Wieczór literacko-muzyczny: Alina Świdowska, Dorota Liliental oraz ROKduo „Na nową nutę”

Dwie aktorki oraz duet skrzypków Lucjan Szaliński-Bałwas i Marcin David Król w podróży słowno-muzycznej po świecie dawnych mieszkańców sztetli.

Teksty utworów: Icchok Lejbusz Perec w przekładzie Reginy Lilientalowej , Hanna Kossowska

W swojej literackiej twórczości, Icchok Lejbusz Perec, łączył surrealizm i motywy ludowe wraz ze społecznym zaangażowaniem, wrażliwością na biedę, jak i na los wykluczonych. Z utworów Pereca przemawia dusza tego ludu, jego małe, drobne radości i wielka, przepaścista niedola – pisała na początku ubiegłego stulecia o swoim mentorze Regina (Gitla) Lilientalowa, żydowska etnografka, publicystka i jedna z pierwszych jego tłumaczy. Na nową nutę (w oryginale-Der najer nign) to polski tytuł jednego z kilku przełożonych przez nią opowiadań Pereca, które usłyszymy tego wieczoru. Przypadająca w tym roku setna rocznica śmierci etnografki jest dobrą okazją, by przypomnieć jej twórzość i współpracę z Perecem- klasykiem literatury jidysz, który przez 25 lat, pracował również jako urzędnik w warszawskiej gminie żydowskiej.
Podróż słowno-muzyczną po świecie dawnych mieszkańców, sztetli, w którą zabiorą widzów dwie aktorki oraz duet skrzypków, dopełni alegoryczny tekst Drzewo życia Hanny Kossowskiej – jedno z opowiadań, które autorka napisała jako komentarze do swoich obrazów, zatytułowanych Wypiski z niepamięci.

Alina Świdowska, związana od lat z Teatrem Żydowskim, prywatnie córka Adiny Blady – Szwajger, bohaterskiej lekarki z warszawskiego getta, oraz Dorota Liliental, prawnuczka Reginy (Gitli) Lilientalowej, czują się depozytariuszkami Pamięci swoich przodkiń. Obie są też zaangażowanie w działania Stowarzyszenia Drugie Pokolenie Ocalałych z Holocaustu.
Niezapomniany i magiczny nastrój zapewni muzyka grana przez duet skrzypcowy ROKduo, w skład którego wchodzą Lucjan Szaliński-Bałwas oraz Marcin David Król, obaj związani z Radomską Orkiestrą Kameralną. W swoim różnorodnym repertuarze, czerpią z klasyki i z tradycji muzycznych z różnych regionów świata. Poszukując własnego, niepowtarzalnego brzmienia, lubią improwizować. Ich koncerty od dawna podbijają serca zarówno polskiej jak i zagranicznej widowni, także tej na innych kontynentach – w Kazachstanie, Kirgistanie, USA i ostatnio -w Australii. W programie znajdą się tradycyjne melodie Żydów aszkenazyjskich oraz utwory kompozytorów polskich, których inspirowała kultura żydowska, takich jak Ewelina Nowicka i Dawid Lubowicz.

 

klub Hybrydy. Złota 7/9

Bilety: 60 zł. W cenie biletu za wydarzenie jest książka „Świętujmy” autorstwa Belli Szwarcman-Czarnoty, Róży Czarnoty-Ziątek, Joanny Jaszuńskiej-Kobielskiej.
Zakup biletu poprzez przelew na nr konta: 90 1240 1066 1111 0000 0006 3904 PLN z dopiskiem: cegiełka – festiwal Singera, imię i nazwisko osoby uczestniczącej w wydarzeniu
Wejście na spektakl na podstawie imienia i nazwiska wpisanego w tytule przelewu.

miejsca nie są numerowane

 

Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content