2015

XII EDYCJA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA

22-30 SIERPNIA 2015 R.


Spot promocyjny XII edycji Festiwalu Warszawa Singera

Podobnie, jak w ubiegłym roku, pierwszym przystankiem Festiwalu był Biłgoraj. Imprezy festiwalowe odbywały się tam w weekend 8-9 sierpnia 2015. 16 sierpnia Festiwal przeniósł się do Leonicina, a 21 sierpnia w wydarzeniach festiwalowych wzięli udział mieszkańcy Radzymina. Dzień później rozpoczęła się warszawska część XII edycji Festiwalu Warszawa Singera.

22 sierpnia 2015 (sobota)

Festiwal Warszawa Singera po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii miał swoją „premierę” na Placu Defilad. Odbył się tam m.in. plenerowy spektakl „Aktorzy żydowscy” w reż. Anny Smolar i koncert Marka Dyjaka. Tradycyjnie, najwięcej działo się przy Placu Grzybowskim i ul. Próżnej. Podczas spotkań gościliśmy m.in. wybitną francuską intelektualistkę Myriam Anissimov Wilgowicz oraz znanego pisarza i satyryka Ryszarda Marka Grońskiego, a na dużej i małej scenie Teatru Żydowskiego odbyły się spektakle: „Ruchele wychodzi za mąż” w reż. Jacka Papisa, z gościnnym udziałem Stanisława Brudnego i Włodzimierza Pressa oraz spektakl pt. „Trzy opowiadania i muzyka” Teatru NN z Lublina.

23 sierpnia 2015 (niedziela)

Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia festiwalu był uroczysty koncert kantorów. Z towarzyszeniem izraelskiego chóru Makhelat Biyamin wybitni kantorzy z USA i Izraela: Alberto Mizrahi, David Weinbach oraz Ushi Blumenberg. Podczas uroczystości wręczano ustanowione przez Fundację Shalom nagrody „Strażnikom pamięci – tym, którzy ją ocalili”. Tego dnia odbyły się także dzień otwarty w Centrum Kultury Jidysz, spotkanie z jednym z najważniejszych izraelskich performerów jazzowych Albertem Begerem i spotkanie z prof. Szewachem Weissem, które odbyło się w wyjątkowym miejscu – na Scenie Kameralnej, utworzonej z dawnego gabinetu Dyrektora Teatru Żydowskiego Szymona Szurmieja. W galerii Salon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyło się otwarcie dwóch wystaw: Anabelli Salem i Gabriela Mateu z Argentyny oraz polskiej artystki Marty Krzeszowskiej, po których odbył się recital Karoliny Skrzyńskiej. Na dużej scenie Teatru Żydowskiego zaprezentowano „Królestwo Wszechwanny”, spektakl na podstawie Hanocha Levina, w reż. Pawła Paszty.

24 sierpnia 2015 (poniedziałek)

Ten dzień rozpoczął się od dnia otwartego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W Centrum Kultury Jidysz odbyło się spotkanie z prof. Juliusem H. Schoepsem, dyrektorem Centrum Studiów Europejsko-Żydowskich im. Mosesa Mendelssohna w Poczdamie. W programie tego dnia królowały jednak jazz i teatr. Odbyły się m.in. dyskusja z przedstawicielami polskiej sceny jazzowej, którą poprowadził Adam Baruch, oraz otwarcie Singer Jazz Festival, w którym wraz z izraelskim saksofonistą Albertem Begerem wystąpił polski duet jazzowy Oleś Brothers. Wśród wydarzeń teatralnych nich znalazły się m.in. dwa czytania performatywne: komiksu Joanna Sfara pt. „Kot rabina”, w reż. Jacka Papisa oraz sztuki Davida  Gow’a pt. „Glany na glanc” w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego, z udziałem  Adama Woronowicza i Tomasza Tyndyka. Ostatnim poniedziałkowym wydarzeniem teatralnym był spektakl Mottiego Awerbucha pt. „Głowa pełna ptaków”, w którym wystąpili doświadczeni aktorzy sceny żydowskiej w Izraelu: Anabella oraz Uri Kovalski.

25 sierpnia 2015 (wtorek)

Wśród kilkunastu imprez, które odbyły się w czasie czwartego dnia festiwalu były koncerty, wystawy, warsztaty, wykłady i spotkania. Na Scenie na piętrze Teatru Żydowskiego odbyło się czytanie performatywne sztuki Savyon Liebrecht pt. „Sonia Muszkat”, wyreżyserowane przez Krzysztofa Popiołka, a w tym samym czasie w Austriackim Forum Kultury, odbył się koncert fortepianowy Senki Brankovic z Austrii, poświęconym Ellen Epstein. Wieczór opanowały klimaty muzyczne, w trzech całkowicie różnych stylach: na dużej scenie Teatru Żydowskiego wystąpił Grzegorz Turnau, w specjalnym koncercie w budynku Cosmopolitan wystapił „książę muzyki kosher-gospel” Joshua Nelson, a w klubie festiwalowym Pardon, To Tu z Albertem Begerem wystąpiła ELMA.

