Spacer muzyczny ulicami Warszawy, których już nie ma, z zespołem ZŁESPÓŁ – prowadzenie: Irka Jazukiewicz
Trasa spaceru: ul. Zamenhofa 1 – ul. Nowolipie – Kino Muranów – ul. Przechodnia – Park Mirowski – Plac Grzybowski
Tegoroczny Muzyczny Spacer rozpoczniemy pod Ukraińskim Domem w Warszawie przy ul. Zamenhofa 1. Damy świadectwo tak przedwojennym polskim Żydom, stanowiącym o charakterze Muranowa, jak i wszystkim współczesnym uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy, dla których ten adres jest jednym z pierwszych, gdzie przyjdą po przyjeździe. Nawiążemy zarówno do wkładu Ukrainek/ów w polskie społeczeństwo, jak i do bogatej historii ukraińskiej diaspory żydowskiej. Odkryjemy w tle historyczne Nalewki, gdzie co rano krzątało się dziesiątki sklepikarzy, szewców, krawców i innych rzemieślników, otwierających swoje zakłady. Poszukamy śladów dawnej społeczności żydowskiej na sąsiedzkich muralach i w muranowskich podwórkach. Sprawdzimy, gdzie Janusz Korczak założył pismo „Mały Przegląd”, czyli gazetę, którą wspótworzyły dzieci! Przypomnimy sobie klątwę Błękitnego Wieżowca na miejscu Dużej Synagogi i przekonamy się, gdzie się przeniósł Teatr Żydowski z siedzibą Fundacji Shalom, organizującej już 19. Festiwal Warszawa Singera. Przypomnimy sobie ambitne założenia krajobrazu przestrzeni w postaci dawnej osi Saskiej, posłuchamy nieistniejącego gwaru w jidysz bazaru Jonasza, a w okolicach dawnej knajpy u Grubego Joska skierujemy się na coroczną kolację szabasową przy pl. Grzybowskim.
Zespół Złespół wywodzi się ze stadionu Don Pedro Arena na Pradze, spośród osób kibicującym Alternatywnemu Klubowi Sportowemu ZŁY. Czyli inkluzywnemu klubowi, który jest domem każdej różnorodności i mniejszości. Nadając stadionowym przyśpiewkom nowe brzmienie, Złespół często aranżuje do nich i stare piosenki warszawskie, i znane melodie żydowskie. Wyrosły ze stadionowej nuty Złespół, z klarnetem, mandoliną, gitarą, perkusjonaliami i kilkoma wokalami na pokładzie wyjdzie na warszawskie ulice, by zarazić wspólnym śpiewaniem i podwórkową klezmerską nutą uczestniczki/ów już 19. muzycznego spaceru!
Wstęp po potwierdzeniu obecności – od 8 do 24 sierpnia w Biurze Festiwalowym, ul. Senatorska 35, tel. 660 004 793, 694 686 339; liczba miejsc ograniczona
Zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem MY