopismach i rękopisach stanowią przejmujący zapis kreacyjnej siły witalnej oraz oporu zarówno wobec wykluczających mechanizmów kultury, jak i tragizmu historii.

Legenda „pięknej Sulamity”, „gwiazdy Syjonu” o oczach różnego koloru, to w polskiej poezji miejsce szczególne. Tomik Mądrość jak rozkosz. Wiersze wybrane wydobywa kobiecy rodowód jej poezji jako źródło pulsującej siły, zaprasza czytelniczki i czytelników do nowego projektu widzenia kultury i przewartościowania jej znaczeń.

(„Mądrość jak Rozkosz. Wiersze Wybrane”, oprac. Agata Araszkiewicz – Czuły Barbarzyńca Press 2017)


BookBook Hoża, ul. Hoża 29/31

Wstęp wolny, miejsca nie są numerowane

Wydarzenie towarzyszące, transmitowane on-line na: www.facebook.com/bookbook.księgarnia


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez BookBook

 

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content