26 sierpnia 2015 (środa)

Program tego dnia zdominowały wydarzenia muzyczne: podczas koncertu w Synagodze im. Nożyków ze swoim trio wystąpił Kuba Stankiewicz, kilka godzin później Dużą Sceną Teatru Żydowskiego zawładnęły trzy damy polskiej sceny muzycznej: Kayah, Katarzyna Nosowska i GołdaTencer, którym towarzyszył pianista i kompozytor Jan Smoczyński. Na patio budynku Cosmopolitan przy ul. Twardej 2/4 wystąpił zespół Tango Attack, a w Pardon, To Tu – Jachna/Tarwid/Karch Trio. W klubie Mamele o projekcie „Tajny Detektyw” opowiedzieli Barbara Klicka, Jacek Dehnel i Piotr Wójcik, a piętro wyżej zaprezentowano spektakl „One same” w reż. Karoliny Kirsz, z udziałem Ewy Dąbrowskiej, Ewy Greś, Sylwii Najah, Aliny Świdowskiej i Ernestyny Winnickiej. Kolejnym ciekawym punktem programu była rozmowa o poezji Paula Celana z udziałem Jakuba Ekiera, Piotra Matywieckiego i Adama Lipszyca.

27 sierpnia 2015 (czwartek)

Tradycyjnie, w czwartek odbyła się festiwalowa sesja naukowa. Tematem sesji, w której wzięli udział m.in.: prof. Jacek Leociak, dr Elżbieta Janicka, dr Izabela Olszewska, dr Alina Molisak, było „żydowskie miasto”. Odbyło się spotkanie-rozmowa o prof. Władysławie Bartoszewskim, w którym uczestniczyli: córka Pawła Jasienicy Ewa Beynar-Czeczott, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jacek Taylor, Marian Turski i prof. Szewach Weiss. W Klubie Mamele odbyło się czytanie performatywne sztuki Anat Gov, w reż. Iwony Siekierzyńskiej, z udziałem Ewy Dąbrowskiej i Janusza Chabiora. Największymi wydarzeniami szóstego dnia festiwalu były koncerty w Kościele Wszystkich Świętych i na Dużej scenie Teatru Żydowskiego. W pierwszym z nich wystąpił gość zza oceanu – Joshua Nelson z towarzyszeniem 40-osobowego Sienna Gospel Choir. W drugim – brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia, Katy Carr.

28 sierpnia 2015  (piątek)

Piątek na Festiwalu Singera zaczął się spacerem muzycznym po Muranowie z ukraińsko-niemieckim zespołem Konsonans Retro. Tuż po nim, zgodnie z tradycją festiwalu, na Placu Grzybowskim zorganizowano uroczysty, świąteczny wieczór „Szabat szalom”, który poprowadziły Etel Szyc i Gołda Tencer. W lokalach przy ul. Próżnej 14 odbyły się wernisaże prac Małgorzaty Kroszczyńskiej oraz doktorantek i studentek Pracowni Alternatywnego Obrazowania prof. Włodzimierza Szymańskiego na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie: Nadii Issy, Marii Jankowskiej i Julii Karłowskiej. W klubie Mamele zaprezentowano spektakl „Rodziny, których nie ma, czyli anonimowi Żydzi Polscy” w reż. Wojtka Klemma. Muzyczny program tego dnia obejmował aż trzy znakomite koncerty. W pierwszym, na Scenie na piętrze Teatru Żydowskiego wystąpiła ze swoim zespołem niezwykła polska artystka – Karolina Cicha. Na Dużej scenie Teatru Żydowskiego odbył się występ niemieckiego składu Paul Brody’s Sadawi z gościnnym udziałem Jeleny Kuljić i Daniela Kahna. W klubie barStudio przy Placu Defilad odbył się koncert zespołu The Love And Beauty Seekers, któremu towarzyszył Albert Beger.

29 sierpnia 2015  (sobota)

Wśród wielu sobotnich imprez, szczególnie oczekiwane były dwie – Noc Klezmerów, czyli wielki koncert plenerowy na Placu Grzybowskim, podczas którego wystąpili goście z Ukrainy, Niemiec i Wielkiej Brytanii, czyli Konsonans Retro oraz goście z Austrii, czyli Vienna Klezmore Orchestra, a także  „Baby, ach te baby…” – spektakl muzyczny o Szymonie Szurmieju na Dużej scenie Teatru Żydowskiego, wyreżyserowany przez jego synów, Jana i Dawida Szurmiejów. W sobotnim programie muzycznym znalazły się też m.in. koncert Anna Riveiro Trio w Klubie Mamele, recital Moniki Chrząstowskiej w repertuarze Wiery Gran w Willi Pod Zwariowaną Gwiazdą w warszawskim ZOO czy koncert zespołu Jazzpospolita w Café Kulturalnej. Tego dnia odbywały się także liczne spotkania, warsztaty, wystawy i spacery, a bardzo wiele osób – jak co roku – przechadzało się po Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej, by obejrzeć z bliska „Jarmark Singera”.

30 sierpnia 2015 (niedziela)

Ostatnia niedziela festiwalu to nie tylko dzień z wielkim finałem i „kołysanką dla pamięci”. Tego dnia odbyło się wiele różnych imprez i tętniły życiem cały Plac Grzybowski i ulica Próżna. W programie mieliśmy m.in. spotkanie z Hanną Krall, Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem, debatę o współczesnej kulturze żydowskiej pt.„Kultura przez żet z kropką”, z udziałem Anny Smolar, Karoliny Szymaniak, Gołdy Tencer, Jerzego Halbersztadta, Piotra Pazińskiego i Mike’a Urbaniaka. Po drodze były też dwa duże koncerty – zespołu Kroke na Dużej scenie Teatru Żydowskiego oraz koncert kameralny Opium String Quartet w Synagodze im. Nożyków. W klubie pardon To tu wystapił ciekawy duet Karoliny Cichej i Christiana Dawida, a w Klubie Mamele odbył się koncert benefisowy Geni Fajerman. W Koncercie Finałowym wystąpił oczekiwany od lat, nowojorski gwiazdor Matisyahu…

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content