Spacer edukacyjny po cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie

Prowadzenie: Dział Edukacji ŻIH

Cmentarz przy ulicy Okopowej to największa w Warszawie i druga co do wielkości żydowska nekropolia w Polsce. Istniejący od 1806 r. był świadkiem przeszło dwóch wieków historii społeczności żydowskiej w Warszawie, od jej dynamicznego rozwoju w XIX i pierwszej połowie XX wieku, przez czasy II wojny światowej i Zagłady, aż po współczesność. Podczas spaceru zobaczymy różne typy nagrobków, przekonamy się czym różnią się macewy, ohele i obeliski, przyjrzymy się umieszczonym na nich ornamentom i dowiemy się, jakie jest ich symboliczne znaczenie. Uczestnicy spaceru odwiedzą miejsca pochówku wielu ważnych postaci, znanego warszawskiego bankiera Berka Szmulowicza Sonnenberga, twórcę języka esperanto Ludwika Zamenhofa, przewodniczącego Rady Żydowskiej w getcie warszawskim, Adama Czerniakowa a także ostatniego przywódcę Żydowskiej Organizacji Bojowej Marka Edelmana.


Miejsce spotkania: brama przed wejściem na Cmentarz Żydowski, ul. Okopowa 49/51

Zapisy: zapisy mailowe przyjmujemy od dnia 9 sierpnia b.r. pod adresem rezerwacja@jhi.pl.

W tytule prosimy wpisywać „Spacer 29 sierpnia”. Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem. W formularzu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Pragniemy poinformować, że na dworze konieczne jest zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.

Uwaga: mężczyzn wchodzących na teren cmentarza żydowskiego obowiązuje nakrycie głowy!


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Żydowski Instytut Historyczny

Spacer odbywa się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content