piątek, 23.08
Z okazji 90-lecia urodzin i 65-lecia pracy artystycznej Szymon Szurmieja zaprezentowano MIĘDZY DNIEM A NOCĄ. DYBUK – spektakl w reżyserii i adaptacji Szymona Szurmieja, na podstawie utworów „Dybuk” oraz „Dzień i noc” Szymona An-skiego.
24 SIERPNIA – 1 WRZEŚNIA 2013 R.
Relacja dzień po dniu:
piątek, 23.08
Z okazji 90-lecia urodzin i 65-lecia pracy artystycznej Szymon Szurmieja zaprezentowano MIĘDZY DNIEM A NOCĄ. DYBUK – spektakl w reżyserii i adaptacji Szymona Szurmieja, na podstawie utworów „Dybuk” oraz „Dzień i noc” Szymona An-skiego.
sobota, 24.08
W Klubie La Playa podczas imprezy „La Playa: Warszawa-Tel Awiw” odbył się m.in. w pokaz kulinarny Jaśka Kuronia „Izraelska kuchnia wielu smaków”, warsztaty tańca żydowskiego z Michałem Pirógiem, koncert Sióstr Rajfer oraz warsztaty dla dzieci. Gwiazdą imprezy „Piknik Rodzinny: Big Beat na Muranowie” była Ania Rusowicz, która zaśpiewała m.in. kilka utworów legendarnego zespołu Śliwki. W Akademii Sztuk Pięknych odbyły się wernisaże wystaw Krystyny Piotrowskiej: „Portrety w technice własnej oraz Ryszarda Horowitza „All that Jazz! – portrety jazzowe”. Wieczorem można było obejrzeć spektakl Teatru Żydowskiego pt. „KAFKA TAŃCZY”, na podstawie sztuki Timothy’ego Daly’ego „Kafka dances”, w tłumaczeniu Lecha Mackiewicza.
niedziela, 25.08
Przy Andersa 15 odbył się Dzień Otwarty w Centrum Kultury Jidysz (m.in. lekcja języka jidysz, warsztaty: piosenki, dla dzieci, czytania literatury jidysz i spektakl „Pamiętnik Blumki”). Bardzo ważnym wydarzeniem było spotkanie z Israelem Zamirem, synem I.B.Singera. Na małej scenie Teatru Żydowskiego można było obejrzeć znakomity spektakl „My, Żydzi Polscy” Juliana Tuwima. Na dużej scenie Teatru wystąpił genialny Ron Davis. Natomiast w Synagodze im. Nożyków odbyło się Uroczyste Otwarcie Festiwalu – Koncert Kantorów.
poniedziałek, 26.08
W Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15 sporo osób uczestniczyło w dniu otwartym Uniwersytetu Trzeciego Wieku (m.in. pokaz i warsztaty tańca izraelskiego, warsztaty wycinanki żydowskiej oraz występ kabaretu „Golden Age”). W Klubie Mamele można było zobaczyć spektakl „Opowiadania nie tylko dla dzieci” na podstawie prozy I.B.Singera. Wielu koneserów literatury przybyło na promocję książki „Wolne” Remigiusza Grzeli, z udziałem m.in. Julii Hartwig. Spacer dotyczący Wielkiej Synagogi na Tłomackiem poprowadziła Katarzyna Chudyńska-Szuchnik. Wieczorem spektakl „Yentl”przedstawił Teatr Żydowski z Bukaresztu. X Festiwal Warszawa Singera wystartował na Pradze! W Klubie Skład Butelek odbył się pokaz filmów: „I to wszystko zamienia się w taniec” i „Zid parch”. Przed projekcją zaproszono na degustację wina izraelskiego.
wtorek, 27.08
Piąty festiwalowy dzień rozpoczęło spotkanie z Piotrem Pazińskim. W Mamele w spektaklu „Warszawo Ma!” wystąpiła Danuta Stankiewicz. W Austriackim Forum Kultury Bella Szwarcman-Czarnota opowiedziała o książce „Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma” Menachema Kipnisa. Tomasz Stańko w pierwszej części koncertu w Kościele Wszystkich Świętych wystąpił z zespołem Kroke, później zaprosił na scenę New York Quartet. Była ta prawdziwa jazzowa uczta, wzbogacona żydowską nutą. Krzysztof Kiljański zaśpiewał na dużej scenie Teatru Żydowskiego, m.in. piosenki Jonasza Kofty i kilka żydowskich szlagierów. Na Pradze z Placu Szembeka wyruszył spacer z Katarzyną Chydyńską-Szuchnik, a Tomasz Krakowski wygłosił wykład o żydowskiej demonologii w Kawiarni Chmury. Festiwalowy wtorek zakończył się w Składzie Butelek Przystankiem Poezja (Jeszaje Szpigel).
