Opowieść muzyczna: „Rękoczyny. Opowieści kobiecego gniewu” | Agnieszka Aysen Kaim

Wystąpią: opowiadanie – Agnieszka Aysen Kaim, akompaniament – Mateusz Szemraj (gitara klasyczna i etniczne instrumenty strunowe)

Czas kobiecy to „postprzygody” – konsekwencje opiewanych przez poetów męskich przygód. W tle męskich działań kobiety mogą rzucać klątwy i poddawać się woli ojców i mężów, jak Fata Awdaga z Mostu na Drinie lub cicho usuwać się w cień, gdy nastaje „ta druga”, jak Iranka Hajjat z opowiadania Mahbube Mirqadiri “Podarek z podróży”, lub też buntować się jak królowa Waszti. Siedząc nad krosnem czy haftem albo szydełkiem w ręku, epickie kobiety gromadziły złość i obmyślały zemstę, choć ta nie zawsze przynosiła ulgę. A są wśród nich również opowieści nam bliższe, zza ściany, sąsiedzkie, a także te z sal sądowych, relacje bezimiennych żon i córek, uchodźczyń uciekających ze swoich krajów. Usłyszycie więc narracje tradycyjne, literackie i osobiste. Historie dotkliwe i niewygodne, opowiadane z kobiecej perspektywy, przemilczane w obowiązujących dyskursach.

fot. Aleksandra Rózga

Agnieszka Ayşen Kaim – orientalistka, tłumaczka, wykładowczyni i opowiadaczka. Orientalistykę wybrała z racji swojego tureckiego pochodzenia. Tłumaczy, bo to najszybszy sposób przemieszczania się między dwiema kulturami, a opowiada i wykłada, aby przybliżyć złożoność obu kultur, ich wartości, tradycji, ale też historii osobistych. W ramach Grupy Studnia O. realizuje projekty o szeroko rozumianej tematyce orientalnej, zwłaszcza tureckiej i perskiej, sięgając do nieznanych w Polsce eposów i opowieści tradycyjnych, a także historii osobistych znanych Polaków związanych z Orientem. Napisała autorską opowieść dla dzieci i młodzieży „Bahar znaczy Wiosna” (Poławiacze Pereł, 2014, III nagroda w konkursie Książka Roku 2016 PS IBBY).

Mateusz Szemraj ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie gitary klasycznej prof. Ryszarda Bałauszko. Ponadto gra na gitarze elektrycznej oraz instrumentach etnicznych: lutni arabskiej (al oud), lutni perskiej (tar) i polskich cymbałach. Dwukrotnie otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Współpracował z orkiestrami warszawskiej Opery Narodowej i Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Sinfonietty Cracovii. Uczestniczył w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej. Występuje m.in. zespołach Sentido del Tango oraz MOSAIC.


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny

Czas trwania koncertu: 70 minut

Wydarzenie transmitowane on-line – szczegóły na: www.festiwalsingera.pl

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content