Singerówka w Centrum Kultury Jidysz: Koncert solowy Marii Ka, współczesnej artystki tworzącej w jidysz: „Di shaykhesn די שײַכותן / Połączenia”
Koncerty solowe Marii Ka to wyjątkowe doświadczenia zanurzone we współczesnych środkach artystycznych, ukazujące nowe, innowacyjne oblicza muzyki jidysz. Składają się na nie aktualnie napisane autorskie utwory oraz już istniejące żydowskie piosenki zaadaptowane, jak to bywa z reguły w przypadku występów tej artystki, do kobiecej perspektywy. To elektroniczno-alternatywne podróże z elementami tradycji, których treść obejmuje bieżące tematy społeczne i kwestie dotyczące wielości tożsamości. Opowiadane są one językiem obecnym od wielu wieków w Polsce, w muzyce Marii zaś przyjmującym nowoczesną formułę. Wśród utworów stworzonych w aktualnych realiach można w trakcie koncertu usłyszeć nagrodzone: Krankheyt i Ven es regnt , uhonorowane Nagrodami Publiczności podczas konkursu Bubbe Awards organizowanego przez Instituto da Música Judaica Brasil, oraz pozostałe piosenki z wyjątkowych solowych albumów artystki: Di arumike velt i audiowizualnego tytułowego Di shaykhesn. Pierwszy z nich został napisany w trakcie pandemii, której rozliczne aspekty istotnie wpłynęły na wymowę całości. W polskim kontekście jego napisanie zbiegło się w czasie z masowymi strajkami kobiet, których atmosfera zainspirowała kreację niektórych utworów, przede wszystkim piosenki ShaWoman.
Album został obszernie zrecenzowany w amerykańskim the Forward An album of Yiddish electropop from Poland captures the coronavirus age – The Forward
Drugi z albumów to wielojęzyczny materiał inspirowany tematem wielości tożsamości. Maria napisała go w trzech językach: jidysz, polskim i angielskim przeplatanych w strukturach piosenek. Każdej piosence towarzyszy wideoklip i wykreowana w warstwie wizualnej persona. Na temat materiału powstał rozległy artykuł w amerykańskim magazynie Tablet ( Summer Coldwave – Tablet Magazine ) Poza autorskimi utworami, koncert składa się z wielu tradycyjnych żydowskich klasyków, uwspółcześnionych w warstwie zarówno muzycznej jak i tekstowej. Należą do nich Dżankoje, Majn sztetele Bełz, Di mizinke i wiele innych. Materiał wykonywany jest przez Marię Ka z wykorzystaniem głosu i jej standardowego instrumentarium: instrumentu klawiszowego, elektronicznego loopera i efektów wokalnych. Prezentuje słuchaczom i słuchaczkom jidysz jako żywy, dzisiejszy, aktualny i osadzony we współczesnych realiach język – język będący prawdziwie XXI – wiecznym sposobem komunikacji i ekspresji.
Maria Ka – Out of Love for Yiddish, Music & Future (mariakamusic.com)
W programie także:
godz. 20:30 Bingo z Rafałem Dajborem, muzyka jidysz i nagrody
Więcej o wydarzeniu na: www.jidyszland.pl
Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15
Wstęp wolny