PAUL CELAN, „ZMIENNYMI KLUCZAMI” – koncert literacko/muzyczny – czyta: ROBERT WIĘCKIEWICZ, muzyka: MIKOŁAJ TRZASKA

Teksty: Paul Celan, tłumaczenia: listy – Małgorzata Łukasiewicz, wiersze – Ryszard Krynicki, muzyka: Mikołaj Trzaska

Wystąpią: Robert Więckiewicz (interpretacja tekstów), Mikołaj Trzaska (klarnet)

Robert Więckiewicz i Mikołaj Trzaska to dwie osobowości artystyczne, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Na scenie spotkali się rok temu, podczas obchodów setnej rocznicy urodzin Paula Celana w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, które zorganizowano z inicjatywy Miłosławy Borzyszkowskiej Szewczyk z UG. Poezja Celana zainspirowała obu artystów do współpracy, w efekcie której powstał intymny spektakl słowno-muzycznego z wykorzystaniem fragmentów liryki, listów i esejów Celana, czytanych przez Więckiewicza, w muzycznej interpretacji Trzaski. To niezwykle kameralny projekt, przybliżający mało znaną twórczość wybitnego poety, w mistrzowskiej oprawie.

Robert Więckiewicz

Mikołaj Trzaska

Tytuł koncertu nawiązuje do książki „Zmiennymi kluczami”. Literatura a doświadczanie. W setną rocznicę urodzin Paula Celana”. Wydawnictwo zawiera sześć esejów praktyków i badaczy literatury z Niemiec, Polski i Ukrainy − Dietmara Albrechta, Jurija Andruchowycza, Miłosławy Borzyszkowskiej Szewczyk, Moniki Gromali, Pawła Piszczatowskiego i Marka Wilczyńskiego. Ukazuje różnorodne drogi, ujęcia i źródła fascynacji poezją poety z Czerniowców na Bukowinie − europejskim arcypograniczu. Paul Celan (1920−1970), Żyd zakorzeniony w niemieckim języku, rozpoznawany jest przez wielu przede wszystkim jako autor „Fugi śmierci”, szyfrującej traumę Holokaustu językiem poezji. Uznany za jedną z najważniejszych postaci powojennej liryki światowej personifikuje wręcz modelowo wielokulturowy splot i ponadnarodowy charakter powojennej poezji niemieckojęzycznej. Wychodząc od „zafugowania” recepcji, autorzy poszli krok dalej: ukazują Celanowskie kodowanie przestrzeni i indywidualne jej odczytania, a także jego przyjaźń − z gatunku tych niemożliwych − z Günterem Grassem.


Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Bilety: 50 PLN – do nabycia na: www.ebilet.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Organizacji Widowni tel. 22 526 20 34; 22 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35, tel. 22 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. 22 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.shalom.org.pl); miejsca nie są numerowane, mężczyzn obowiązują nakrycia głowy

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content