Pokaz przedpremierowy (po raz pierwszy w Warszawie) filmu „Krafftówna w krainie czarów” oraz spotkanie z BARBARĄ KRAFFTÓWNĄ i twórcami filmu

 

Na transmisję spotkania zapraszamy do serwisu ninateka.pl o godzinie 17:30

 

“Krafftówna w Krainie Czarów”

Film dokumentalny wersji polskiej z napisami w jęz. angielskim (Polska 2021, 82 min)

Reżyseria: Maciej Kowalewski, Piotr Konstantinow, scenariusz i wywiady: Remigiusz Grzela, zdjęcia: Bartosz Piotrowski, Marcin Janos Krawczyk

Koprodukcja: Polski Instytut Sztuki Filmowej / Telewizja Polska / Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)

 

Stara aktorka – to „dziwne dziecko” – jest lustrem widza. Zadaje mu zagadki i opowiada z uśmiechem o wcale nie
najjaśniejszym świecie. Jest Alicją która dorosła. Filmowy, kreacyjny portret, wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, który przeprowadza widza do świata właściwie już nie istniejącego, bo jak mówi Barbara Krafftówna w filmie, „Ogromny świat, w którym żyłam jest już po tamtej stronie lustra…”

Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia, prywatnie nie była pozbawiona tragedii. Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie, również ich rozmowy. Monologi nawiązują do najwybitniejszej filmowej roli Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa, “Jak być kochaną”, nominowanym do Złotej Palmy w Cannes, sama dostała za nią główną nagrodę Golden Gates na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco. “Alicja w krainie czarów” nie przestaje inspirować twórców na całym świecie.

„To jest dziewczynka. Znaleźliśmy ją dzisiaj. Jest duża jak żywa i o wiele bardziej prawdziwa” – mówił Jednorożec. Sam Carroll mówił, że to „dziwne dziecko, które wyżywa się w udawaniu”.

Uosobieniem Alicji jest 92-letnia aktorka. Alicja mówiła: „To, w którym kierunku pójdziesz zależy od tego, jak daleko pójdziesz”. A Krafftówna, która przeżyła na styku epok właściwie całe stulecie – koszmar drugiej wojny światowej, stalinizm, komunizm, a wreszcie upadek komunizmu i demokrację, zawsze szła daleko, wybierając swój własny kierunek. Nigdy nie przestała być dzieckiem jakby chciała zachować w sobie uśmiech wszystkich dzieci z Domu Sierot Janusza Korczaka, które zostały zgładzone w 1942 roku. Była młodą dziewczyną, kiedy rok później z mamą wprowadziła się do kamienicy, z której Korczak wyruszył z dziećmi na Umschlagplatz. Zawsze znajdowała sposób na przetrwanie, mimo, że jej bliskich, jej rodzinę spotkało w życiu najgorsze. Sama straciła obu mężów i jedynego syna. Krafftówna mówi, że trzeba się otulić, żeby przetrwać. „Jestem do dyspozycji, póki żyję” – mówi po swoim ostatnim zagranym spektaklu teatralnym przed lockdownem.

foto Hubert Komerski

Twórcy filmu stworzyli nie tylko obraz życia i twórczości aktorki, barwny obraz epoki, wykreowali filmowy świat, który wychodzi do widza z uniwersalnym, tak popularnym obecnie przesłaniem sky is the limit. Krafftówna zawsze wiedział, że musi walczyć o swoje. Pracowała z najlepszymi, również w Stanach Zjednoczonych, gdzie w inscenizacji nauczyciela gwiazd Hollywood, Leonidasa Dudarewa Ossetyńskiego, zagrała w “Matce” Witkacego, karykaturze ustrojów społecznych i politycznych.
Sam Ossetyński, bliski współpracownik Michaiła Chekhova, guru dla Marilyn Monroe, Gregory Pecka i Gary Coopera powiedział o Krafftównie, że „…potrafi deformować realizm”.

W 2008 roku zagrała starą Alicję w przedstawieniu warszawskiego Teatru Dramatycznego, co stało się inspiracją do powstania książki o niej, a w konsekwencji również kinowego dokumentu.


Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, sala Stolica

Impreza biletowana – bilety w cenie 25/17 PLN do nabycia w kasie kina

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content