środa, 28.08
Festiwalowa środa rozpoczęła się spektaklem „Monogram M” Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego. W Próżna-Hoiz Maria Antosik-Pieli wygłosiła wykład „Syjonistki – emancypantki na łamach prasy żydowskiej („1892-1939). W AFK odbył się pokaz filmu „Może w jakimś innym życiu”. Na wernisaż wystawy „Impresje” Witolda i Andrzeja Popiela można było się wybrać do praskiego Klubu Skład Butelek. Sporą publiczność zebrał spektakl „Noc całego życia” .Olga Mieleszczuk z „Pieśniami żydowskiego Polesia” wystąpiła w Klubie Mamele. Festiwalowa środa zakończyła się koncertem duetu Postaremczak & Szpura w Pardon, To Tu.
czwartek, 29.08
W Centrum Kultury Jidysz odbyła się sesja naukowa dotycząca twórczości Juliana Tuwima. Anna Rozenfeld w Próżna-Hoi wygłosiła wykład o audycjach żydowskich w Polskim Radiu po II wojnie światowej. Niezwykle ciekawie o Żegocie opowiedział na dużej scenie Teatru Żydowskiego prof. Władysław Bartoszewski. „Słoneczny mit” – spektakl poetycko-muzyczny wystawiono na małej scenie Teatru Żydowskiego. Spod katedry przy Floriańskiej wyruszył spacer dotyczący żydowskich mieszkańców warszawskiej Pragi. W Teatrze Żydowskim wiązankę, nie tylko żydowskich szlagierów zaśpiewał Dudu Fisher. Sporo widzów obejrzało na skwerze Placu Grzybowskiego „Proces”– spektakl plenerowy Teatru Formy z Wrocławia. Koncert Großmütterchen Hatz Salon Orkestar odbył się w Cudzie nad Wisłą. Fanów nowoczesnej muzyki żydowskiej nie zabrakło na praskich koncertach przy ul. 11 listopada 22. W wypełnionym na maksa Składzie Butelek zagrał kwartet HOZIM, a w Hydrozagadce wystąpili klezmerzy z OTHER EUROPEANS BAND.
piątek, 30.08
Publiczność festiwalowego piątku nie mogła narzekać na brak muzycznych atrakcji! Na „Patelni” przy stacji Metro Centrum rozpoczął się spacer po Warszawie z zespołem Tsigunz Fanfara Avantura. Muzycy oprowadzili tańczący korowód po nieistniejących już ulicach przedwojennej stolicy. Duet Alan Bern & Christian David zaserwował widzom przepiękny koncert w Pardon, To Tu. W Mamele zagrał Horny Trees. W Hotelu Bristol można było posłuchać Sióstr Rajfer. Wiele osób przyszło na Plac Grzybowski, aby uczestniczyć w „Shabat Shalom” – świątecznym wieczorze z udziałem m.in.Gołdy Tencer, Etel Szyc i Genady Iskhakova. Joshua Nelson zaśpiewał rewelacyjnie na Placu Grzybowskim. Porwał publiczność do spontanicznego tańca, śpiewania i klaskania. Lautari- Other Europeans Band zagrał w Teatrze Żydowskim i został entuzjastycznie przyjety przez publiczność. Poza tym można było m.in. obejrzeć spektakl „Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptację sceniczną powieści „Touch the water,touch the wind”Amosa Oza, a także wziąć udział w spotkaniu z Filipem Białowiczem, uczestnikiem buntu więźniów w obozie zagłady w Sobiborze. Na Pradze w Klubie Skład Butelek wystapiło Trio Michała Milczarka.
sobota, 31.08
Publiczność festiwalowa uczestniczyła w ostatnich wydarzenia X Festiwalu Warszawa Singera po prawej stronie Wisły. Ulicami Nowej Pragi prowadził szlak spaceru muzycznego z zespołem TSIGUNZ FANFARA AVANTURA, który zakończył się koncertem tej kapeli na podwórku przy ul. 11 listopada 22.
