Festiwal Warszawa Singera w Radzyminie


Czytanie performatywne sztuki „Dwoje” [Two] Rona Elishy, reż. Ernestyna Winnicka

Autor: Ron Elisha, przekład: Marian Dworakowski, reżyseria: Ernestyna Winnicka, oprawa muzyczna: Teresa Wrońska

Występują: Sylwia Najah, Henryk Rajfer

W 1943 roku Anna – Niemka podejmuje bolesną próbę odkłamania swego pochodzenia – przychodzi do ukrywającego się w berlińskiej piwnicy rabina Chaima Levi, który utracił wiarę, nadzieję i miłość, prosząc o lekcje języka hebrajskiego. Korepetycje powoli przemieniają się w lekcję człowieczeństwa.

Anna: Jestem zarówno Żydówką, jak i Niemką. Jednak hitlerowskie Niemcy doprowadziły do rozszczepienia terminów „Niemiec” i „Żyd”. Dlatego musiałam wybierać pomiędzy jednym albo drugim. Rozszczepić duszę na dwoje, żeby ciało zachować w jedności. Przyjęłam grę Niemców…i przegrałam. Pomimo to potrzebowałam ciebie, żeby się przekonać, że faktycznie powtarzałam ten sam błąd, kiedy zobaczyłam w sobie Żydówkę, a tym samym zobaczyłam Arabów jako tych „innych”. Ponieważ „innych” w ogóle nie ma.

Anna i Chaim uczą się na nowo żyć w świecie po wojennym koszmarze. Sztuka Elishy analizuje podstawowe wartości moralne, walkę dobra i zła, która nieustannie toczy się w człowieku. W 1948 roku sztuka Dwoje została uznana przez Związek Pisarzy Australijskich za najlepszy utwór teatralny roku.

[źródło: www.adit.art.pl]

Sylwia Najah

Absolwentka m.in. Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu w klasie gitary oraz Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. Posiadaczka dyplomu aktora dramatu Komisji Egzaminacyjnej ZASP. Ukończyła dwuletni Kurs Techniki Gry Aktorskiej wg „Method” LEE STRASBERGA oraz Techniki Improwizacji wg VIOLI SPOLIN w Teatrze Anima. Współpracuje z Teatrem Królewskim w Wilanowie i Teatrem Ochoty (Projekt Teatr Warszawa). Grała również w Teatrze Powszechnym w Radomiu (Inanis w „Komórkowym love”), Teatrze Wytwórnia w Warszawie oraz na Scenie Edukacyjnej Teatru Żydowskiego (Hesia w „Moralności Pani Dulskiej”). 

Więcej…

Henryk Rajfer

Od 1973 roku związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie. W latach 1973-1977 był adeptem studium aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, następnie w 1982 zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Igantjew, Maja Kleczewska, Waldemar Krygier, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jakub Rotbaum, Jan Różewicz, Maciej Sławiński, Monika Strzępka,Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. 

Więcej…


 

Miejska Sala Koncertowa im. F. Chopina w Radzyminie, ul. Konstytucji 3 Maja 15

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona


Zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Radzymin oraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Radzymin

Partner wydarzenia – Agencja Dramatu i Teatru „ADiT”

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content