Spotkanie z cyklu „Opowiedz mi swoją historię” z Mikołajem Trzaską

Prowadzenie: Katarzyna Montgomery 

Mikołaj Trzaska – ikona jazzowej awangardy w Polsce, ale w wymiarze co najmniej europejskim. Saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor, na stałe związany z Gdańskiem. Studiował malarstwo na gdańskim ASP, ale jego prawdziwą miłością okazała się być muzyka. Jeszcze na studiach dołączył do zespołu Tymona Tymańskiego Sni Sredstwom Za Uklanianie, a za jakiś czas był już współzałożycielem grupy Miłość (1990-2001). W 1993 roku założył własny zespół Łoskot, później współtworzył kwartet NRD (z Jerzym Mazzolem, Ryszardem Tymański, Jackiem Olterem). Współpracował też m.in. z krakowskim zespołem Świetliki i z duetem instrumentalno-kompozytorskim – Marcinem i Bartłomiejem Olesiami, z Robertem Brylewskim, Milo Kurtisem, ale też z ukraińskim pisarzem i poetą Jurijem Andruchowyczem czy austriacką wiolonczelistką i kompozytorką Clemetine Gasser. Wspólnie z Peterem Friisem Nielsenem, Peeterem Uuskylą i Peter Brötzmann współtworzył North Quartet, grał też w trio z Peterem Friisem Nielsenem i Peterem Ole Jorgensenem oraz z Joe’m McPhee oraz Jay’em Rosenem. Ukoronowaniem jego działań na arenie międzynarodowej było zaproszenie do międzynarodowego projektu Kena Vandermarka “Resonance”.

Równolegle współistniejący nurt jego twórczości stanowi muzyka żydowska. Wyrazem tej fascynacji jest nie tylko działalność koncertowa, ale także płyty jego zespołów: Shofar (z udziałem gitarzysty i kompozytora Raphaela Rogińskiego oraz perkusisty Macia Morettiego) i kwartet klarnetowy Ircha (z Wacławem Zimpelem, Pawłem Szamburskim i Michałem Górczyńskim).

Od wielu lat działa także na polu muzyki filmowej – najbardziej znane są jego kompozycje do kolejnych sześciu filmów z Wojciecha Smarzowskiego. Współpracował też z Borysem Lankoszem, Szymonem Uliaszem i Magdaleną Gubałą, którzy w 2016 roku wspólnie wyreżyserowali  film biograficzny Mikołaja Trzaski pt. “Ucho wewnętrzne”.


Uwaga: Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska. Autobiografia” (Wydawnictwo Literackie)


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności od 3 sierpnia na: warschau-kf@bmeia.gv.at; miejsca nie są numerowane

Wydarzenie transmitowane także on-line – na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content