Na Placu Grzybowskim jak co roku rozgościł się żydowski jarmark ze straganami, małymi sklepikami, warsztatami i kramami z pamiątkami. Na pewno każdy znalazł dla siebie coś wyjątkowego. Przedostatni festiwalowy dzień obfitował w wiele atrakcyjnych wydarzeń. Na małej scenie Teatru Żydowskiego Candelaria Saenz Valiente przedstawiła performans „Golem”. Bardzo dużo osób wzięło udział w warsztatach tańca żydowskiego, które na Placu Grzybowskim poprowadził Guy Schalom. Wielu artystycznych wrażeń dostarczył „Marienbad” – spektakl Teatru Żydowskiego. Podczas Nocy Klezmerów czyli koncercie plenerowym na Placu Grzybowskim wystąpił Other Europeans Band.
niedziela, 1.09
W AFK odbyło się interesujące spotkanie z prof. Szewachem Weissem, z udziałem Zygnunta Rolata. „Zibn grozn fun di grozn” [Siedem źdźbeł trawy] to wieczór poezji Avroma Suckewera. Fragmenty prozy poetyckiej i wiersze w Pardon To Tu, zaprezentowały: Anna Rozenfeld i Adrianna Janota Słocińska. Akompaniował na klarnecie – Christian Dawid. W spotkaniu „W kuchni mamy Soni” udział wzięli m.in. Gołda i Janusz Tencer, Szymon Szurmiej, Dawid Szurmiej, Rivka Ostaszewski i Konrad „Kony” Czarkowski. Na skwerze Placu Grzybowskiego sporo osób uczestniczyło w popołudniu tanecznym w rytmie tanga pt. „Jidysz na trawie”. „Humor żydowski itepe. Między kiczem a autentyzmem”. Pod takim hasłem odbyła się w Empiku dyskusja „Cwiszn. Żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce”z udziałem: Aliny Całej, Belli Szwarman-Czarnoty, Elżbiety Janickiej, i Marka Tuszewickiego. Moderowała: Karolina Szymaniak. Duet Pomianowska & Gorelik wystąpił w Klubie Mamele. Spotkanie z maszgijachem: pogadanka o kaszrucie – teoria i praktyka odbyło się w Restauracji Koszernej Galil. Jednym z najważnieżniejszych wydarzeń x Festiwalu Warszawa Singera było wystawienie spektaklu „The Dybbuk. Between Two Worlds” Teatru Narodowego Habima z Izraela. Podczas koncertu finałowego na Placu Grzybowskim publiczność bawiła się wyśmienicie podczas występów JOSHUY NELSONA z chórem gospel, KAYAH & Transoriental Orchestra oraz CUKUNFT Big Band.
Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą zabawę w święcie kultury żydowskiej – X Festiwalu Warszawa Singera! Zapraszamy za rok!
Więcej zdjęć:
X Festiwal Warszawa Singera (24.08.13)
X Festiwal Warszawa Singera (24.08.13) część 2
La Playa (24.08. fot. Tadeusz Strączek)
W obiektywie Jacka Barcza (25.08.13)
X Festiwal Warszawa Singera (26.08.13)
W obiektywie Jacka Barcza (27.08.13)
X Festiwal Warszawa Singera (28.08.13)
X Festiwal Warszawa Singera na Pradze (29.08.13)
X Festiwal Warszawa Singera (29.08.13)
X Festiwal Warszawa Singera w obiektywie Jacka Barcza (29.08.13)
X Festiwal Warszawa Singera (30.08.13)
Noc Klezmerów: OTHER EUROPEANS BAND w obiektywie Jacka Barcza(31.08.13)
Koncert finałowy w obiektywie Jacka Barcza (1.09.13)
X Festiwal Warszawa Singera (1.09.13)
DO POBRANIA
FUNDACJA SHALOM 00-099 Warszawa ul. Senatorska 35 |
shalom@shalom.org.pl sekretariat@shalom.org.pl | |
+48 22 620 30 36 +48 22 620 30 37 +48 22 620 30 38 |
Copyright © 2018 Fundacja Shalom. Polityka prywatności.